МУСТАФА: Оружане снаге Косова неће бити на етничким основама, нити само албанске

ШИПТАРСКА ВЕЋИНА У ВЛАДИ У ПРИШТИНИ ПОДРЖАЛА

ТРАНСФОРМАЦИЈУ БЕЗБЕДНОСНИХ СНАГА

Иса Мустафа

  • БРАНИМИР СТОЈАНОВИЋ: Српски народ сматра довољним то што су на Косову међународне мировне снаге чији је задатак да осигурају мир и безбедност свих грађана. Свака друга оружана формација, готово моноетничка, састављена од припадника већинске заједнице на Косову, у народу којем припадам доживљава се као претња и латентна опасност за читав регион
  • За усвајање уставних промена потребна је посебна, квалификована скупштинска већина: подршка две трећине свих посланика и двотрећинска подршка свих мањинских посланика

        ВЛАДА Косова је данас већином гласова одлучила да Скупштини Косова достави предлог амандмана који омогућавају трансформацију Безбедносних снага у Оружане снаге Косова, док су против гласали чланови Владе са Српске листе.

        Премијер Косова, Иса Мустафа је истакао да Оружане снаге Косова неће бити једнонационалне, нити засноване на етничким основама албанске већине, или других ентитета.

        „То су јединствене снаге, у интересу свих грађана Републике Косово која обухвата све грађане, у интересу су свих грађана. Зато вас позивам да амандмане на Устав Косова доставимо на даљу процедуру“, Скупштини, рекао је Мустафа.

        Представници Грађанске иницијативе „Српска“ у Влади Косова гласали су против предлога уставних амандмана о формирању Оружаних снага Косова, саопштио је раније заменик премијера и функционер „Српске“, Бранимир Стојановић.

        Стојановић је на данашњој седници Владе рекао да је трансформација Безбедносних снага Косова у Оружане снаге неприхватљива за српски народ на Косову.

        „Ми смо против ових уставних амандмана. Више пута смо тражили расправу на ову тему, међутим до те расправе није дошло. Зато данас не можемо да подржимо ове уставне амандмане, и нећемо их подржати ни у Скупштини Косова“, рекао је Стојановић на седници Владе.

        Он је рекао да српски народ сматра довољним то што су на Косову међународне мировне снаге чији је задатак да осигурају мир и безбедност свих грађана.

        „Свака друга оружана формација, готово моноетничка, састављена од припадника већинске заједнице на Косову, у народу којем припадам доживљава се као претња и латентна опасност за читав регион“, саопштио је Стојановић.

        За усвајање уставних промена потребна је посебна, квалификована скупштинска већина: подршка две трећине свих посланика, и двотрећинска подршка свих мањинских посланика.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари