Чим долар не буде светска валута - америчка војна машинерија ће се распасти

ПУТИНОВ САВЕТНИК: САД ВОДЕ ГЛАВНУ БОРБУ СА КИНЕСКОМ ПЛАНЕТАРНОМ ЕКСПАНЗИЈОМ

Владимир Путин и Си Ђинпинг

  • Русија је за Американце само једна од карика у ланцу хаоса који они праве по свету да би појачали контролу над његовом периферијом и задржали глобалну хегемонију у конкуренцији са Кином
  • Чињеница да је напад почео усред посете Си Ђинпинга индиректно указује да је Трамп имао за циљ да и кинеског лидера увуче у ту антируску акцију. Али, ни нама ни Кини рат није потребан. У заједничком је интересу да се прави антиратна коалиција која може обуздати америчку агресију. А да би она то могла - та коалиција мора располагати могућностима које су упоредиве са америчким
  • Чамерике неће бити и да управо Трамп оличава немогућност тог пројекта. Вашингтон и Пекинг могу једино нормализовати односе на нижем нивоу
  • Америка губи конкурентску борбу са Кином. Кина је, заправо, већ победила и постаје нови глобални центар економског развоја... Американци су изгубили економски рат, али не желе да се помире са тим и да признају да се свет изменио и да се њихов модел либералне глобализације потрошио

        „АМЕРИКАНЦИ у Кини виде свог главног конкурента. Иако је њихова агресија данас уперена против Русије, они објективно воде борбу са Кином и њеном планетарном експанзијом“, - оценио је руски академик Сергеј Глазјев.

        Додатну тежину његовим речима даје чињеница да је Глазјев саветник шефа државе Владимира Путина.

        Лист „Взгљад“, који је са њим разговарао, интересовало је, поред осталог, шта је био прави, дубљи разлог Трамповог напада на Сирију и да ли се Кина може нагодити са Вашингтоном иза леђа Русије?

        ВЗГЉАД: Данас сви нагађају чиме се руководио Трамп када је решио да ракетира Сирију...

        Глазјев: Радило се о хладној и прагматичној рачуници која је била срачуната на увлачење Русије у нову спиралу конфронтације. На том плану ће он настављати Обамину линију. То је разрађена стратегија Сједињених Држава.

        Та стратегија захвата све већи део света и претња је и нашој и светској безбедности. Не треба очекивати озбиљнију корекцију вашингтонске антируске политике. Русија је за Американце само једна од карика у ланцу хаоса који они праве по свету да би појачали контролу над његовом периферијом и задржали глобалну хегемонију у конкуренцији са Кином.

        Англосаксонци имају интересе које увек уграђују у свој однос према свету.   

        ВЗГЉАД: Да ли је Трамп још у време предизборне кампање знао да неће одржати обећање да се САД под његовом влашћу неће мешати у ствари других земаља?

Сергеј Глазјев

        Глазјев: Он је прагматичан човек, који се прилично цинично понашао у бизнису, објављујући и банкротство неколико пута. Он се не боји дефолта САД због дугова до којег ће, по мојим проценама, неизбежно доћи. Погрешно је мислити да Трамп под притиском емоција доноси стратешке одлуке.

        Зато верујем да се и за напад на Сирију одлучио врло смишљено. Чињеница да је напад почео усред посете Си Ђинпинга индиректно указује да је Трамп имао за циљ да и кинеског лидера увуче у ту антируску акцију.

        На сву срећу, и наши односи са Кином се граде на прагматичној основи. Ни нама ни Кини рат није потребан. У нашем заједничком интересу је да се прави антиратна коалиција која може обуздати америчку агресију. А да би она то могла - та коалиција мора располагати могућностима које су упоредиве са америчким.

        Сједињене Државе емитују долар као светску валуту, па су њихове могућности безграничне, а наше веома ограничене. одустајање од долара као светске валуте је зато једини начин да се неутрализују могућности САД за појачавање агресије. Ако то успемо у оквирима Великог евроазијског партнерства - америчка војно-политичка машинерија ће се због одсуства новца брзо распасти.

        Претпостављам да Чамерике неће бити и да управо Трамп оличава немогућност тог пројекта. Вашингтон и Пекинг могу једино нормализовати односе на нижем нивоу.

        ВЗЉАД: Американци и Кинези имају шта да понуде једни другима...

        Глазјев: Имају велики маневарски простор јер је сарадња међу те две земље веома обимна и разноврсна. Само, Вашингтон у Кини види главног конкурента. Кина је у економији већ превазишла САД. Њена спољноекономска стратегија лишава Американце контроле над знатним деловима светског тржишта.

        ВЗГЉАД: Кина нуди сарадњу без наметања либералних принципа...

        Глазјев: Да, без икаквих револуција, политичких дестабилизација и шпијунаже, што је такође веома важно. Треба имати у виду се међу земље које су лидери по економском расту пробијају Етиопија и Лаос - оне примењују кинески модел и имају помоћ кинеских инвеститора.

        Објективно гледано, Америка губи конкурентску борбу са Кином. Кина је, заправо, већ победила и постаје нови глобални центар економског развоја...

        Американци су изгубили економски рат, али не желе да се помире са тим и да признају да се свет изменио и да се њихов модел либералне глобализације потрошио. Да свету треба сарадња са доминацијом међународног права.

        Америчка владајућа елита то, на жалост, још не разуме...

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари