Лидери опозиције у Кијеву изнели план државног преврата у пет тачака

НОВИ СУКОБИ УКРАЈИНСКЕ ПОЛИЦИЈЕ И ДЕМОНСТРАНАТА - ПУЦЊИ, СУЗАВАЦ, ПЕНДРЕЦИ, ДИМНЕ БОМБЕ, ЖЕЛЕЗНЕ ШИПКЕ...

  • Демонстранти у два наврата покушали пробој у „владин кварт”. Виталиј Кличко покушао да их заустави, али је наишао на узвике негодовања и звиждуке
  • Један од лидера опозиционе парламентарне партије Баткившћина, Арсениј Јацењук, тражио и од окупљених на „евромајдану” добио подршку за формирање Народне раде (парламента)  Народне владе и Одреда самоодбране
  • Истовремено је – да би план преврата био комплетан – објавио да опозиција почиње да пише „народни устав Украјине” и да ће сазвати своју уставотворну скупштину

         УНИЈАТСКИ западни део Украјине – заједно са својим западним спонзорима – не оставља на миру остатак земље.

         Уз подршку амбасада Пољске, Шведске, Немачке, САД и представништва ЕУ – противници сваког зближавања Украјине са Русијом и данас су у центру Кијева одржали протестни скуп који и даље претенциозно називају „Народним већем”. Извели су на Трг независности око 20.000 својих присталица (тврде да их је било најмање три пута толико) и – очигледно по инструкцијама – организовали нови покушај продора у такозвани „владин кварт” који се изродио у нови окршај са полицијом.

         У главној улози – што такође није нимало случајно – било је око 500 младића са железним шипкама у рукама који су се упустили у неколико правих уличних битака са полицајцима и припадницима специјалне јединице „Беркут”. Неки од демонстраната – јуришника имали су на глави кациге, а неколико десетина и – гасмаске.

         Полиција је све прилазе „владином кварту” била преградила својим аутобусима и камионима којима је блокирала пролаз ка зградама парламента и владе.

         Њен портпарол је саопштио да су демонстранти главни покушај продора били усмерили на улицу Грушевског, где су за то користили чак и димне бомбе. Полиција је на то применила сузавац и пендреке.

         Демонстрантима је у једном тренутку ипак било пошло за руком да потисну део полицијског кордона и да направе пролаз између два аутобуса.

         Привремено су један од полицијских аутобуса били и заузели. Чак су успели да га упале и да њиме крену на припаднике украјинске жандармерије. За то време су други демонстранти покушавали да преврну аутобус који је био паркиран поред, али је то било све.

         Јер, већ у наредним тренуцима је жандармима и полицајцима – у десетак аутобуса – стигло појачање из правца владе Украјине.

         Иначе, док је још трајало „Народно веће”, демонстрантима се, поред осталих, обратио опозициони лидер Виталиј Кличко који је апеловао да се уздрже од насиља. Кличко је притом нагласио да је свака употреба силе против полиције – провокација која ће „специјалцима” дати прилику да употребе силу. Не мали део учесника протеста ове речи је дочекао узвицима незадовољства и звиждуцима.

         Истовремено је почело скандирање: „Удри банду”!    

         На ово је полиција одговорила упозорењима преко мегафона: „Свако приближавање полицајцима ближе од три метра – сматраће се атаком на њихов живот и здравље”.

         Већ после неколико тренутака демонстранти су кренули у нови напад. На улазу у Мариински парк зачули су се пуцњи и слабије експлозије, а над „бојним пољем” уздизао се густ дим.

         Демонстрансти у наранџастим кацигама кренули су са дрвеним и металним шипкама у рукама на полицију и жандармерију која је узвратила.

         Опет су умешао Кличко који је покушао да стане између нападача и полиције. Једино је успео да каже „својима”: „Ово што сад радите изазива велику опасност!”

         Учесницима „Народног већа” претходно се обратио лидер парламентарне партије Баткившћина који је објавио да украјинска опозиција има „план даљих дејстава”. Према његовим речима, тај план има пет тачака: „Ми морамо формирати своју Народну раду (парламент) од садашњих народних посланика који хоће да у њу уђу. Да ли сте за? (Присутни на „евромајдану” хорски су узвратили: „Да”).

         Јацењук је иницирао и слично гласање које је прогласио за „потврђивање мандата Народне раде”. У наставку је објавио „писање новог устава земље” и „почетак народног изјашњавања о неповерењу Виктору Јануковичу „ (шефу државе).

         „Народ Украјине никад није писао свој устав. Ми желимо да народ овога пута напише свој нови устав и зато објављујемо  да почињемо сазивање уставотворне скупштине”.

         Иако је, сасвим сигурно, био потпуно свестан да је све ово нацрт за државни преврат, Јацењук је позвао присталице и на формирање нове градске власти у Кијеву и апеловао на њих да „формирају одреде народне самоодбране”.    

         Све су ово, наравно, одобравали они који су га слушали, а Јацењук је свој наступ закључио речима: „После формирања Народне раде Украјине, морамо ићи на формирање Народне владе која ће земљу увести у ЕУ и зауставити Јануковичеву диктатуру. То ће обезбедити влада европске Украјине”.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари