Дробњицки: Трамп неће успети, а Запад неће преживети
- 13:27 18.05.2025.
- 0 коментара
- Штампај
АМЕРИЧКИ ЛИДЕР НЕ МОЖЕ НИШТА ДА УРАДИ НИ СА ТИМ ШТО ГА ЕВРОПА НЕ СЛУША
* Трамп не може створити услове за мир у Украјини. То јест, могао би, али да би то урадио морао би да прогласи Стармера, Макрона и фон дер Лајен непријатељима који увлаче САД у сукоб са нуклеарном силом која прети Америци неприхватљивом штетом
* Морао би да објави да воде акције против Сједињених Држава, да за Зеленским распише потерницу, да протера француског амбасадора. А ако неко у Конгресу не осуди те људе, да ФБИ саопшти да их Зеленски плаћа... Можда ће поново стати на страну Украјине, не тако агресивно као Бајден, али може кренути у том правцу. Тако ће, међутим, ојачати своје непријатеље
* Ако није био спреман да све који су били повезани са Украјином пошаље у затвор, није требало уопште да се меша у целу ствар. Ако је иницирао процес преговора, онда је морао веома оштро да поступа са ратним хушкачима. А није
* Запад ће се распадати још дуго, биће покушаја да се поново састави, али је већ на издисају
__________________________________________________________________
ДОНАЛДА Трампа у августу и септембру – када буде „гурао“ буџет за нову фискалну годину -чекају веома непријатни дани.
Конгрес САД је већ показао да може да скупи довољно гласова и међу републиканцима за усвајање закона о буџету који се Трампу неће свидети. Чак и за одбацивање Трамповог вета, а то би могао бити крај Трампове реалне власти.
На ово је указао московски американолог Дмитриј Дробницки. Ево његовог ширег објашњења и осталоих указивања:
- У септембру ће бити седница Конгреса САД на којој ће се расправљати о буџету, окупиће све јастребове у Представничком дому и Сенату и прогураће закон о помоћи Украјини. Све се ради тога. Одржан је сусрет „коалиције вољних“ и почели су да врше притисак на Трампа да се придружи захтеву за 30-дневним прекидом ватре. Русија је много пута рекла да је то за њу неприхватљиво...
- Трамп је изабрао веома једноставну тактику. Он разуме да не може ништа позитивно да уради јер му Европљани све уништавају. Зато је почео да прави проблеме Европи. Намећу 30-дневно примирје, присиљавајући Путина на мир, а Трамп каже да Украјина мора одмах да следи Путинов предлог, што поништава цео кијевски самит. Тако ће наставити да се међусобно кошкају.
- Али, чим се појави антиевропска иницијатива, попут Путиновог предлога за преговоре, он је одмах подржава. Он заправо не може створити услове за мир. То јест, могао би, али да би то урадио морао би да прогласи Стармера, Макрона и фон дер Лајен непријатељима који увлаче САД у сукоб са нуклеарном силом која прети Америци неприхватљивом штетом.
- Морао би да објави да су акције против Сједињених Држава, да за Зеленскиим распише потерницу тражи, а француског амбасадора да протера. А ако неко у Конгресу не осуди те људе, да ФБИ саопшти да их Зеленски плаћа.
- Али, да је то урадио - одмах би се дигла прашина да је Путинова марионета и да уништава НАТО. Али, Трамп би то преживео, а ситуација би за њега већ била другачија. Међутим, није то учинио... па нити може да натера Украјину да престане да се бори, нити може да натера Европу да престане да је подржава. Штавише, он не може потпуно да прекине помоћ Украјини, јер му Конгрес то сигурно неће дозволити. Трамп је већ покушао да то уради, али није успело.
- Суздржани сам песимиста поводом нових преговора у Цариграду. Очигледно је да либерална елита Запада жели да се рат настави. Европљани су објавили да демилитаризација Украјине није могућа ни у ком облику и да Путин жели рат. Трамп их још није победио, а није баш јасно ни како би их победио. Једина позитивна ствар која се може очекивати од свега овога јесте да ће Трамп скупити храброст и напустити Украјину.
- Ако би извео САД из преговарачког процеса, а Украјина била потпуно напуштена, то би га суочило са противљењем свих медија и Конгреса. Можда ће зато поново стати на страну Украјине, не тако агресивно као Бајден, али може кренути у том правцу. Тако ће, међутим, ојачати своје непријатеље.
- Ако није био спреман да све који су били повезани са Украјином пошаље у затвор, није требало уопште да се меша у целу ствар. Ако је иницирао процес преговора, онда је морао веома оштро да поступа са ратним хушкачима. А није. Зато Трамп неће успети.
Јер, Конгрес би му тиме одузео полуге утицаја, а он не би могао ништа да учини.
- Конгрес је концентрација свих лобија, како интерних тако и спољних. Трамп одлично разуме ко су му непријатељи, али не може ништа да учини. Судећи по реакцији америчке медијске машинерије, прослава 80. годишњице Победе оставила је јак утисак. Сви су се ужурбали, Трампу је постало јасно да не може да врши притисак на Русију, што је значило да мора да квари игру Европљанима. То јест, дошло је до извесног померања, али однос снага остаје исти.
- Москва му је већ послала чамац за спасавање са вертикалним узлетањем (смех). Већ смо му дали толико пасова да нема даље. Само, Русија не може значајно утицати на ситуацију у Сједињеним Државама. Путин је чак подржао анексију Гренланда.
- Али, не може се рећи да Трамп није постигао апсолутно ништа за својих првих 100 дана. Ако Конгрес не одузме Трампу власт у септембру, моћи ће да се каже да је уједињени Запад готов.
- Већ је јасно да Запад неће преживети. Наставиће да се распада још дуго, биће покушаја да се поново састави, али је већ на издисају. Трамп је то одрадио својом трговинском политиком, својим отвореним презиром према Европи и покушајем да прогура своје царинске планове преко демократских гувернера. На том терену се добро снашао.
- А шта ће се даље дешавати, зависиће од тога колико јасно ће именовати своје непријатеље. Засада ништа не може да уради са тиме што га Европа не слуша. У Сједињеним Државама су у току историјски процеси, а они не могу одвијати по нотама.
- Веома је важно да Трамп не буде гурнут у рат Израела са Ираном. Чим почне рат са Ираном, Трамп ће имати две опције: или да покуша да опет буде у пози миротворца, што је, како видимо, контрапродуктивно у борби против свих врста лобија, или да стане на страну Израела и увуче САД у блискоисточни сукоб, пореметивши све своје приоритете.
- САД не желе да се мешају у индијско-пакистански. Тај сукоб је темпирана бомба коју су Британци поставили приликом произвољне поделе Британске Индије, а понекад се чини као да је све урађено намерно. Као што је био случај са британским мандатом у Палестини. Међутим, Трамп је такав да ускоро може почети да говори да сунце излази захваљујући његовој трговинској политици.
- Вашингтон покушава да Индију окрене против Кине, или да од ње направи америчког пријатеља у Азији. Али, Трамп нема довољно ресурса за све што би хтео. Верујем да ће се сукоб Индије и Пакистана смирити, а Трамп ће имати шта да каже Конгресу и америчком народу: само је наша истрајност спречила да тај сукоб ескалира у нуклеарни.
- Трампови мировни напори су добри јер обнављају контакте између Русије и Сједињених Држава. Барем се код њега наш став чује и, очигледно, разуме. Трамп савршено добро разуме да су његови непријатељи у Британији, Француској, Немачкој и Украјини. Али, он то не може да саопшти, па је стално у тешкој позицији коју је тешко бранити.