ДЕМПСИ: Постоји ризик да ће свет огуглати на кризе изазване растућим глобалним претњама

ОЦЕНИО ДА БИ УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ ТРЕБАЛО ДА ИМАЈУ

СВОЈЕ СНАГЕ ЗА БРЗА РЕАГОВАЊА

Мартин Демпси

  • Први генерал армије САД Мартин ДЕМПСИ страним амбасадорима и војним аташеима на скупу америчке мисије у седишту УН у Њујорку рекао и ово: „Постоји истински ризик да ће свет постати имун на патње, и ако се то догоди, не знам где је томе крај“
  • ФАКТИ: Наравно, генерал Демпси није изговорио главно: да је његова земља главни изазивач глобалних претњи и нестабилности и главни „произвођач“ претњи. Шта да се ради: Американац. Да је био спреман да говори на тај начин - одавно би прошао као генерали и пуковници Војске Србије које су отерали у пензије они у NATO којима се наређује из Пентагона

        КОМАНДАНТ америчке војске - генерал Мартин Демпси - упозорио је на ризик од тога да свет огугла на кризе и патње изазване растућим глобалним безбедносним претњама.

        Начелник Здруженог штаба војске САД, генерал Демпси рекао је да би била „историјска срамота“ ако свет не би схватио да је стигао до тога да је постао неосетљив на огромне размере проблема изазваних међународним кризама.

        „Постоји истински ризик да ће свет постати имун на патње, и ако се то догоди, не знам где је томе крај“, рекао је Демпси синоћ страним амбасадорима и војним аташеима на скупу америчке мисије у седишту УН у Њујорку.

        Он је позвао светске вође и владе да се „врате у реалност“ да би нешто могло да се уради у вези с тим.

        „У мојој 41-годишњој војној служби никад нисам видео тако велике помаке у међународном безбедносном окружењу као данас. Комплексни низ претњи, и, назовимо, геополитичког маневрисања, од нас захтева да се носимо са непредвидљивим окружењем“, рекао је Демпси.

        Демпси који одлази у пензију 1. октобра после четири године као главни војни саветник председника Барака Обаме, рекао је да данашњи безбедносни изазови прелазе географске, дипломатске, економске и идеолошке линије, и немају јасне границе, због чега их је тешко сузбити. Он је рекао да мировне операције УН морају да држе корак с тим изазовима.

        Мировне операције су под већим притиском него икад досад, рекао је Демпси и додао да несразмерну одговорност носе врло малобројни да би осигурали стабилност и безбедност тако великог броја људи, додавши да је „та неравнотежа неодржива“.

        Он се заложио за већу политичку подршку 193 чланица УН да се осигура одрживост мировних снага УН, са укупно 120.000 војника у 16 операција ширм света. Мада УН немају сталну војску, Демпси је рекао да би требало формирати снаге за брзо реаговање и да би војници и полицајци у мировним снагама требало да буду стручнији.

        Он је такође позвао владе да обезбеде бољу војну опрему за мировне снаге јер у противном „ризикују неуспех садашњих и будућих мировних мисија УН“.

        Демпси је рекао да ће председник САД, заједно с генералним секретаром УН, Бан Ки Муном и још неколицином светских лидера, бити домаћин самита током годишњег састанка Генералне Скупштине УН крајем септембра на којем треба да „се утврде потребне обавезе и осигура да мировне мисије УН буду боље“.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари