Хрватима застава „геноцида“ испала из руку, Шиптари је одмах подигли

А ИЗА ПРИШТИНЕ СТОЈЕ ПРИЈАТЕЉИ БЕОГРАДСКЕ ВЛАСТИ

У БЕРЛИНУ, БРИСЕЛУ, ЛОНДОНУ И ВАШИНГТОНУ

Петрит Сељими

  • Заменик шефа шиптарске дипломатије у Приштини Петрит СЕЉИМИ: „Огромна документација из Међународног кривичног суда за бившу Југославију доказује ван сумње да је српска држава једина одговорна за милијарде евра штете нанете цивилној имовини и за губитке људских живота“

        ЗАМЕНИК министра спољних послова Косова Петрит Сељими изјавио је у среду да ће питање геноцида и ратне штете коју је Србија нанела Косову, бити отворено у догледно време.

         „Питање ратних репарација и других штета, као што су украдене пензије, биће отворено у догледно време и међународни правни експерти су потврдили да Косово има највеће шансе да докаже кривицу српске државе за злочине почињене на територији под њеном потпуном и насилном контролом“, рекао је Сељими за агенцију Бета.

        По његовим речима, Косово има више јасних правних путева да тражи одштету од Србије у великом броју случајева, „укључујући аргументоване тврдње за геноцид почињен од стране државних структура Србије на територији Косова“.

         „Огромна документација из МКСЈ (Међународног кривичног суда за бившу Југославију) доказује ван сумње да је српска држава једина одговорна за милијарде евра штете нанете цивилној имовини и за губитке људских живота“, рекао је Сељими.

        Директор Форума за етничке односе Душан Јањић оценио је да је, након образложења у споровима за геноцид са Босном и Херцеговином и Хрватском, јасно да ни евентуална тужба Косова против Србије не би могла да прође.

         „Међународни суд се држи врло стриктних правила у дефиницији геноцида. Можда је конзервативан можда није, али та правила нису испуњена ни у случају Косова“, рекао је Бети Јањић.

        Он је поводом Сељимијеве изјаве указао да је - уколико није израз „индивидуалног незнања и политичке оријентације“ - види као дневно-политичку и као потез учвршћивања преговарачких позиција Косова пред расправу о имовини - јавној и комерцијалној.

         „Мислим да је та изјава мање правна, а више дневно-политичка, чак с обзиром на то да Косово има потребу сарадње са Београдом и у вези с Бриселским споразумом, сигурно да неће ни доћи до реализације“ Сељимијеве најаве, оценио је он.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари