Израел од САД тражи војну помоћ осетно већу од 30 милијарди долара

ТЕЛ АВИВ ЖЕЛИ ДА САЧУВА ВОЈНУ СУПЕРИОРНОСТ

НА БЛИСКОМ ИСТОКУ И ДО 2027. ГОДИНЕ

Мајкл Орен

  • Израелски амбасадор у Вашингтону Мајкл ОРЕН: „Ствари се развијају тако да  се у региону могу појавити армије са могућностима које су упоредиве са оним чиме располажу оружане снаге Израела, а то значи - да се отвара питање очувања наше суштинске војне надмоћи”

         ИЗРАЕЛ је замолио Сједињене Америчке Државе да му повећају војну помоћ.

         Званични Тел Авив тражи увећање војне помоћи и подршке Вашингтона и Пентагона у оквирима новог израелско-америчког споразума о војној сарадњи за период 2018-2027 година. Припрема овог документа је управо почела, у складу са договором председника САД Барака Обаме и израелског премијера Бењамина Нетањахуа.

         Тел Авив, заправо, тражи осетно повећање војне помоћи јер је - како пишу израелски медији - забринут због нестабилности ситуације на целом Блиском Истоку.

         Нетањахуова влада, у образложењу свог захтева, посебно је указала да више влада у региону, укључујући и владе земаља Персијског залива,  повећава куповину наоружања и војне технике.

         Израелски амбасадор у Вашингтону Мајкл Орен, овим поводом је оценио: „Ствари се развијају тако да  се у региону могу појавити армије са могућностима које су упоредиве са оним чиме располажу оружане снаге Израела, а то значи - да се отвара питање очувања наше суштинске војне надмоћи”.

         Према Ореновим речима, Тел Авив није против продаје америчког наоружања другим државама Блиског Истока, али је нагласио да његова влада упозорава амерички државни и војни врх да ће - уколико се САД буду повлачиле из региона - празан простор „заузети други играчи”.

         Орен, изговарајући све ово, уопште није крио да је циљ новог израелско-америчког војног споразума „неопходност очувања војне супериорности Израела над арапским земљама”.

         Актуелни десетогодишњи споразум Тел Авива и Вашингтона истиче 2017, а обезбедио је Израелу америчку војну подршку од 30 милијарди долара.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари