САЛИМ: Морсију могу бити изречене две смртне казне

НАЈВЕЋЕ ЗАСЛУГЕ ЗА ИЗВОЂЕЊЕ НА ОПТУЖЕНИЧКУ КЛУПУ СВРГНУТОГ ШЕФА ДРЖАВЕ ИМА ПОЗНАТИ КАИРСКИ АДВОКАТ

Мухамед Морси

  • Утврдио сам – каже Амир Салим - да су се у јануару 2011. страни бојовници у координацији са египатском Муслиманском браћом масовно из правца Газе инфилтрирали преко мреже подземних тунела у дубину до 60 километара на северу Синаја и да су тада уништили већину египатских државних установа
  • Користећи парализу структура власти у последњим данима владавине Мубарака, продрли су и у друге регионе земље у којима су јуришали на затворске установе с циљем да ослободе „браћу” која су тамо издржавала казне. Тада је био нападнут и запаљен и затвор „Вади ел Натрун” где су „лежали” Морси и други чланови организације Муслиманска браћа

         ЧОВЕКОМ који је довео председника Египта до оптуженичке клупе зову каирског адвоката Амира Салима.

         На основу његових трагања и открића предате су суду у Каиру новекривичне пријаве против свргнутог шефа државе Мухамеда Морсија.

         О даљем току своје истраге и перспективи судског процеса Салим је говорио за радио Глас Русије.  

         На основу његове истраге и докумената, главни тужилац Египта обратио се са молбом Интерполу да ухапси бивше лидере међународне мреже Муслиманске браће који се налази у иностранству, као и многе активисте палестинског покрета ХАМАС и либанског Хезболаха. Ради се о оптужницама у оквиру судског предмета „Велики бег” који је суду у Каиру предат прошле суботе.

         У Египту су догађаји из јануара 2011. године познати под тим називом. Тада су, на таласу протеста када је смењен дугогодишњи председник Хосни Мубарак, извршене на десетине оружаних напада на египатске затворе што је омогућило да хиљаде затвореника побегну. Међу њима се налазио и Морси.

         Против њега су тренутно подигнуте две оптужнице. Једна се односи на његово вероватно учешће у организацији „Великог бега”, а друга на разне епизоде које се преплићу са првим предметом, углавном по оптужбама против бившег председника и многих његових најближих сарадника за шпијунажу и државну издају.   

         Оно што је интересантно јесте да је истрага о овим случајевима отворена још док је Морси био председник државе. То је урађено на основу захтева адвоката Салима који је, како сам тврди, поднео захтев толико прецизно и педантно да једноставно није могао да буде одбијен.

         Ево шта је он о свему рекао дописнику Гласа Русије у Каиру:

Амир Салим

         САЛИМ: Прва информација о везама лидера Муслиманске браће са страним структурама појавила се током испитивања бившег шефа Спољне обавештајне службе и бившег потпредседника Египта Омара Сулејмана у тужилаштву 2011. године. Он је тада потврдио да су почетком 2011. полицијске структуре и војна обавештајна служба забележиле интензивне телефонске разговоре између Муслиманске браће у Египту и палестинског ХАМАСА. Почетком 2012. године, за време судског процеса против Мубарака, Сулејман је потврдио све што је изнео 2011. године.

         Полазећи од те чињенице, плански сам прикупљао информације из свих доступних извора. На крају сам закључио да су се заиста, у јануару 2011. године, страни бојовници у координацији са египатском Муслиманском браћом масовно инфилтрирали преко мреже подземних тунела у дубину до 60 километара на северу Синаја из правца Газе и да су тада уништили већину египатских државних установа.

         Користећи парализу структура власти у последњим данима владавине Мубарака, продрли су и у друге регионе земље у којима су јуришали на затворске установе с циљем да ослободе „браћу” која су тамо издржавала казне. Тада је био нападнут и затвор „Вади ел Натрун” где су „лежали” Морси и други чланови организације Муслиманска браћа.

         Када сам средио доказни материјал, предао сам га као тужбу суду у граду Исмаили у којој сам тражио да се покрене кривични поступак против Морсија и других саучесника на основу два члана кривичног закона – организовање бекства из затвора и шпијунажа. Иначе, Морси је тврдио да су њега и његове сараднике из затвора ослободили локални становници.

         Када сам предао тужбу, многи су били веома изненађени. Још су тврдили да моја верзија догађаја нема доказе и да је руковођена мојом нетрпељивошћу према Муслиманској браћи. Али, то није тако. Чини ми се да сам успео да то докажем. Све сам поткрепио чињеницама. Чак сам и сам испитивао сведоке заједно са истражним судијом. На основу тих сведочења и необоривих доказа, закључио сам да су управо страни бојовници помогли Муслиманској браћи да почетком 2011. године отворе врата у 14 египатских затвора.

         Засад се предмет налази у првостепеном поступку, обратио сам се Главном тужилаштву Министарства за државну безбедност са молбом да издвоје премет за шпијунажу, да га одвоје од предмета масовног бежања из затвора „Вади ел Натрун”. Предмети су били на разматрању од јула до 21. децембра ове године, када су на основу резултата истраге и моје тужбе предати кривичном суду. Тако сада имамо два кривична предмета.

         Глас Русије: Шта сте осећали када сте сазнали да је ваша, на први поглед безнадежна иницијатива, крунисана успехом? 

         САЛИМ: Наравно да сам као правник веома задовољан овим резултатом. Имам жељу да организујем велико славље за све моје пријатеље и колеге, да се захвалим свима који су веровали у мој успех и морално ме подржавали. Али, још је рано за славље – сачекајмо одлуку суда.

         Глас Русије: Уколико оптужбе које сте изнели буду доказане током кривичног поступка, која казна очекује Морсија и друге лидере Муслиманске браће? 

         САЛИМ: У складу са кривичним законом Египта, за шпијунажу је предвиђена смртна казна. За бежање из затвора, уколико је праћено насиљем и оружаном побуном, или уништавањем јавних објеката (затвор „Вади ел Натрун” био је спаљен)– за све је предвиђена или доживотна робија или смртна казна.

         Процес ће бити веома тежак, а колико ће трајати - нисам у стању да предвидим. 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари