У ЕУ расте расположење да се Европарламент из Стразбура пресели у - Брисел

ЧАК 483 ОД 766 ЕУ-ПОСЛАНИКА ГЛАСАЛА ЗА ДОКУМЕНТ

КОЈИ ИМ ДАЈЕ ПРАВО ДА САМИ ОДЛУЧЕ ГДЕ ЋЕ ДА РАДЕ

Европски парламент у Стразбуру

  • Израчунали да путовања европских посланика из Брисела у Стразбур буџет ЕУ годишње коштају 150 милиона евра
  • Француској - као „утешна награда” - може бити предложено да на месту парламента у Стразбуру оснује престижни универзитет који би образовао будуће европске чиновнике или европску варијанту MIT (Масачусетски технолошки институт) у којем би се пројектовале иновационе технологије

         ЕВРОПСКИ парламент жели да прекине деловање у Стразбуру и да се потпуно се пресели у Брисел. Посланици су незадовољни заморним путовањима и као додатни разлог наводе милионске трошкове и штету коју наносе животној средини.

         На крају је 483 од 766 посланика гласало за документ који им даје право да сами одлуче где ће да раде. Међутим, због овакве одлуке мораће да се преиспита једна од главних одредби основног Лисабонског споразума, док ће Француска природно бити против, јер се на њеној територији налази седиште Европског парламента.

         „По својој историји и култури, Стразбур је истовремено и француски и немачки град. Својевремена одлука да тамо заседа Европски парламент била је симбол помирења те две земље, што је означавало - уједињену Европу. Међутим, данас је он симбол расипања времена, енергије и новца“ - каже посланик Европског парламента белгијанка Фредерика Рајс.

         У главно седиште у Стразбуру посланици долазе само на четири дана у месецу - ради учешћа на 12 пленарних заседања током године. При том се „генерални секретаријат налази у Луксембургу. Фактички, читав посао посланика над законским предлозима одвија се у канцеларијам радних група и комисија које се налазе у Бриселу.

         То наноси, тврде посланици, озбиљну штету не само њиховом миру, већ и екологији на планети и општеевропској економији. Израчунали су да путовања на релацији Стразбур - Брисел,који су међусобно удаљени 435 км, доводи до избацивања 19 хиљада тона угљен-моноксида у атмосферу, као и да ЕУ то кошта 150 милиона евра. Осим тога, Европска унија приморана је да троши на одржавање самих зграда у три града и запослене. То износи око 17 одсто укупног европског буџета.

         „Од тога страда и углед Европарламента, али, генерално и уједињена Европа, која не може да се похвали добрим управљањем чак ни својим институцијама - а камоли решавањем општеевропских проблема.

         „Подела функција Европског парламента на три града прописана је у основном документу ЕУ. Да би се унеле измене, потребна је једнодушна одлука свих чланица - њихових шефова држава или влада. А још се Француска може заинатити“ - каже стручњак за европско право са белгијског Католичког универзитета Лувена Жан Ив Карлије.

         Сваке године Стразбур зарађује на заседањима Европског парламента 20 милиона евра. Готово да читав износ ових средстава добијају хотелијери и ресторани: за време доласка евро посланика цене у хотелима и кафићима вртоглаво расту.

         Међутим, посланици су убеђени да је могуће да Париз промени став.

         Француској предлажу да на месту парламента у Стразбуру оснује престижни универзитет који би образовао будуће европске чиновнике или европску варијанту MIT (Масачусетски технолошки институт) у којем би се пројектовале иновационе технологије.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари