Швајцарци сутра одлучују хоће ли менаџери имати само 12 пута веће плате од најмање у фирми

РЕФЕРЕНДУМ ЧИЈИ ИНИЦИЈАТОРИ ЖЕЛЕ

ОГРАНИЧАВАЊЕ ЗАРАДА ИЗВРШНИХ ДИРЕКТОРА

Табле са логом кампање поред пута

  • Све већи гнев становништва због тога што појединци добијају и преко 200 пута више од онога што „обични запослени“ донесу кући
  • Извршни директор Кредит суисс је у једном тренутку зарађивао 820 пута више него његов најмање плаћени радник

         Сутра се у Швајцарској одржава референдум на којем ће бирачи одлучивати о новим мерама које имају за циљ ограничавање плата извршним директорима компанија.

         Овим мерама, уколико добију довољну подршку, биће ограничене плате извршних директора на 12 месечних зарада које у истој компанији прима најмање плаћени запослени.

         Иницијативу 1:12 подржали су Млади социјалисти, који су сакупили неопходних 100.000 потписа да би се расписао референдум.

         То је други пут ове године да Швајцарци гласају о највишим платама: у марту су гласали у корист ограничавања великих бонуса и да се забране издашне отпремнине.

         Оба референдума одражавају све већи гнев становништва због тога што поједини у земљи добијају и преко 200 пута више од онога што њихови радници донесу кући.

         Раније ове године, појавила се информација да је банкарски гигант УБС доделио 1,9 милиона евра у бонусима - што одговара цифри коју је ова банка изгубила 2012.

         „Последњих неколико година ови менаџери су заиста добијали много - превише“, казала је за ББЦ Корин Фанкхаусер из Младих социјалиста.

         „На пример, извршни директор Кредит суисс је у једном тренутку зарађивао 820 пута више од свог најмање плаћеног радника. Желимо да то зауставимо“.

         Премда су до насловних страна стигле информације о вишемилионским платама у великим банкама, то није цела слика.

         Поједини пословни лидери истичу да би ограничавање плата на тако екстреман начин значило да водеће швајцарске компаније не би биле у стању да привуку најбоље људе ако не би могле да им понуде и најбоље плате.

         Међутим, Курт Шаер, власник и директор компаније која се бави израдом бицикала на електрични погон БикеТацх, зарађује пет пута колико његови запослени и он, такође, не жели више од тога.

         „Наравно да сам против високих плата“, инсистирао је.

         Шаер упозорава да би прогуравање иницијативе 1:12 коштало његову компанију и времена и новца како би владиним ревизорима доказао да БикеТецх поштује правила које већ годинама следи.

         „Морао бих да упослим више људи у нашем сектору рачуноводства“, казао је за ББЦ.

         „Желио бих да утрошим тај новац на стварање нових производа, на стварање нових тржишта... не да трошим новац само да бих следио нека глупава правила“.

         Ни швајцарска влада није одушевљена инцијативом 1:12 и истиче да та земља има релативно успешну традицију социјалног партнерства између пословних лидера и радника.

         „Наш начин уговарања плата је довео до великог броја радних места и веома ниске стопе незапослености“, тврди министар економије Јохан Шнајдер-Аман.

         „То називам швајцарским рецептом за успех. Не желим да доведемо у опасност овај корисни систем.

         Истраживања јавног мњења сугеришу да ће ово бити неизвестан референдум, али последња сугеришу да бирачи мисле да је инцијатива 1:12 сувише екстремна.

         Међутим, чињеница да Швајцарци уопште одржавају референдум, само неколико месеци након што су смањили бонусе, порука је високоплаћеним шефовима у великим компанијама да прекомене плате делују једноставно сувише похлепно.

         Млади социјалисти су осмислили заиста добру кампању: пролазницима на улици деле чоколадне колачиће и кажу им да могу добити до 12 колачића ако то желе.

         Наравно, нико неће, јер не жели да делује похлепно. Исти став, поручују Млади социјалисти, требало би да се примени на плате извршних директора.

         Вијести
 
Категорије: 

Слични садржаји

Коментари