ЕРДОГАН: Турска неће престати да брине о провинцијама Отоманског царства

ТУРСКИ ПРЕМИЈЕР ОПЕТ УЗНЕМИРИО ДУХОВЕ У БИХ

  • Говоре ми да пустим дешавања у Гази, Сарајеву, Кабулу, да се више интересујем за стање у Дијарбакиру, Чанкирију, Трабзону... Али, захваљујући Богу, ми смо успели да повежемо оно што смо у прошлости имали, 81 државну покрајину
  • Бринућемо се и о њима и о Турској. За то уопште не треба бринути. Ми водимо политику која паралелно брине о ситуацији у Шемидинлију, Дамаску, Гази и Сарајеву, Хакарију и Аракану, Кабулу и Дијарбакиру, Трабзону и Чанкирију, рекао је Ердоган на пријему у организацији Групе истанбулског пријатељства

        ИЗЈАВА Реџепа Тајипа Ердоана, турског премијера, да ће се Турска бринути о свим земљама које су припадале провинцијама некадашњег Отоманског царства, поново је узбуркала духове у БиХ.

        Ана Тришић-Бабић, члан Извршног одбора СНСД-а и заменик министра иностраних послова БиХ, истиче да је у задњих месец дана било неколико оваквих изјава које нису случајне.

        „Посматрајући начин како се односи према Балкану и Сирији, више је него очито да Турска, користећи БиХ, покушава да се наметне као неки фактор који овде одлучује. Ове изјаве провоцирају барем половину становништва у БиХ, узбуркавају ситуацију у БиХ, а да при том нису искрене, јер толико је тих великих турских прича, а нема ниједне инвестиције у БиХ, чак су се повукли из BH Airlinesa“, истакла је Тришић-Бабићева.

        Огњен Тадић, потпредседник СДС-а, истиче да би турски премијер „требало да зна да се Сарајево пре звало Врхбосна и да на овом простору постоји историја која је старија од отоманске“.

        „Ердоан би морао знати да у БиХ живи више од 95 одсто славенског живља и ако нам треба туђа брига, онда је то брига највеће славенске државе Руске Федерације, односно ЕУ, у којој желимо бити са другим славенским земљама“, истакао је Тадић.

        За њега је реч „брига“ у Ердоановој изјави проблематична и из разлога што је „стављена у контекст средњовековног и феудалног концепта овде и широм света познатог као турска окупација“.

        Амир Зукић, генерални секретар СДА, са друге стране, истиче да ове изјаве нису проблематичне, јер Ердоан слично говори и о другим земљама, па и о Србији.

        „Док год не задиру у уставни поредак, такве изјаве нису проблем. Турска сада има значајнију економску сарадњу са Србијом него са БиХ и била је укључена у тамошње догађаје па не сматрамо да се меша у унутрашње ствари Србије“, истакао је Зукић.

        Мехмед Брадарић, члан СДП-а у Дому народа БиХ, истиче да од Турске очекује да БиХ помогне кроз економску сарадњу, а не „галеријски из даљине“.

        „Турска има добру прилику да покаже да јој је стало до БиХ кроз економска улагања, и то је једини исправни начин. А што се тога тиче, патронат над БиХ имају неке друге државе више него што то сад има Турска“, истакао је Брадарић.

        Весо Вегар, портпарол ХДЗ 1990, истакао је да ће о политици и односима између БиХ и Турске одлучити тела БиХ. 

        „То што је некад територија БиХ била у саставу турске империје не значи да ми морамо имати неке посебне односе. Наше односе треба да диктирају интереси, а не неке старе чињенице и приче из историје“, истакао је Вегар.

        Ердоган је јуче - током пријема у организацији Групе истанбулског пријатељства - рекао да Турска неће престати да брине о земљама које су биле у саставу провинција Отоманског царства. 

        Захваљујући Богу, ми смо успели да повежемо 81 државну покрајину, рекао Ердоан

        „Говоре ми да пустим дешавања у Гази, Сарајеву, Кабулу, да се више интересујем за стање у Дијарбакиру, Чанкирију, Трабзону... Али захваљујући Богу, ми смо успели да повежемо оно што смо у прошлости имали, 81 државну покрајину. Бринућемо се и о њима и о Турској. За то уопште не треба бринути. Ми водимо политику која паралелно брине о ситуацији у Шемидинлију, Дамаску, Гази и Сарајеву, Хакарију и Аракану, Кабулу и Дијарбакиру, Трабзону и Чанкирију“, рекао је Ердоган.

        (Независне новине)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари