У Британији „полиаморна породица“ замењује хомосексуалну

ТЕРМИН У ОКСФОРДСКИ РЕЧНИК КЊИЖЕВНОГ ЕНГЛЕСКОГ УНЕЛИ ТЕК 2006,

А ВЕЋ „НАПРЕДУЈУ“ ПРЕМА ПРОМИСКУИТЕТУ

  • Том, Крис, Чарли и Сара чине неформалну британску породицу из Шефилда која оповргава просто правило брачне аритметике да је четири једнако два пара. Јер, та „породица“ се састоји истовремено од пет брачних парова. Односно, сваки мушкарац у конкретном породичном савезу налази се у „љубавној вези“ са сваком од жена, а две жене још и међусобно
  • Ова „брачна четворка“ потпуно је слободна и својим члановима дозвољава љубавне везе и са стране. Та ствар је потпуно уређена у духу изборних демократских система. Одобрење за љубавне односе са стране члану брачног суживота дају сви његови чланови
  • Шефилдски „полиаморни брак“ у суштини је - групни секс, уређен процедурама, које наизглед подсећају на демократско уређење
  • Засад немају децу, а пар који намерава да буде заједно те ноћи - добија приоритетно право да изабере шта ће се гледати на телевизији

        У ЗАПАДНИМ медијима се наставља кампања подршке „угњетаваним“ припадницима ЛГБТ популације у Русији. Притом се руској публици држе „часови толеранције“, али уопште не из домова толеранције.

        ВВС је 20. августа 2013. Године објавио да хомосексуални истополни бракови, у ствари, нису граница развоја „савремене“ породице у либералном друштву. И да се ради се о превазилажењу оквира моногамне породице истовремено и одмах у два правца: у хомосексуалној и хетеросексуалној групној заједници. 

        У Великој Британији ова појава добила је назив „полиаморна породица“. У описаном случају у једном градићу у округу Шефилд у Британији под једним кровом заједно живе два мушкарца и две жене: Том и Крис, Чарли и Сара.

        Том, Крис, Чарли и Сара оповргавају просто правило брачне аритметике да је четири једнако два пара.

        Британска породица из Шефилда састоји се истовремено од пет брачних парова у оквиру једне породице. Односно, сваки мушкарац у конкретном породичном савезу налази се у „љубавној вези“ са сваком од жена, а две жене још и међусобно.

        Као што се види, у датом случају граница још није достигнута, будући да Том и Крис у наведеном браку не ступају један с другим  у хомосексуалне односе, наводно самим тим испољавајући своју „спутаност“ и „ограниченост“. Они се тек забављају видео играма и постали су само „верни пријатељи“.

        Наведена британска брачна четворка потпуно је слободна и својим члановима дозвољава љубавне везе и са стране. Та ствар је потпуно уређена у духу изборних демократских система. Одобрење за љубавне односе са стране члану брачног суживота дају сви његови чланови. Односно, у наведеном „савезу“ не постоје „преваре“, јер сваки од његових чланова располаже правом „вета“.

        Ако, на пример, Том пожели да се „мало забави“ са стране“, онда Крис, пошто изговори своју убедљиву реч, може да то не дозволи Тому. Ипак, „вето“ мора да има озбиљну оправданост.

        „Не можемо да користимо своје право вета, полазећи од таквих глупости, као што је, рецимо, питање укуса - објаснила је начин уређеног неверства Сара. - Ако се ви са неким виђате, а ја не могу да схватим шта сте у њему нашли привлачно, онда то не значи да ја имам право да вам забраним да се виђате с тим човеком“.

        „Полиаморна породица“ је прилично нова појава за Британију. Сам термин унет је у Оксфордски речник књижевног енглеског језика тек 2006. године.

        Полиаморни брак заснива се на систему „савремених“ етичких погледа на љубав, који једном човеку дају могућност постојања вишеструких љубавних односа истовремено са неколико особа оба пола, као и са неколико особа истовремено уз пуну сагласност и одобрење свих учесника таквих брачних односа.  

        Како се може разумети из детаља описаног случаја „полиаморни брак“ је - групни секс, уређен процедурама, које наизглед подсећају на демократско уређење. Партнери заједно и у паровима пажљиво разматрају правила својих узајамних односа.

        Потпуно као у британском парламенту „ми смо сели и попричали о томе шта значи волети више од једног човека и да ли то значи да ја сад мање волим њега. Наравно, не“ - објашњава Сара финесе брачних односа. „Ми више разговарамо него што се бавимо сексом“ - смеје се Чарли.

        Чланови „полиаморне породице“ договарају се о томе да могу имати друге сексуалне партнере. Ако настане проблем, треба га размотрити, а то може потрајати читаву ноћ. Али, шта ако се код члана полиаморне породице појави емотивна наклоност са стране? Изгледа да би у конкретном случају уз општу сагласност учесници могли да повећају „полиаморну породицу“.

        „Све то није баш једноставно, јер ја имам толико љубави, а треба сву да је дам једном човеку. Ја могу да волим онолико људи колико стане у мом срцу, а испоставља се да их има приличан број“ - објашњава Сара.

        Описана полиаморна породица, као што је сада уобичајено за породице средњег слоја на Западу, има консултанта - психолога који се зове Естер Перел, са којом Том и Крис, Чарли и Сара заједно и појединачно, као и у паровима у разним комбинацијама анализирају своје емотивне проблеме.

Британска породица из Шефилда: Том, Крис, Чарли и Сара

        „Ви можете живети у моногамији и превазилазити монотонију, или, пак, изаберите не-моногамни живот и превазиђите љубомору. Бирајте између две лоше варијанте“! - објаснила је психолог своју неопходност у полиаморној породици. Сличан тип суживота могућ је потискивањем и заменом осећања љубоморе такозваном „комперсијом“.

        „Комперсија - је мало, топло и светло осећање које се јавља кад видите да човек са којим се заиста добро слажете, воли другог и вољен је“ - објашњава учесник брачног суживота овај нови научни појам.

        Консултант брачног суживота Естер Перел сматра да је полиаморност „следећа граница“ брака - начин да се избегну досада и монотонија у брачним односима и љубомора.

        „Нова генерација каже да жели стабилност, верност и сигурност, али она такође жели могућности за развој личности. Хајде да видимо, можемо ли решити проблем моногамије или не-моногамије путем консензуса, тако да спречимо раздвајање и бол због издаје“ - каже Естер Перел.

        Многи моногамију сматрају за једино могући тип односа. Нова генерација на Западу каже да жели стабилност, верност и сигурност, али она такође жели могућности за развој личности. По мишљењу присталица полиаморне породице сличан брачни савез пружа не само „осећање сигурности“, него и развија личност.

        Присталице полиаморних породица тврде да брачни савез таквог типа његовим учесницима може да пружа јаче осећање сигурности у савез од оног у обичним моногамним породицама. „Ја посматрам свет и решавам свакодневне проблеме ослањајући се на осећање сигурности које имам захваљујући троје мојих партнера“ - тврди причљива Чарли.

        „Проблем настаје тек онда кад осетим да један од мојих партнера проводи више времена са својим другим партнерима него са мном - каже Сара. То ме веома боли“.

        Проблем се решава помоћу општег Google календара према којем се саставља динамика дружења. „Ми користимо календар углавном да бисмо пратили ко с ким спава - објашњава Чарли. - Пар који намерава да буде заједно те ноћи добија приоритетно право да изабере шта ће се гледати на телевизији, и на основу тога памтимо ко је у којој соби преноћио“.

        У ствари, испада да је веома савремено: интернет и телевизија постају формални регулатор сексуалних односа у полиаморној породици.

        Четворка из Шефилда засад нема деце. Али, како се претпоставља, утврђивање идентификације деце у групном браку могу аргументовати одговарајући експерти за психо-сексуалност из лондонских Центара за међусобне односе.

        Такође засад: брачни односи четворке из Шефилда имају неформалан карактер. „Ми немамо избора. Ми волимо једни друге“ - кажу они сложно. „Намеравамо да живимо заједно до старости“ - уверавала је у интервјуу дописника Би-Би-Си учесница полиаморне британске породице, Чарли.

        Том и Крис, Чарли и Сара желе да организују незваничну церемонију склапања брака. А зашто након тога не би Англиканска црква - каква је данас - обавила групно венчање?

        Хомосексуална породица - је етапа која је прошла, а ето, полиаморна породица то је - веома модерно!

        (ИА Регнум)

        Превела Ксенија Трајковић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари