„Дњепар” понео у свемир 23 сателита из више земаља

РАКЕТА-НОСАЧ ЈЕ МОДИФИКОВАНА ИНТЕРКОНТИНЕНТАЛНА РАКЕТА РС-20 (ПО НАТО КЛАСИФИКАЦИЈИ - SS-18 „SATAN”)

         РУСКО-украјинска ракета-носач „Дњепар” лансирана је у свемир са космодрома у Оренбуршкој области. На различите орбите изнела је 23 сателита.

         „Лансирање тешке интерконтиненталне ракете „Дњепар” чија је намена промењена из војне у цивилну, извршено је по плану у 11.10” – саопштио је представник руских Ракетних стратешких снага (РВСН) на командном месту. Он је додао да је ракета лансирана с лансирне базе „Јасни”.

         После лансирања су се од „Дњепра” – један за другим – одвајали страни сателити различитих намена: DubaiSat-2, која припада Уједињеним Арапским Емиратима, STSAT-3 Републике Кореја, италијански UniSat-5, SKYSAT-1 и AprizeSat-7/8 из САД, BRITE-PL, те GOMX-1 и WNISat који припадају Институту за аерокосмичка истраживања при Универзитету у Торонту. Такође је „Дњепар” изнео да одговарајућу орбиту девет контејнера ISIPOD са 14 наносателита CubeSat и украјински „БПА-3”.

         „Основни корисни терет био је сателит од 300 кг за даљинску детекцију (сателитско снимање Земље) DubaiSat-2. Тај сателит је изнет на висину од 600 км, да би правио снимке Земље с резолуцијом од једног метра”, саопштили су стручњаци компаније „Космотрас”, који су били оператери лансирања.

         Ракета-носач „Дњепар” је модификована интерконтинентална балистичка ракета РС-20 (по НАТО класификацији – SS-18, „Satan”). У оквиру програма „Дњепар” врши се промена намене ракета – војне ракете се претварају у ракете носаче и користе за достављање корисних цивилних терета у свемир.

         Роскосмос и Национална свемирска агенција Украјине (у претварању војних ракета у свемирске ракете-носаче учествује украјински Конструкторски биро „Јужноје”) основали су – ради заједничког прављања пројектом - међународну свемирску компанију „Космотрас”.

         Од 1999. извршено је 18 лансирања ракетна-носача „Дњепар”, помоћу којих су на орбите достављене 63 свемирске летелице у власништву 15 земаља.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари