И руски патријарх Кирил већ изговорио „Стаљинград“

ПРАВОСЛАВНИ ВЕРНИЦИ СМАТРАЈУ ДА ЈЕ „СТАЉИНГРАД“ ПРЕРАСТАО СТАЉИНА

„Родина-мать”

  • „Независно од оцене Стаљинове личности, Стаљинград је постао симбол нашег ратног умећа и највише храбрости, стао је у један ред са Термопилима и Саламином. Управо је Стаљинград, а не Волгоград, познат народима у свету као прекретница у борби с фашизмом“ - саопштио Сверуски народни сабор чији је председник руски патријарх
  • У Волгограду већ одлучили да се шест дана током године град назива Стаљинград: 2. фебруара - на дан пораза немачко-фашистичких трупа у Стаљинградској бици, 9. маја - на Дан Победе, 22. јуна - на дан сећања на погинуле, 2. септембра - на дан завршетка Другог светског рата, 23. августа  - на Дан сећања на жртве бомбардовања Стаљинграда од стране немачко-фашистичке авијације и 19. новембра - на дан почетка слома фашистичких трупа под Стаљинградом

        СВЕРУСКИ народни сабор, којим је председавао патријарх Кирил, подржао је идеју да неколико дана у години Волгоград носи своје совјетско име - Стаљинград.

       Идеју, која је поново испливала уочи 70-годишњице Стаљинградске битке, да се Волгоград преименује у Стаљинград,  Сверуски народни сабор (ВРНС) сматра оправданом. Као и други иницијатори промене назива - и чланови Сверуског народног сабора говоре само о шест значајних датума током године.

       „Независно од оцене Стаљинове личности, Стаљинград је постао симбол нашег ратног умећа и највише храбрости, стао је у један ред са Термопилима и Саламином. Управо је Стаљинград, а не Волгоград, познат народима у свету као прекретница у борби с фашизмом“ - каже се у саопштењу ВРНС.

       Руководилац дебатног клуба ВРНС, Александар Рудаков објаснио је московском дневном листу „Известија“ да се ради о подршци већ донетој одлуци о знаменитим датумима.

       - Данас Стаљинград није Стаљинов град већ општи симбол који говори о подвигу народа, о борби која је променила ток историје, зауставила офанзиву идеологије расизма и колонијалног поробљавања. Стаљинград је прерастао Стаљина, - сматра Александар Рудаков.

       Председник Сверуског народног сабора је патријарх Кирил. Ипак, текуће одлуке често могу да потврђују његови заменици, протојереј Всеволод Чаплин и председник управног одбора Савеза писаца Русије, Валериј Ганичев. О изјавама ВНРС патријарх може сазнати пратећи њихов сајт на Интернету.

       Како је подсетио Рудаков, Његова Светост, патријарх Кирил, у свом наступању на ВРНС почетком октобра у Москви, изговорио је „Стаљинград“. Он је говорио о томе да су Непрјадва, Бородино и Стаљинград линије на којима је наш народ бранио свој духовни и културни идентитет. Разуме се да назвати битку на Волги Волгоградском није питање односа према Стаљину.

       У ВНРС тврде да нису хтели да „прослављају Стаљина“.

       Назив „град-херој Стаљинград“ већ је постао званичан назив у Волгограду током манифестација повезаних са херојском историјом града.

       Депутати градског парламента одлучили су да се шест дана током године град назива Стаљинград: 2. фебруара - на дан пораза немачко-фашистичких трупа у Стаљинградској бици, 9. маја - на Дан Победе, 22. јуна - на дан сећања на погинуле, 2. септембра - на дан завршетка Другог светског рата, 23. августа  - на Дан сећања на жртве бомбардовања Стаљинграда од стране немачко-фашистичке авијације и 19. новембра - на дан почетка слома фашистичких трупа под Стаљинградом.    

       Председник Савета Федерације, Валентина Метвијенко, и председник Централне изборне комисије, Владимир Чуров, сматрају да је потребно да се одржи референдум о сврсисходности преименовања Волгограда у Стаљинград.

       Без обзира на подршку такве одлуке од стране ВРНС, нигде се не помиње да се митрополит Волгоградски и Камишински, Герман, током знаменитих шест дана именује као „Стаљинградски и Камишински“.   

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари