Због „страних комбатаната” осудили Сирију против које ратују плаћеници из 29 земаља

КРАЈЊЕ ЛИЦЕМЕРНА РЕЗОЛУЦИЈА САВЕТА УН ЗА ЉУДСКА ПРАВА ИЗГЛАСАНА НА ПРЕДЛОГ ТУРСКЕ И КАТАРА

         ПРЕВАРИО се свако ко је мислио да лицемерје и ароганција водећих западних земаља ипак имају неку границу.

         Савет УН за људска права – у којем нема вета, а мање земље гласају по диктату великих – осудио је учешће „страних комбатаната” (бораца) у сиријском рату на страни легалне владе у Дамаску! А под „страним комбатантима” имају се у виду борци либанског шиитског покрета Хезболах који су се у ратна дејства укључили тек недавно – да би заштитили шиитску мањину у Сирији и њена светилишта.

         Кључни део текста резолуције коју је Савет изгласао на иницијативу Турске и Катара (а кога би још!?) гласи:

         „Савет за qудска права осуђује мешање страних комбатаната у борбу за Кусајр на страни сиријског режима и изражава дубоку забринутост тим поводом јер је то озбиљна претња стабилности у региону”.

         Исти савет – који ни прстом није мрднуо због тога што страни плаћеници већ трећу годину ратују на страни побуњеника - предложио је да се формира комисија која би истражила догађаје везане за Кусајр.

         Усвојена резолуција је готово невероватна јер се наоружани плаћеници, који и сами признају да новац добивају од страних земаља, већ се трећу годину убацују на територију Сирије уз велику помоћ управо Турске и Катара.

         Све је утолико подмуклије што на територији Сирије ратују „страни комбатанти” из чак 29 земаља света.

         Толика лепеза страних плаћеника можда није виђена ни у једном досадашњем конфликту у историји.

         Ову заиста невероватну резолуцију данас је оштро критковала Русија. „Неке земље очито желе да поткопају мировни процес”, рекао је руски министар спољних послова Сергеј Лавров.

         „На моје велико изненађење, сазнали смо да - поред спонзора ове резолуције (Катара и Турске) – И америчка делегација снажно подупире ову јако лошу идеју. Питао сам америчког државног секретара Џона Керија о томе у Паризу. Наводно није био упознат са ситуацијом. Обећао ми је да ће решити то, али не знам да ли је ишта успео”, рекао је Лавров.

         Сергеј Лавров и Џон Кери у Паризу, 27.5.2013.

         „Морамо сви радити поштено и не бавити се двоструким мјерилима - подржавати конференцију у изјавама и подузимати кораке против ње", истакнуо је Лавров те надодао како је примарни фокус Хезболлах бораца у Сирији, како је истакнуло и Хезболлах водство, заштита шијитског становништва и светишта којима пријете побуњеници.

         Земље спонзори сиријских милитаната осудили су потврду Русије да ће се Сирији ипак доставити С-300 сустави. Није искључено да је ова, потпуно неурачунљива, резолуција коју су сложили Катар и Турска, директан одговор на руски став по питању достављања напредне протузрачне обране Сирији.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари