КЈЕЗА: Пролази епоха изобиља, прети трећи светски рат

„ЗАТО ЈЕ ПОТРЕБНО ДА РУСИ ЗНАЈУ ДА НА ЗАПАДУ ВИШЕ НЕ ПОСТОЈИ СЛОБОДА РЕЧИ”

Петро Порошенко и Барак Обама

  • Појавило се много колоса – Кина, Индија и Бразил, а САД не могу с тим да се помире. Зато и иду на све или ништа. Прва мета је – Русија коју треба сломити. Друга је – Кина 
  • Могућ је светски рат поводом Украјине. Американци се припремају за рат и желе да са ломљењем Русије обаве посао веома брзо док се Кина није припремила за рат.  То је веома драматично
  • Западни потрошач више не може да чита „Рат и мир”, да чита Љермонтова – руска књижевност нестаје. Иако има историјски има огроман значај, она на наше младе људе нема никакав утицај. Равно 80 одсто Италијана напаја се америчким филмовима, Холивудом, јер су сви телевизијски програми у њиховим рукама
  • Конзумирајући то, обичан човекгуби своја знања и меморију. И дешава се дубока деградација. Недавно је објављен интервју једног водећег италијанског научника који је после детаљних истраживања дошао до закључка да 40 одсто становништва не разуме оно што чита и види. Чак и ако им се то понови три или четири пута
  • Али, не мислите да су само Италијани такви. Таква тенденција да писмено становништво не може да разуме оно што им се говори постоји свуда, и у Америци такође. Уместо глобалног села добијамо - глобалну деградацију друштва

Ђулијето Кјеза

         „СЛАЖЕМ се са председником Русије Владимиром Путином, да Украјина није регионална и није европска криза. То је светска криза. То је батина САД против Русије” – оценио је светски познати италијански новинар и политиколог, бивши посланик у Европском парламенту Ђулијето Кјеза.

         Ево његових најважнијих размишљања и упозорења. Из последњег интервјуа који је дао једном петроградском листу.

  • Шта се дешава у Украјини, није ли преко „незалежне” активиран сценарио трећег светског рата?

         - Избори у Доњецку и Луганску су – коначна победа. То је неповратна ситуација. Народ је гласао, а излазност је била много већа него што сам очекивао. Међутим, те кадрове о изражавању воље нећете видети на италијанској телевизији зато што изборе у Доњецку и Луганску не признају ни Вашингтон ни ЕУ. Засад није јасно шта ће касније бити, зато што у Кијеву владају неслободни људи, они раде оно што им се каже.     

         Кијевска власт добија новац и директиве из ЕУ и Америке. А ако Америка пожели да Украјина настави са нападима, она ће то и учинити. Напад ће се десити, а то ме веома брине зато што Запад није спреман да призна изборе и да разборито проучи ситуацију на југоистоку коју је сам створио.

         Избори у Доњецку и Луганску су – победа, чак није ни важно ко је победио.

         Путин исправно говори да се никако не сме пуцати и објављивати рат – треба водити преговоре. То је реалан став. Надам се да ће се у Европи појавити људи који су способни да схвате ситуацију. И, ако ЕУ прикочи Америку, онда неће бити продужетка рата, а ако ЕУ буде заједно са Америком, остаће и опасност од рата.

  • Али, може ли конфликт у Украјини да прерасте у трећи светски рат?

         - Може. Америка је и сама у кризи и не може да управља светом. Она је управљала светом почетком XX века када је број становништва у свету износио 1 милијарду и 300 милиона људи – мање него што Кина има данас.

         Сада је број становника у свету – 7 милијарди, а Американци мисле да ће моћи да управљају светом као раније. Али, не могу – ни помоћу долара, ни помоћу ресурса.

         Појавило се много колоса – Кина, Индија и Бразил, а САД не могу с тим да се помире зато и иду на све или ништа. Прва мета је – Русија коју треба сломити. Друга је – Кина. Зато они припремају рат и желе да обаве тај посао веома брзо док се Кина није припремила за рат.  То је веома драматично.

  • Сада се у свету одвијају напади на Русију и на Владимира Путина лично, на шта је недавно указао и шеф администрације председника, Сергеј Иванов. Ипак, у Русији је рејтинг Владимира Путина висок као и раније, а часопис „Форбс” га је назвао најутицајнијим политичарем у свету. Какав је однос према Владимиру Путину у Италији?

         -  Мислим да се међу обичним људима Путинов рејтинг повећао – међу онима који су слушали Путинов говор у Сочију. Међутим, ја имам утисак да је после Путиновог говора у Сочију, који је био много снажнији од онога који је изговорио у Минхену 2007., и у Италији и у Европи настала информативна блокада.

         У Европи јавно мнење не зна о чему се ради: четири месеца од када се десио преврат у Украјини, који они називају демократском револуцијом, у ЕУ практично нису видели Украјину на телевизији – она је нестала са телевизијских екрана.

         Рећи ћу вам и више: када су украјинске формације органа силе бомбардовале Доњецк и Луганск, о томе  обичне Европљане нису информисали.

         Мислите ли да они знају шта је говорио Путин? Не, ништа не знају.

  • Да ли су Италијани чули бар неке фрагменте из говора председника Русије у Сочију, на заседању „Валдајског клуба”?

         - Не! Напротив: они су чули да Путин прети Западу.

         Ја сам основао веб-телевизију, „Пандора ТВ” на којој емитујем све материјале који се тичу конфликта у Украјини. Ко их је читао, реаговао је позитивно на информације, али 99% публике ништа о томе не зна.

         Зато је потребно да Руси знају да на Западу више не постоји слобода речи. Кад већина људи ништа не зна о томе шта се дешава у свету - то значи да их нико није информисао. Па, каква је то слобода речи?

         Тридесет година сам радио као новинар, али сада сам забрањен у Италији на свим централним каналима телевизије. Био сам обичан новинар, чак сам у време „хладног рата” писао, добијао награде, а сад више не могу као раније да наступам на телевизији!

         Ви сте у праву: журналистика је или са једне, или са друге стране увек тенденциозна. То је очигледно: тада је била пропаганда. А сада нема пропаганде, сад је још горе: потпуна информативна блокада.

  • Крајем октобра је на Руском форуму у Паризу - пошто у Европи живи око 7 милиона Руса и људи које говоре руски - било саопштено да је време да се руском језику дâ званичан статус на читавом простору ЕУ. По вашем мишљењу, каква је будућност руског језика у Европи?

         - Мислим да у том смислу нема никакве будућности зато што ће се водити борба од стране одређених кругова Запада: они не желе да се руски језик и руска култура уводе у европску. Нажалост, међу западном елитом доминира русофобија, иако обични људи имају добронамеран однос према Русима.

         То, чак није питање информисања већ начина живота. Узмимо као пример Холивуд. Чак 95 одсто холивудске продукције – није информација, то је реклама и забава. А шта људи гледају? Углавном рекламу и забаву – преко њих се преносе фундаменталне идеје Запада. А у том делу живота људи Русија је потпуно одсутна.  Односно, бришу се ваше емоције, култура, књижевност.

         Западни потрошач више не може да чита „Рат и мир”, да чита Љермонтова – ваша књижевност нестаје. Иако руска књижевност историјски има огроман значај, она на наше младе људе нема никакав утицај. 80% Италијана напаја се америчким филмовима, Холивудом, јер су сви телевизијски програми у њиховим рукама.

         Конзумирајући то, обичан човекгуби своја знања и меморију. И дешава се дубока деградација. Недавно је објављен интервју једног водећег италијанског научника који је после детаљних истраживања дошао до закључка да 40 одсто становништва не разуме оно што чита и види.

  • Значи, готово сваки други…

         - Те цифре запањују! Али, не мислите да су само Италијани такви. Таква тенденција да писмено становништво не може да разуме оно што им се говори постоји свуда, и у Америци такође. Односно, уместо глобалног села добијамо глобалну деградацију друштва. О томе треба размишљати.

         А ми мислимо да ако људима пружимо мало више информација - све ћемо успети. Нећемо. То је веома дубок процес, а манипулисање људима одвија се путем 95 одсто комуникација. Мислим да се треба борити, мењати комуникацију.

         Тек што сам написао књигу „Место катастрофе” у којој говорим о свему томе и веома сам поносан што ће се ускоро појавити њен руски превод. Мислим да треба предавати нови језик, на пример –језик кадра. Ми живимо у време у којем 99 одсто животно важних информација не добијамо путем читања – то је кадар, телевизија, визуелна информација.

  • Код нас кажу да настаје клип-мишљење…

         - Да, тако је. Код половине људи то се аутоматски дешава, а код друге половине – свесно, и они магарче младе.

         Ево, на пример, мој син, за разлику од мене - он не може да се сконцентрише више од 15 минута, и ја морам на време да га „ухватим” зато што он губи пажњу и иде у другом правцу. Тако се и свест може изгубити, јер он није васпитан да уме да се сконцентрише. То су већ антрополошке промене човека, које почињу да доминирају, ми идемо назад…  

  • Назад у пећине?

         - Наравно! Зато интелектуалци почињу да схватају да ситуација није онаква за какву смо навикли да је сматрамо: постоје идеје које човек може да разуме, а постоје идеје које до њега никада неће доћи. Зато што тај језик он једноставно не зна и у извесној мери се претвара у човека који не уме ни да чита ни да пише на новом језику.

         У Италији 40 одсто људи не разуме компликоване ствари, чак и ако их слушају по 3-4 пута.

         Ипак, радује то што у Европи настају снаге које позитивно гледају на Русију. На пример, госпођа Ле Пен у Француској, а у Италији настаје покрет, није левичарски, у којем се говоре занимљиве ствари – да Италија изађе из НАТО-а.

         На несрећу, мења се стара географија Европе, дешавају се дубоки политички процеси због тога што пролази епоха изобиља. Путин је у праву кад каже да жели да дискутује са Европом. Зато што се појављују нови саговорници, а он мора да гледа десно и лево.

         Превела

       Ксенија Трајковић

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари