Франциско и осам кардинала за „мисионарску цркву модерног духа“

ПОГЛАВАР РИМОКАТОЛИКА ОКУПИО НАЈВИЂЕНИЈЕ КАРДИНАЛЕ ИЗ ЦЕЛОГ СВЕТА ДА МУ САВЕТИМА ПОМОГНУ ДА РЕФОРМИШЕ НЕ САМО ВАТИКАН

  • У интервју једном језуитском листу затражио да се црквена правила у вези са абортусом, хомосексуалношћу и контрацепцијом боље уравнотеже с потребом да црква буде отвореније, милосрдније место за све вернике
  • ФАКТИ: Ко ли ће се наћи на удару „мисионарске цркве модерног духа“? Вероватно је унапред јасно. Протестанти, муслимани и будисти сигурно неће...

        ПАПА Франциско сазвао је састанак иза затворених врата са осам највиђенијих кардинала из целог света чији савети треба да му помогну да реформише Римокатоличку цркву.

        То ће бити прва рунда разговора на тему реформе у овој паралелној ватиканској влади, која је саветодавног карактера, и за коју није јасно какав ће однос имати са званичном владом Ватикана.

        Уочи састанка везаног за реформу Римокатоличке цркве, папа је изјавио да жели мисионарску цркву модерног духа која ће помагати сиромашнима, младима и старима.

        У интервјуу који је дао уреднику римске „Ла Републике“, папа је осудио „ватиканоцентричну“ природу Свете столице.

        Разговори ће трајати целе ове седмице, али се не очекује доношење одлука, а папа је поручио да је за реформе потребно време.

        Окупљање осам кардинала је део иницијативе да се локални црквени лидери укључе у доношење одлука које се тичу целе католичке цркве и њених 1,2 милијарди верника.

        Мада је Францисков циљ да од кардинала добије савет, овај аргентински језуита је већ кренуо самостално у акцију, кроз битна именовања у Ватикану и интервјуе у којима јасно даје до знања у ком правцу жели да се црква његова креће.

        У скорашњем интервју за један језуитски лист, позвао је да се црквена правила у вези са абортусом, хомосексуалношћу и контрацепцијом боље уравнотеже с потребом да црква буде отвореније, милосрдније место за све вернике.

        Та његова изјава постала је обавезно штиво за схватање његове папске мисије. Није јасно шта ће се од ових питања појавити у документима које ће папа и његова „група осам“ разматрати ове седмице иза затворених врата.

        Једна тема је, међутим, сасвим извесна: реформисање ватиканске бирократије која се генерално сматра застарелом и за коју се тврди да није дорасла задатку да помаже папи и бискупима.

        Скандал са собаром бившег папе Бенедикта Шеснаестог који је изнео у јавност осетљива ватиканска документа, указао је на чињеницу да је бирократија папске државе поприште интрига, да је та биоркратија дисфункционална и да јој је зато потребна реформа.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари