Нуландова псује ЕУ јер Американци журе са Кијевом док су Путину везане руке због Сочија

КИЈЕВСКИ И МОСКОВСКИ ЕКСПЕРТИ О ПРЕСРЕТНУТОМ РАЗГОВОРУ НУЛАНД-ПАЈЕТ

  • Бивши консултант председника Украијне Михаил ПОГРЕБИНСКИ: Док траје Олимпијада и док су Путину у извесној мери везане руке, они врше притисак који је без преседана. Само током минуле недеље потпредседник САД Џозеф Бајден је два пута телефонирао Јануковичу!   
  • Американцима би – уверен је Погребински - на челу владе Украјине највише одговарао Арсениј Јацењук. Нуландова са разлогом псује, јер Виталиј Кличко, са којим би се теже договарали, у влади нема шта да тражи. Вероватно га Нуландова сматра протежеом Немачке
  • Научни директор кијевског Института за евроатлантску сарадњу Александар СУШКО: Пресретнути телефонски разговор између Нуландове и Пајета је покушај украјинксих и руских специјалних служби да посвађају дипломатије САД и ЕУ
  • Заменик директора московског Института земаља Заједнице независних држава Владимир ЖАРИХИН: Идеја да су се САД определиле за Јанењука, а Европска унија за Кличка садржи елементе теорије завере. Јер, Кличко је у истој мери „Американац” као и „Немац”
  • Директор руског Фонда за националну енергетску безбедност Константин СИМОНОВ:  Сједињене Државе сматрају да су Европљани радили исувише споро, тако да је Русија преузимала иницијативу и тиме стекла могућност да сачува Украјину. Читава геополитичка стратегија за Европу данас се, на жалост, пише у Сједињеним Државама, док је Европа само основни инструмент америчке политике

         СКАНДАЛ у чијем су се епицентру нашле речи заменице државног секретара САД Викторије Нуланд – ”Ј...беш Европску унију” и отворено уплитање у унутрашње ствари Украјине – још је једна од централних светских тема.

         С обзиром да се ради о „кожи” Украјине, а и о највиталнијим интересима Русије – сасвим је логично што се све оно што су изговорили Нуланд и њен саговорник Џефри Пајет (амбасадор САД у тој земљи) са посебном пажњом важе у Кијеву и Москви.

         Бивши консултант администрације председника Украијне и директор кијевског Центра за политичка истраживања и конфликтологију, Михаил Погребински, уверен је да нецензурисане псовке на рачун Европске уније више „говоре о самој мадам Нуланд, него о Сједињеним Америчким Државама” и њиховом односу према ЕУ.

         Ипак, наглашава Погребински, у позадини свега је разочарење САД које су рачунале да ће Европа минуле јесени докрајчити Украјину и навести је да потпише споразум о асоцијацији са ЕУ.

         „Када је потписивање пропало, у Вашингтону су били разочарани Украјином и још више Европом која није успела да обави задатак” – примећује Погребински.

Викторија Нуланд и Џефри Пајет

         Кијевски експерт констатује да је Стејт департмент очигледно незадовољан што се ЕУ не придржава заједничке чврсте линије.

         „И до дан данас један део европске политичке елите ради у тесној вези са САД, пре свега Пољаци и прибалтичке земље, укључујући разне „зелене” и остале који живи не би остали да Русију не помену у „добром” контексту” - објашњава Погребински.

         „Сва та публика покушава да натера званичне европске структуре да заузму жесток став према власти у Украјини. Поставља се питање: да ли може жешће? – реторички се пита Погребински.

         Он указује да Европска комисија и друге извршне структуре ЕУ „бирају речи – што такође изазива гнев код Американаца”.

         Следећи циљ Вашингтона, о којем су разговарали Нуландова и Пајет – је формирање владе у Кијеву која би била под контролом, истиче Погребински.

         „Њима одговара Арсениј Јацењук. Тако да Нуландова са разлогом псује, јер Виталиј Кличко, са којим би се теже договарали, ту нема шта да тражи. Вероватно га Нуландова сматра протежеом Немачке”.

         Овај експерт сматра да је Американцима лакше да се договоре са Јацењуком: „Они се надају да ће уз тешку муку ипак успети да Јануковича наговоре да узме Јацењука.  Уосталом, он је већ, не без америчког савета, предложио да Јацењук дође на чело владе”.

         Међутим, Погребински истиче да је лидер Баткившћине спреман на премијерску дужност само уз услов да цела влада буде његова.

         „Само, Јанукович му неће дати целу владу. Зато Американци желе да сломе Јануковича до неког за њих корисног компромиса” -  констатује Погребински.

         Он сматра да Вашингтон ових дана покушава да преокрене ситуацију.

         „Док траје Олимпијада, и док су Путину у извесној мери везане руке, они врше притисак који је без преседана. Само током минуле недеље потпредседник САД Џозеф Бајден је два пута телефонирао Јануковичу! И док главни емисар Стејт департмента у Украјини дели векне хлеба по Мајдану, а при том не може да преокрене ситуацију, Вашингтон је наравно незадовољан и Европом и Јануковичем и наставља са притисцима” - указује Погребински.

         Научни директор кијевског Института за евроатлантску сарадњу Александар Сушко пресретнути телефонски разговор између Нуланд и Пајета назива „покушајем украјинксих и руских специјалних служби да посвађају дипломатије САД и ЕУ”.

         Овај експерт сматра да опрерација због своје грубости „неће дати жељени резултат”.

         При том, он не негира да САД и Европа имају различит приступ украјинском питању. Тачније, да ЕУ нема јединствену „украјинску линију”.

         „САД је држава, а Европска унија је савез држава; Сједињеним Државама као јединственом субјекту много је лакше да формулише и реализује политичку линију, док се ЕУ мора ослонити на консензус 28 земаља чланица” – напомиње Сушко.

         Осим тога, истиче овај експерт, не треба прецењивати спољни утицај на дејства украјинских власти које схватају - „ако изгубе власт, изгубиће све”.

         Московски експерти су опрезнији од Погребинског.

         Заменик директора Института земаља Заједнице независних држава, Владимир Жарихин, истиче да „идеја да су се САД определиле за Јанењука, а Европска унија за Кличка садржи елементе теорије завере”.

Михал Погребински

         „Тај исти Кличко је у истој мери „Американац” колико и „Немац”. По неким питањима, САД и ЕУ јединствено наступају, а негде заиста видимо судар интереса” - истиче овај стручњак.

         „У свом разговору – указује Жарихин - Нуланд и Пајет разматрају упоредне квалитете Јацењука и Кличка, грешке Европске уније у украјинском конфликту, кандидатуре за премијера. Међутим, саговорници ни једном нису поменули да је решавање унутарукрајинског питања – прерогатива суверене државе Украјине. Напротив, Американци су револтирани што неко, а то управо чини ЕУ, поред њих покушава да премузме „бреме белог човека”.

         Жарихин истиче да Нуланд и Парет у свом разговору практично нису ни поменули Русију - „говорили су само да Руси, вероватно, могу да засметају (а и не морају)”.

         „И то при јавним изјавама о притискцима које на Украјину наводно врши Москва” – истиче заменик директора Института земаља ЗНД.

         Не треба озбиљно узимати у обзир сукобе између ЕУ и САД – уверен је директор Центрра за политичку конјунктуру Сергеј Михејев.

         „Чињеница је да је Европска унија поуздани савезник Сједињеним Државама и да је за Вашингтон „везана” многим базним питањима. Између САД и ЕУ постоје размирице, али када је букнуо скандал поводом прислушкиваног телефонског разговора Нуландове и Пајета, Европејци су се тек узнемирили, па је изјава заменика државног секретара прошла без реалних последица”.

         Можда се у Украјини „о неким тактичким питањима и одређеним пројектима интереси Вашингтона и Брисела сударају, али то се не може назвати сукобом”, примећује Михејев.

         „Једноставно, Американци су одлучнији у остваривању својих циљева, циничнији и практичнији од Европејаца, а ови последњи имају романтичнију реторику - „демократија”, „права и слободе” и тако даље” - сматра политиколог.

         Сједињене Државе сматрају да су Европљани радили исувише споро, тако да је Русија преузимала иницијативу и тиме стекла могућност да сачува Украјину, истиче политиколог и директор Фонда за националну енергетску безбедност Константин Симонов.

         „Како је амбасадор Џефри Пајет приметио у разговору са Викторијом Нуланд, „Руси ће закулисно радити да би покушали да подрију ситуацију” – истичек експерт.

         „Питање је само темпа реализације америчког сценарија који је са аспекта Вашингтона недовољан. Читава геополитичка стратегија за Европу данас се, на жалост, пише у Сједињеним Државама, док је Европа само основни инструмент америчке политике, чак и на постсовјетском простору” – закључио је Симонов.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари