Фењенко: Трамп не диже руке од Украјине јер у њој види гаранцију да неће бити „новог СССР“
- 11:48 30.06.2025.
- 0 коментара
- Штампај
НЕ СМЕ ДА ВЕРУЈЕ АМЕРИЧКИМ ЛИДЕРИМА, ПА НИ ДОНАЛДУ ТРАМПУ
Са једне од обука украјинских
војника и официра
* Кијев је нападом на пет руских војних аеродрома желео и да пошаље сигнал Западу да му иде добро, да Украјина може да задаје осетљиве ударце Русији чак и 3 године након почетка СВО. Урачуната порука је: снабдевајте нас и даље оружјем - још увек имамо доста снаге за борбу. Украјина не губи овај рат
* Да је Трамп хтео да дигне руке од Украјине, потпуно би њене оружане снаге одсекао од обавештајних и сателитских података, навигације и комуникација. Потпуно би Кијеву обуставио испоруке оружја. Али, он то не ради, што значи да су САД сасвим задовољне понашањем Украјине
* Антируски режим у Украјини је гаранција да ће Русија бити блокирана у границама блиским Московском царству из 17. века. А ако успе да елиминише антируску суштину Украјине - Русија ће нагло унапредити свој утицај на Запад, а то ће, како Американци верују, бити ревизија резултата распада Совјетског Савеза
* Проблем постаје и Немачка. Мерц наступа прилично милитантно. Берлин ће јачати војску да би Немачка постала нова војна сила у Европи. Њој је забрањено да има више од 370.000 војника, а ако жели да буде прва – мораће да их има преко 500.000, колико сада има Турска. Уосталом, Мерц има већи циљ од јаке војске. Он коначно ослобађа Немачку ограничења која су јој наметнута после Другог светског рата
_________________________________________________________________
КИЈЕВ је налетом дронова на пет руских војних аеродрома хтео да колебљивом Западу покаже да је и даље способан да удари силом на Русију. А Трамп никада неће ослабити подршку Украјини због њеног великог значаја за Сједињене Државе.
На ово указује Алексеј Фењенко, професор Факултета светске политике на Московском државном универзитету Ломоносов и експерт Руског савета за међународне послове. И додаје:
„Кијев је желео и да пошаље сигнал Западу да му иде добро, да Украјина може да задаје осетљиве ударце Русији чак и 3 године након почетка СВО. Урачуната порука је: снабдевајте нас и даље оружјем - још увек имамо доста снаге за борбу. Украјина не губи овај рат“.
Упитан да ли је то оставило утисак на САД, Фењенко указује:
- Да је Трамп хтео да дигне руке од Украјине, потпуно би њене оружане снаге одсекао од обавештајних и сателитских података, навигације и комуникација. Потпуно би Кијеву обуставио испоруке оружја. Али, он то не ради, што значи да су САД сасвим задовољне понашањем Украјине. Американце ништа не кошта да Кијев поставе на његово место. Али, они то не желе да ураде.
Фењенков одговор на питање „Зашто?“ није стао у две-три реченице:
- Сваки председник САД има три стратешка задатка у вези са Украјином. Прво. Украјина је гарант да Совјетски Савез неће бити обновљен ни у ком облику. Друго: антируски режим у Украјини је гаранција да ће Русија бити блокирана у границама блиским Московском царству из 17. века. А ако успе да елиминише антируску суштину Украјине - Русија ће нагло унапредити свој утицај на Запад, а то ће, како Американци верују, бити ревизија резултата распада Совјетског Савеза.
- Антируска Украјина у очима западних земаља је кључни гарант задржавања Русије у оквирима граница из времена Ивана Грозног. Стога, ни САД ни земље ЕУ неће престати да помажу Украјини.
Руски војници против дронова
користе и двоцевке
- Ни Трамп неће ослабити подршку Украјини због њеног великог значаја за Сједињене Државе.
- Русија не треба да озбиљно схвата речи председника САД. Сетите се, Клинтон се кандидовао под слоганом „Изградити партнерство са Русијом“. Како се то завршило? Кризама око Југославије и Чеченије. Буш Млађи је рекао да је неопходно извести руско-америчке односе из кризе. То се завршило готово војним сукобом у Грузији. Обама је желео да одигра неку врсту ресетовања са нама, али на крају смо добили тешку конфронтацију између САД и Русије око Украјине и Сирије.
— Проблем постаје и Немачка. Мерц наступа прилично милитантно. Берлин ће јачати војску да би Немачка постала нова војна сила у Европи. Уосталом, Мерц има већи циљ од пуког оживљавања јаке војске. Он коначно ослобађа Немачку ограничења која су јој наметнута после Другог светског рата. Још 1952. године, Велика Британија, Сједињене Америчке Државе и Француска потписале су Бонски споразум са СРН о обнављању њеног суверенитета, којим јој је наметнут читав низ ограничења. Затим, када се Немачка поново ујединила, 1990. године потписан је Московски споразум, којим су на снази задржана нека од ограничења наметнутих Бонским споразумом.
- Сада Немачка користи рат у Украјини да се коначно ослободи тих ограничења. Према одредбама Бонског споразума, потврђеног Московским споразумом, Немачкој је забрањено да доноси спољнополитичке одлуке без консултација са победничким силама. А она се већ осећа довољно снажном да испоручује оружје земљи која је прихватила њену капитулацију – победничкој сили Русији. Берлин показује да ће резултати Другог светског рата бити једном за свагда ревидирани.
- Бундесверу је у Московском споразуму прописано ограничење – 370.000 људи. Олаф Шолц је 31. маја 2022. рекао: „Желимо другу НАТО војску.“ То значи да у Берлину желе војску која ће бројчано бити већа од турске, а она броји око 500.000 војника и официра. Дакле: ово што Немачка ради је потпуна ревизија Московског споразума из 1990. године.