Земље ЕУ у страху од повратка из Сирије својих исламиста који се боре против Асада

САМО У МАЛУ БЕЛГИЈУ ТРЕБА ДА ИХ СЕ ВРАТИ НАЈМАЊЕ 200

  • Према званичним подацима, у редовима радикалних исламистичких формација бори се најмање 600 европских грађана. Медији тврде дау Сирији ратује од две до десет хиљада грађана земаља чланица Европске уније
  • Девет водећих држава ЕУ - Немачка, Француска, Велика Британија, Белгија, Луксембург, Холандија, Италија, Шведска и Пољска - обратиле се Европском парламенту са захтевом да „у најкраћем року“ дозволи да се формира општи европски списак личних података за оне који путују авионом, што би омогућило да се прате лица која посећују зоне оружаних конфликата

        ЕВРОПСКА унија је мирно заборавила на сопствено обећање да ће до 1. августа решити питање испорука оружја у Сирију.

        Њу сада брину потпуно другачији проблеми. Земље те заједнице са лоше прикривеним страхом чекају да се из зона борбених дејстава у Сирији врате стотине европских грађана који су се борили на страни исламиста.

        Европске престонице настоје да хитно приступе мерама које би омогућиле месним надлежним службама да бар прате долазак тих људи.

        Разлога за страховање уистину има. Према званичним подацима, у редовима радикалних исламистичких формација бори се најмање 600 европских грађана. Ипак, медији наводе сасвим друге цифре. По њиховим проценама, у Сирији ратује од две до десет хиљада грађана земаља чланица Европске уније, у шта није тешко поверовати.

        Према резултатима истраживачког новинарства, добијеним само у малој Белгији у априлу и мају, испоставило се да се у Сирији бори најмање 200 Белгијанаца, претежно арапског порекла, које је регрутовала радикална вахабитска организација „Шеријат за Белгију“ која слободно делује на територији те земље. 

        Како је саопштила тв РТБФ, девет водећих држава ЕУ - Немачка, Француска, Велика Британија, Белгија, Луксембург, Холандија, Италија, Шведска и Пољска, писмено су се обратиле Европском парламенту са захтевом да „у најкраћем року“ дозволи да се формира општи европски списак личних података за оне који путују авионом, што би омогућило да се прате лица која посећују зоне оружаних конфликата.

        Главни циљ тог обраћања је да се утврди - који се европски бојовници преко Турске враћају из Сирије кући.

        По мишљењу координатора ЕУ за борбу с тероризмом, Жила де Кершова, сви они „представљаће очигледну терористичку опасност по повратку у Европу“.

        Ипак, земље ЕУ неће моћи да онемогуће повратак бојовника који имају грађанство земаља ЕУ, али ће ти људи макар бити под контролом надлежних служби.

        Раније је Европски парламент блокирао предлог Европске комисије из 2011. о формирању базе података са информацијама о свим путницима авионских компанија, страхујући да то може довести до повреде приватности и бројних злоупотреба личних податка. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари