Иницијатива да се у Устав Русије упише „посебна улога православља
- 20:42 26.11.2013.
- 0 коментара
- Штампај
РФ ЈЕ САДА ДЕФИНИСАНА КАО СВЕТОВНА ДРЖАВА У КОЈОЈ НИ ЈЕДНА РЕЛИГИЈА НЕ МОЖЕ БИТИ ДРЖАВНА ИЛИ ОБАВЕЗНА
У ДРЖАВНУ Думу - доњи дом руског парламента - стигла је иницијатива да се у Устав РФ запише „посебна улога православља за националну и културну самосвојност Русије“.
Саму иницијативу је покренула посланица Јелена Мизулина. О њој се већ разговарало у думској групи за заштиту хришћанских вредности. Осим парламентараца у њеном заседању су учествовали представници РПЦ, експерти и јавни радници.
„Присутни су подржали предлог Јелене Мизулине да је у преамбулу руског устава могуће и потребно уношење идеје да је православље основа националне и културне посебности Русије“ - саопштено је на сајту руског парламента.
Подршка је стигла и од Сергеја Бабурина, потпредседника Думе у прошлом сазиву и лидера партије Општенародни савез Русије. Он је указао да би Русија требало да следи пример Грчке у чијем уставу је цео одељак посвећен статусу Свете Горе. Такође и пример Немачке и Грузије у чијим уставима се помиње хришћанство.
Бабурин је уверен да помињање православља данас за Русију има принципијелни значај јер на њему почива руска цивилизација.
Сада у Уставу РФ пише: „1. Руска Федерација је световна држава. Ни једна религија не може бити државна или обавезна. 2. Религиозна удружења су одвојена од државе и једнака пред законом“.
Има и другачијих мишљења. Руски милијардер и изразито либерални политичар Михаил Прохоров предложио је да се представницима власти забрани јавно демонстрирање припадности било којој конфесији.
Они су предложили пројект под називом „Религијски кодекс“, у којем се поред осталог каже: „Предлажемо да се уведе одговорност за државне и регионалне функционере који крше принцип религиозне неутралности. Треба да се представницима државних и локалних власти забрани коришћење званичног статуса за јавну демонстрацију припадности или привржености некој конфесији“.
А ево шта је Владимир Путин говорио о религији?
На састанку са учесницима Архијерејског сабора Руске Православне Цркве (1. фебруара 2013.):
„Чувањем световног карактера наше државе и недозвољавањем да се црквени живот подржави, ми треба да напустимо вулгарно и примитивно разумевање световности. При том, традиционалне вредности, религиозна осећања верника, као и права, слобода, људско достојанство, морају бити заштићени како снагом јавног мњења тако и снагом закона. За наше друштво, за нашу националну слогу, међурелигијска хармонија, без преувеличавања, представља питање од историјског значаја“.
На директној линији са председником (25. априла 2013.):
„Наше традиционалне конфесије - и будисти, и хришћани, и јудеји, и муслимани углавном се придржавају - што се тиче основних вредности и морала - истих ставова. И то је, нема сумње, оно што заједнички треба јачати. Друге вредносне оријентире ми немамо и тешко да ће се у скорије време појавити“.
Говор у дискусионом клубу „Валдај“ (19. септембра 2013.):
„Без вредности утканих у хришћанство и друге светске религије, без моралних норми које су настајале хиљадама година - људи ће неминовно изгубити људско достојанство“.