Јилдирим: Турска ће наћи алтернативу америчким ловцима-бомбардерима F-35

СЕНАТ САД ИЗГЛАСАО ЗАБРАНУ ПРОДАЈЕ АНКАРИ F-35 ЗА КОЈЕ ЈЕ ОНА ВЕЋ УПЛАТИЛА $800 МИЛИОНА

Бинали Јилдирим

  • Турски премијер није ништа више рекао, али „алтернатива“ могу бити или руски Су-57 или кинески ловац пете генерације. Уколико развој ситуације крене заиста на ту страну, избор ће бити највероватније Су-57. А то ће можда бити и почетак иступања Турске из NATO - уколико западна војна алијанса не пристане да једна од кључних држава чланица има и савремено руско наоружање
  • Шеф турске дипломатије, Мевлут Чавушоглу, убрзо потом је објавио: „Не одустајемо од куповине С-400. То питање је затворено. Турска се неће одрећи тих ракетних система без обзира на одлуку америчког Сената“
  • Сенат САД тражи и санкције против Турске због руских С-400. Такође: да шеф Пентагона (Џејмс Матис) и државни секретар (Мајкл Помпео) предложе Конгресу САД будући „статус односа између САД и Турске“

        АНКАРА ће наћи алтернативу после одлуке Сената САД да Турској забрани учешће у програму производње ловаца-бомбардера пете генерације F-35, изјавио је Бинали Јилдирим.

        Турски премијер је притом оценио: „Ово је неуспешан развој ситуације. Само, Турска неће остати без алтернативе. Одлука Сената САД је за жаљење јер противречи духу стратешког партнерства наших земаља“.

        Јилдирим није ништа више рекао, али „алтернатива“ могу бити или руски Су-57 или кинески ловац пете генерације.

        Уколико развој ситуације крене заиста на ту страну, избор ће бити највероватније Су-57.

        А то ће можда бити и почетак иступања Турске из NATO - уколико западна војна алијанса не пристане да једна од кључних држава чланица има и савремено руско наоружање.

        Минимум је битна промена америчко-турских односа. Самим тим: односа Анкаре и са главним америчким савезницима.

        Шеф турске дипломатије, Мевлут Чавушоглу, убрзо потом је објавио:

        „Не одустајемо од куповине С-400. То питање је затворено. Турска се неће одрећи тих ракетних система без обзира на одлуку америчког Сената“.     

        Претходно је турски министар одбране - Нуретин Џаникли - назвао уценом захтев Вашингтона да Анкара одустане од куповине руских зенитних ракетних система С-400, уз који је ишла отворена претња да ће Турска, у супротном, остати без F-35.

        Џаникли је подсетио државни и војни врх САД да је његова земља за тај авион већ уплатила 800 милиона долара аванса.

        Амерички Сенат је изгласао предлог буџета Пентагона за 2019-ту из којег је избрисано учешће Турске у производњи F-35, а самим тим је одсекао турску ратну авијацију од могућности набавке најновијег ратног авиона САД.

        У коначну верзију закона о буџету вероватно ће бити уграђен и захтев Белој кући да против Турске уведе санкције ако дође до куповине С-400. Тачна формулација биће плод усаглашавања Сената и Представничког дома.

        У тренутној верзији пише и да се шеф Пентагона (Џејмс Матис) и државни секретар (Мајкл Помпео) обавезују да најкасније крот два месеца од момента коначног усвајања закона предложе Конгресу САД будући „статус односа између САД и Турске“.             

        Портпарол Министарства спољних послова Турске Хами Аксој крајем маја је упозорио Вашингтон да Турска може „предузети мере против САД“ ако оне одбију да јој испоручују F-35.

        Владимир Путин је - имајући у виду нарастајући амерички притисак на Анкару - објавио да ће Русија убрзати испоруку Турској С-400.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари