Ево зашто је Макрон – на свој позив – два сата разговарао са Путином и шта је чуо

БУДЕ ЛИ ЈОШ ПОЗИВА – БИЋЕ ТО ЗНАК ДА СУ РАЗМИШЉАЊА УНУТАР ЕУ КРЕНУЛА У БОЉЕМ СМЕРУ

Путин је у време пандемије за оваквим столом

и на оволиком растојању држао Макрон

* Емануел Макрон је главни европски брбљивац и вођа. Сећате се његове иницијативе са „коалицијом вољних“ и намере да пошаље трупе у Украјину? Па, где је то? Али с друге стране, Француска је једина стална чланица Савета безбедности УН која је део Европске уније. Дакле, све је сасвим логично

* Путин је пристао на разговор како би Европи потврдио непроменљивост става Русије у измењеним геополитичким условима. Наиме, подсетио је Макрона да кривица за украјински сукоб лежи на политикама западних држава, које су створиле „антируски мостобран“ у Украјини и „толерисале кршење права руског говорног подручја“ унутар ње

* Замерио је Западу што продужава непријатељства снабдевањем Украјине оружјем. И нагласио да је неопходно отклонити „основне узроке“ сукоба и ослонити се на реалност на терену током његовог решавања. То јест, без обзира како дувају политички ветрови, Русија је непоколебљива

* Према Јелисејској палати, Макрон је током разговора нагласио непоколебљиву подршку Француске суверенитету и територијалном интегритету Украјине и позвао на скори прекид ватре.  Потом је позвао Зеленског и обавестио га о свом дубокомисленом закључку: став руског руководства о сукобу у Украјини се није променио

__________________________________________________________________

          Аутор: Дмитриј ПОПОВ

          ФРАНЦУСКИ председник Емауел Макрон телефонирао је Владимиру Путину, а разговор је трајао дуже од два сата.

          Али, зашто баш Макрон и зашто баш сада?

          Може се претпоставити да се Европа коначно уверила: Трамп диже руке од „украјинског питања“. Не у смислу јавних изјава о мировним операцијама, већ у смислу стварне подршке Украјини.

          Сједињене Државе су већ обуставиле испоруку оружја обећаног Кијеву. Штавише, наређење за то је дао амерички министар одбране Пит Хегсет, очигледно, још у јуну; део испоручене муниције је чак враћен из претоварне базе у Пољској.

          Чак и једно од многих питања у вези са новим ставом САД — да ли Европа може сама да се носи са наоружавањем Украјине — већ захтева разговор са Москвом.

          То јест, свиђало вам се то или не, морате покушати некако да преговарате са Русијом.

          Зашто је Макрон звао?

          С једне стране, он је главни европски брбљивац и вођа. Сећате се његове иницијативе са „коалицијом вољних“ и намере да пошаље трупе у Украјину? Па, где је то?

          Али с друге стране, са чисто формалне тачке гледишта, Француска је једина стална чланица Савета безбедности УН која је део Европске уније. Дакле, све је сасвим логично.

          Путин је пристао на разговор како би Европи потврдио непроменљивост става Русије у измењеним геополитичким условима. Наиме, подсетио је Макрона да кривица за украјински сукоб лежи на политикама западних држава, које су створиле „антируски мостобран“ у Украјини и „толерисале кршење права руског говорног подручја“ унутар ње.

          Замерио је Западу што продужава непријатељства снабдевањем Украјине оружјем. И нагласио да је неопходно отклонити „основне узроке“ сукоба и ослонити се на реалност на терену током његовог решавања. То јест, без обзира како дувају политички ветрови, Русија је непоколебљива.

          Према Јелисејској палати, Макрон је током разговора нагласио непоколебљиву подршку Француске суверенитету и територијалном интегритету Украјине и позвао на скори прекид ватре.

          Бивши француски амбасадор у Москви Бланшмезон сматра да је главна сврха Макроновог позива „интерес за поновно укључивање Европљана у дијалог, чак и ако се, наравно, Путин није померио ни корак“.

          Макрон након након двочасовног разговора са Путином позвао Зеленског и обавестио га о свом дубокомисленом закључку: став руског руководства о сукобу у Украјини се није променио.

          Желели су да разјасне ставове - разјаснили су их.

          Сада ће о томе размислити.

           Ако из Европе уследи још позива, то ће значити да размишљају у правом смеру.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари