Канада и Аргентина против напада на Сирију

ШИРЕ СЕ „ФРОНТ НЕУЧЕСТВОВАЊА” И „ФРОНТ ОДБИЈАЊА” ЗАПАДНЕ АГРЕСИЈЕ

Стивен Харпер, премијер Канаде

  • „Канада, у сваком случају у овом тренутку, нема намеру да учествује у војној операцији”, саопштио је њен премијер Стивен Харпер
  • Аргентина, која председава Саветом безбедности УН, иницирала да се „проблем Сирије” - уколико не буде одлуке у том телу – изнесе пред Генералну скупштину УН, али коришћења војних средстава

         КАНАДСКИ премијер Стивен Харпер саопштио је - после разговора са представницима САД, Француске и Велике Британије - да његова земља неће учествовати у војној операцији против Сирије.

         Агенција Ројтерс је пренела кључне Харперове речи: „Канада, у сваком случају у овом тренутку, нема намеру да учествује у војној операцији”. 

         Званична Отава се на овај начин (не)очекивано укључила у „фронт неучествовања”.

         Још важнију позицију је заузела Аргентина која је ступила у „фронт одбијања”.

         Јер, Аргентина председава Саветом безбедности УН, а принципијелно се изјаснила за „невојни развој ситуације у Сирији”. Још је њена дипломатија иницирала да се „проблем Сирије” што хитније размотри у Генералној скупштини УН уколико Савет безбедности УН током расправе о истој теми ништа не одлучи, односно уколико једна од земаља која има право вета блокира одлуку.

         „Тежина ситуације дозвољава да се Уједињене нације из хуманитарних разлога умешају у сиријски конфликт на начин који не би био реализован војним средствима”, истиче се у саопштењу Министарства спољних послова Аргентине.

         Званични Буенос Ајрес одлучно је одбацио могућност војне интервенције у Сирији и предложио да се уведе ембарго на испоруке оружја свима у тој блискоисточној земљи.

         „Уколико то буде немогуће (реализовати) преко Савета безбедности УН, онда ствар мора бити пребачена у Генералну скупштину УН”, подвукло је аргентинско министарство. 

         Аргентина је, иначе, предложила да се генерални секретар УН овласти да утврди ко је крив за употребу хемијског оружја у Сирији.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари