Техеран пристао да замрзне свој атомски програм до половине 2014.

АМЕРИКАНЦИ УВЕРЕНИ ДА КРОЗ ПОЛА ГОДИНЕ У ИРАНУ НЕЋЕ ОСТАТИ НИ ЈЕДАН ОД 200 КИЛОГРАМА УРАНИЈУМА ОБОГАЋЕНОГ ДО 20 ОДСТО

  • ЗАРИФ: Ово је прилика за Запад да поврати поверење Иранаца
  • ЛАВРОВ: Завршили смо веома дуге и веома тешке преговоре. Оним што је договорено – нико не губи, сви су у добитку. Договор почива на признању Ирана на обогаћивање уранијума и на мирнодопску атмоску енергију, уз услов да цео атомски програм Техерана буде под најстрожијом међународном контролом
  • КЕРИ: Споразум Техерана и „шесторке“ гарантује да Иран неће моћи да буде претња пријатељима Сједињених Држава у региону. Сада је безбеднији и Израел који је пријатељ САД
  • ИЗРАЕЛ: Споразум са Техераном је веома лош. Израел не обавезује ни један веома лош споразум

         ИРАН и шест светских сила постигли су – на крају истинског дипломатског маратона у Женеви - споразум о ограничењу иранског нуклеарног програма у замену за ублажавање санкција, пре свега нафтних, што Техерану треба да брзо донесе 4,2 милијарде долара прихода, рекли су представници неколико делегација.

         Иран ће, према постигнутом споразуму, моћи ће да има приступ и милијардама долара прихода од ограничене продаје нафте и петрохемијских производа, од трговине златом и другим драгоценим металима, саопштено је из Вашингтона.

         Техерану ће бити ублажене санкције у замену за суспензију неких аспеката нуклеарног програма. Такође, биће ублажене санкције у области аутомобилске индустрије Ирана.

         Иран ће морати да обустави „неке нивое обогаћивања уранијума и да неутралише део својих залиха”, као и да прекине рад на свом реактору плутонијума у Араку.

         Такође, инспектори ће имати приступ иранским нуклеарним постројењима и омогућиће се међународној заједници да верификује да ли Иран испуњава своје обавезе.

         „Постигли смо споразум”, изјавио је рано јутрос ирански шеф дипломатије Мохамад Џавад Зариф.

         Он је додао да постигнути споразум признаје нуклеарни програм Ирана, а задњи корак биће укидање свих санкција уведених Ирану.

         Зариф је у изјави за иранску телевизију Прес ТВ рекао да је овај споразум прилика за Запад да поврати поверење у Техеран, а Техеран – у Запад, додајући да ће Иран проширити сарадњу са Међународном агенцијом за атомску енергију /ИАЕА/.

         Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров оценио је: „Завршили смо веома дуге и веома тешке преговоре. Оним што је договорено – нико не губи, сви су у добитку. Договор почива на признању Ирана на обогаћивање уранијума и на мирнодопску атмоску енергију, уз услов да цео атомски програм Техерана буде под најстрожијом међународном контролом. Иран је пристао на цео низ додатних контролних мера. Русија је уверена да ће Иран коректно сарађивати са међународном заједницом”.

         Лавров је открио да ће Иран и „шесторка” наставити преговоре како би у наредних шест месеци постигли „коначни договор”. Према његовим речима, ублажавање санкција уведених Ирану треба почети од тренутног укидања – свих које је Техерану уводио Запад мимо Уједињених нација.

         Амерички председник Барак Обама рекао је да је договор са Ираном „важан први корак ка свеобухватном решењу„, који ће спречити Техеран да направи нуклеарно оружје.Он је обећао и да САД неће уводити нове санкције Ирану током наредних шест месеци, додајући да ће притисак бити појачан ако Иран не буде у потпуности испунио договорено.

         Споразум Техерана и „шесторке” гарантује да Иран неће моћи да буде претња пријатељима Сједињених Држава у региону. Сада је безбеднији и Израел који је пријатељ САД. Створили смо услове и за свеобухватни споразум који ће свет учинити безбеднијим – оценио је амерички државни секретар Џон Кери.

         Он је покушао и да „запуши уста” онима који сматрају да договор са Ираном није савршен. Рекао је: „Наравно да није. Али, како би се ствари развијале да се нисмо договорили? Наставили бисмо да појачавамо притисак на Техеран. Али, да ли би то Иран суочило са колапсом?”

         Према Керијевим речима, Иран се обавезао да у првом етапи обустави обогаћивање уранијума изнад пет процената. Додао је да од 200 килограма уранијума обогаћеног до 20 одсто кроз шест месеци у Ирану неће остати – ни килограм.

         Државни секретар САД је истовремено признао: да он и Обама нису уверени да би војни сценарио у случају Ирана био дугорочно решење.
Влада израелског премијера Бењамина Нетањахуа – како се и очекивало - осудила је постигнути споразум о нуклеарном програму са Техераном као „веома лош”.

         Израелски министар економије Нафтали Бенет рекао је да Израел сматра да га не обавезује ни један „веома лош споразум”.
Израел је рекао да се свет „самозаварава” и да склопљени споразум неће спречити Техеран да развија нуклеарно оружје.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари