КЕДМИ: Због Крима почиње – Први економски рат

ПИТАЊЕ КРИМА ЈЕ ВЕЋ РЕШЕНО - ЊЕГА ЈЕ РУСИЈА ИЗГУБИЛА ЈЕДИНО ПОД НАЛЕТОМ ГЛУПОСТИ ХРУШЧОВА

Никита Хрушчов

  • Русија није објављивала и не објављује да има било какве територијалне претензије према Украјини. Русија Украјину у будућности види као федерализовану државу. Али, чињеница да две руске армије стоје на граници са Украјином сведоче да је безвлашће и анархију у Украјини могуће решити само силом
  • Крећемо се према понављању ситуације од пре сто година, само – без рата. Ратоваће се на економском плану
  • Способност Русије и њене власти да сачувају стабилност државе у свакој друштвеној или економској кризи десетак пута је већа него у земљама Европе. Уколико у Европи почну економске тешкоће због неке тамо Украјине, део политичких режима и партија, које су сада на власти, напросто ће почистити незадовољство народа
  • Економски рат који данас започиње због Крима може довести до сасвим неочекиваних резултата. Потпуно је могуће да ће се постојећи политички систем у свету изменити до непрепознатљивости. Јер, данашња Русија је економски и политички стабилнија на ногама него што је то икада био Совјетски Савез

         Пише: Јаков КЕДМИ, израелски геополитичар и војно-политички експерт

         ЛЕГИТИМНОСТ референдума на Криму не изазива никакве сумње. Ако је смисао демократије у томе да се остваре жеље већине, онда чак и они који га оспоравају не могу да порекну чињеницу да је већина становника Крима желела да се врати у Русију.

         Питање Крима је већ решено. Крим је део Русије који је она била изгубила под налетом глупости Никите Сергејевича (Хрушчова). Та шездесетогодишња глупост сада се завршила.

         Није Русија испровоцирала политичку кризу у Украјини, она је само умешно искористила ситуацију са Кримом. Још недељу, две или три па ће сви документи бити оформљени у складу са руским законима. Зато више није право питање Крим, већ Украјина – од тог питања је све и почело. А Крим је појединачна одлука којом је успостављена правичност.

         Гледано економски, припајање Крима неће бити озбиљнији проблем него што је било припајање Источне Немачке Западној. Кад се ради о таквим променама питање – колико ће такав пројекат коштати, постаје апсолутно излишно и неумесно. Постоји и оно што се зове национални интереси. Ако је национални интерес – вратити Крим, онда никакви расходи нису страшни. Крим ће Русију у сваком случају коштати много мање него Чеченија.

         Русија није објављивала и не објављује да има било какве територијалне претензије према Украјини. Русија Украјину у будућности види као федерализовану државу. Али, чињеница да две руске армије стоје на граници са Украјином сведоче да је безвлашће и анархију у Украјини могуће решити само силом.

         По мом мишљењу, Русија себи треба да постави за циљ да у Украјини до 20. маја буде успостављена реална и законита власт која ће управљати земљом до нових избора.

Виктор Јанукович

         А законита власт, с руске тачке гледишта, то је Јанукович. Он је законити председник државе чак и ако је показао своју потпуну неспособност да решава проблеме државе, нарочито у периоду кризе. Зато он треба да буде враћен. Не мислим да ће он имати реалну власт, али је његов повратак неопходан због легитимизације нове власти.

         Под тим условом Украјина би се за нове изборе припремала сасвим другачије. Није искључено да би националистичке и терористичке партије биле забрањене.

         После нових избора, нова власт, као прво, не би гурала Украјину у Европу и у НАТО, а друго – претворила би земљу у федеративну државу и закључила споразум са Царинском унијом (Русије, Белорусије и Казахстана).

         Ради успостављања тог поретка, Русија је спремна да подржи оне снаге које пожеле да успоставе такву власт за себе. По свему судећи, после описаних дејстава Русије – почеће економски рат – санкције Запада. Али, на сваке санкције долазе контра санкције. Степен радикалности и једних и других санкција биће симетричан.

         А после тога кад руска војска уђе на територију Украјине ради успостављања новог поредка и крену праве санкције – уследиће и прави одговор Русије.

         Другим речима, може се закључити да се крећемо према понављању ситуације од пре сто година, само – без рата. Ратоваће се на економском плану.

         Способност Русије и њене власти да сачувају стабилност државе у свакој друштвеној или економској кризи десетак пута је већа него у земљама Европе.

         Уколико у Европи почну економске тешкоће због неке тамо Украјине, део политичких режима и партија, које су сада на власти, напросто ће почистити незадовољство народа. Европљанима се напросто пљуцка на Украјину, они не могу да поднесу ни раст незапослености ни повећање цена.

         Управо овај фактор ће одредити стабилност ситуације у Европи. Желим да укажем да су Европљани тек некако почели да излазе из силне финансијске кризе која је већ довела у питање и само постојање јединствене Европе. Зато је за њих улазак у нову кризу, најмању руку непромишљен.

         Пре сто година, када су двојица младих Срба у Сарајеву убијали принца – наследника (аустроугарског престола), они су имали свој циљ. Али, кнежићи и царићи су се због своје кратковидости и ради спасавања своје части упустили у рат, ни сами не знајући до чега ће их та глупост довести. Од империја које су започеле рат – на крају није остала ни једна.

         Економски рат који данас започиње због Крима може довести до сасвим неочекиваних резултата. Потпуно је могуће да ће се постојећи политички систем у свету изменити до непрепознатљивости. Јер, данашња Русија је економски и политички стабилнија на ногама него што је то икада био Совјетски Савез.

         Економски интереси Русије, Индије, Кине и других земаља не иду увек раме уз раме са европским интересима.

         Неизбежни рат који почиње већ сада се може назвати – Првим економским ратом.

         ИзворItonTV

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари