Кренуло је: освојили девет одсто гласова!
- 16:56 19.09.2011.
- 0 коментара
- Штампај
УСПЕХ ПИРАТСКЕ ПАРТИЈЕ НЕМАЧКЕ У БЕРЛИНУ
-
Странка је основана пре пет година и сматра да би вожња метроом требало би да буде бесплатна, баш као и приступ интернету преко градске бежичне мреже
-
Став Пирата је да би основна идеја интернета - слободан проток информација - требало би да се пренесе на градски живот
БЕРЛИН, (ФоНет) - Пиратска партија Немачке основана је пре пет година, а на недељним изборима за парламент Берлина освојила је девет одсто гласова и овај успех је права мала сензација, преноси данас Дојче Веле.
Главни кандидат ове странке у Берлину Андреас Баум признао је да нема појма о раду парламента и сада ће имати прилике да учи и стиче искуство као посланик.
Баум има 33 године, по занимању индустријски електроничар и нагласио је да Пирати не желе да буду странка која се бави само једном темом.
"Желимо да се политика прилагоди времену и да се користи шанса која се ствара захваљујући новим средствима комуникације", рекао је Баум.
Карл-Рудолф Корте који се као научник бави партијама сматра да Пирати имају шансе да преживе тренутну моду и устале се на немачкој политичкој сцени.
"Ако странка жели да буде успешна и дугорочно активна, мора се бавити суштинским друштвеним сукобом. Када се ради о сукобу између слободе и безбедности на интернету онда је то ова странка успела да представи и због тога је то дугорочна ствар", оценио је Корте.
Пиратска партија у Немачкој је основана пре пет година и тренутно има око 13.000 чланова широм земље.
Највећи прилив чланства доживела је 2009. године за време политичке расправе о блокирању интернет-страница са дечијом порнографијом.
У изборној кампањи у Берлину, Пирати су се представили и као социјална партија јер су захтевали приступ образовању, знању и учествовање у јавном животу града за све без обзира на имовинску ситуацију.
Ова странка сматра да би вожња метроом требало би да буде бесплатна, баш као и приступ интернету преко градске бежичне мреже.
Став Пиратске парије је да би основна идеја интернета, слободан проток информација, требало би дакле да се пренесе на стварни градски живот.