Менинг осуђен за шпијунажу и „крађу државне имовине”

ВИКИЛИКСОВ ИНФОРМАТОР ИЗБЕГАО ОСУДУ ЗА ПОМАГАЊЕ НЕПРИЈАТЕЉУ, А ТИМЕ И ДОЖИВОТНУ РОБИЈУ

  • Осуђен је по пет тачака оптужнице за шпијунажу, по пет тачака за крађу државних докумената, као и за компјутерску превару и друге војне прекршаје
  • Завршна реч тужиоца Ешедена Фејна нагласио да је Менинг предавао тајне информације групи анархиста иако је знао да ти документи могу доћи и у руке терориста. Па подвукао: „Викиликс је био платформа коју је Менинг искористио да податке учини доступним целом свету, укључујући и непријатељима САД”

         БИВШИ амерички војни аналитичар Бредли Менинг (25) који је  Wikileaks-у предао мноштво тајних докумената, проглашен је кривим за све што му је војни тужилац ставио на душу. Избегао је, међутим, осуду за помагање непријатељу, чиме је избегао и доживотну робију.

         Осуђен је по пет тачака оптужнице за шпијунажу, по пет тачака за крађу државних докумената, као и за компјутерску превару и друге војне прекршаје.

         Менинг (25) признао је да је проследио Викиликсу поверљиве војне извештаје из Ирака и и Авганистана, али је негирао да је тиме желео да нашкоди САД, како тврди оптужба, додајући да је хтео да подстакне јавну дебату о ратовима у Ираку и Авганистану.

         Тужилац мајор Ешеден Фејн, чија је завршна реч потрајала пет сати, нагласио је да је Менинг предавао тајне информације групи анархиста иако је знао да ти документи могу доћи и у руке терориста.

         „Викиликс је био платформа коју је Менинг искористио да податке учини доступним целом свету, укључујући и непријатељима САД” - нагласио је Фејн.

         Амерички закони за ову врсту кривичног дела предивиђају дугогодишњу затворску казну.

         Менингу је суђено у бази Форт Мид (држава Мериленд, а пресуду је изрекла пуковник Дениз Линд.

         Она је одбацила најтежу оптужбу која је Менингу за „пружање помоћи непријатељу Сједињених Држава” која предвиђа доживотну затворску казну без превременог изласка на слободу. Она је пресудила да је окривљени крив за шпијунажу и крађу државне имовине.  

         Менинг је 2010. године WikiLeaks предао више од 700 хиљада тајних америчких докумената и био оптужен по 21 тачки оптужнице. Најозбиљнија тачка била је „пружање помоћи непријатељу Сједињених Држава”.

         Менинг је, међутим, тврдио и тврди да није имао намеру да нанесе штету државним и војним интересима своје земље. Наглашавао је да је само желео да објави податке који сведоче, сматра он, о „крволочности” америчких војника и његовом омаловажавању значај живота цивила у Ираку и Авганистану.

         Међу документима и материјалима које је објавио Викиликс било је и јавних материјала, на пример видео бомбардовања у Багдаду на којем се види како хеликоптер убија групу Ирачана.

         У том нападу погинуо је и фотограф агенције Ројтерс.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари