КИРИЛ: Не може се и не сме игнорисати руска већина

ПОГЛАВАР РПЦ УПОЗОРИО ДА ЋЕ ОД ИГНОРИСАЊА СТАВА РУСКЕ ВЕЋИНЕ ПРОФИТИРАТИ САМО РУШИОЦИ РУСИЈЕ

  • „Ми одбацујемо став оних који сматрају да Русија треба да буде земља само и искључиво за Русе. Али, ми се никад нећемо сложити с онима који желе да она буде „Русија без Руса”, без националног и верског идентитета, без осећаја солидарности и јединства” – рекао је руски патријарх на XVII Светском руском народном сабору, нагласивши да „ниједан припадник другог народа у Русији не треба да има ограничена права, ограничене могућности”

         ИГНОРИСАЊЕ интереса Руса и истискивање руског питања из јавне сфере довешће до ширења маргиналних и агресивних појава које ће нарастати попут лавине, изјавио је патријарх московски и целе Руси Кирил на XVII Светском руском народном сабору.

         „У одређеном смислу,  Русија је синоним за стару Рус. Данас имамо другачију геополитичку ситуацију. На просторима историјске Русије настале су самосталне државе, од којих су многе, такође, наследнице историјске Руси. Зато, кад говорим о Русији, увек имам у виду тај велики цивилизацијски простор” – појаснио је руски патријарх.

         „Уколико се став руске већине и даље буде игнорисао, само ће профитирати рушиоци Русије”.

         У свом говору, објављеном на сајту Московске патријаршије, он је нагласио да Русија може да понуди свету искуство изградње праведних и мирних међунационалних односа, јер „није било у Руси народа-господара и народа-робова”. По његовом мишљењу, у савременом савету преовладава „модел уређења друштва” заснован на „систему перманентног супротстављања, конкуренције и борбе, који су, наводно, неизбежни и неопходни за напредак”.

         „Наш идеал је, напротив, солидарно друштво, друштво у којем влада друштвена симфонија” – изјавио је патријарх Кирил и прецизирао да људи различитих становишта и убеђења не схватају увек друштвене вредности на исти начин. „Постоје нијансе, постоји простор за дискусију, за дијалог. Није, међутим, могућ никакав дијалог с онима који те вредности омаловажава, исмејава, гази, ко руши међунационални и међуверски мир” – истакао је он.

         „Често они који негирају наше светиње и вредности преносе своја осећања на руски народ, који је главни творац наше цивилизације, носилац њених идеала. Те снаге као да покушавају да подрже све што може да га ослаби и подели, да га дезоријентише и у смислу погледа на свет и морално” – казао је руски патријарх.

         „Изгледа као да се ти кругови највише на свету плаше истинског препорода руске цивилизације, препорода на основу вере спојене са животом, с друштвено значајним деловањем” – рекао је он.

         По његовом мишљењу, „дијалог народа неће постићи свој циљ без руских гласова, руског фактора”, а Светски руски сабор може да „представља руски народ у међунационалним дискусијама”.

         Коментаришући догађаје у Бирјуљеву, руски патријарх је рекао: „Оглушивање власти о захтеве народа, непостојање воље да се траже решења за проблем прекомерне миграције и криминала повезаног с њом, као и понекад изазивајуће понашање дошљака, већ сад доводе ситуацију до критичне границе”. „Уколико се став руске већине и даље буде игнорисао, победници ће бити само рушиоци Русије” – поновио је он.

         „Ми одбацујемо став оних који сматрају да Русија треба да буде земља само и искључиво за Русе. Али, ми се никад нећемо сложити с онима који желе да она буде „Русија без Руса”, без националног и верског идентитета, без осећаја солидарности и јединства” – рекао је руски патријарх, нагласивши да „ниједан припадник другог народа у Русији не треба да има ограничена права, ограничене могућности”.

         Интересовање за тему међунационалних односа порасло је после убиства 25-годишњег Јегора Шћербакова у московској општини Западно Бирјуљево. Тад су мештани организовали „народно окупљање”, али је акција прерасла у немире у којима су бесни грађани ломили стакла, превртали аутомобиле, а у једном тренутку су упали на пијацу на којој раде имигранти и где је, по њиховом мишљењу, могао да се скрива убица.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари