Маузолеј на Црвеном тргу добија привремену специјалну куполу

БИЋЕ ЗАТВОРЕН ЗБОГ РЕНОВИРАЊА ДО 30. АПРИЛА 2013.

  • Сви су изгледи да ће Лењинови посмртни остаци бити „привремено измештени“ док трају радови
  • Шеф Управе за послове председника РФ Владимир КОЖИН: О могућем ослабађању Црвеног трга од Лењиновог Маузолеја бити донета политичка одлука. То питање ће решити руководство земље, а пре свега председник Русије. Када ће се до догодити? Не знам. Једино знам да се то неће догодити ни сутра ни прекосутра“

        ЛЕЊИНОВ маузолеј на московском Црвеном тргу биће затворен због реновирања до 30. априла 2013.

       Маузолеј је затворен за посетиоце још у септембру, и првобитно је било планирано да се отвори за знатижељне до краја децембра. Међутим, након детаљног проучавања стања грађевине одлучено је да се рок за завршетак реновирања продужи, саопштио је званични представник Федералне службе обезбеђења (ФСО) Сергеј Девјатов.  

       Он је подсетио да је комплекс, који укључује гробницу и две касније надограђене трибине, без озбиљног реновирања преко 80 година. Једино је 1973. године била обновљена фасада на трибинама.   

       У међувремену, према подацима истог представника ФСО, због градње у неколико фаза, између целина Маузолеја временом су почели процеси деформисања, што је довело до ремећења хидроизолације грађевине. Према речима Девјатова, ускоро ће се почети са постављањем скела, које ће у случају потребе, бити прекривене привременом куполом.  

       Извори, блиски Научно-истраживачком центру за биомедицинске технологије, који се бави очувањем тела вође бољшевичке револуције открили су да ће Лењинови посмртни остаци засад остати у Маузолеју.

       Проблем њиховог привременог измештања за време реновирања - ускоро ће бити решено.  

       Иначе, спорења око Лењиновог тела у маузолеју трају у руској јавности од краја 80-их година, а да пти том - бар засад - нема ни говора о рушењу самог Маузолеја, који је дело архитекте Алексеја Сшусева и унет је у Унескову листу културног наслеђа.

       Поводом „сахрањивања лењина“ досад су копља укрштали руски високи државни чиновници, представници политичких странака и цркве, као и правобраниоци.   

       Примера ради, управник пословима председника Руске Федерације Владимир Кожин изјавио је да ће одлука о сахрањивању биће донета „када томе дође време“. А засад и лењиново тело и сам остају на Црвеном тргу.

       „Као шеф Управе за послове председника РФ, изјављујем да ће о могућем ослабађању Црвеног трга од Лењиновог Маузолеја бити донета политичка одлука. То питање ће решити руководство земље, а пре свега председник Русије. Када ће се до догодити? Не знам. Једино знам да се то неће догодити ни сутра ни прекосутра“, - указао је Кожин.  

       У јуну 2012. је министар културе РФ Владимир Мединскиј изјавио да, према његовом мишљењу, тело Лењина треба да буде „предано земљи“, а не на главном тргу у држави. Према његовом мишљењу, пре избора то није било урађено јер би било штетно за рејтинг владе, а да сада ништа томе не смета.  

       Руска црква се такође изјаснила да Лењиново тело буде „предато земљи“, али у своје време, када друштво буде за то спремно.

       Шеф синодалног Одељења за везе Цркве и друштва, протојереј Всеволод Чаплин, изјавио је да приликом разматрања ове теме треба узимати у обзир мишљења различитих слојева друштва и подвукао да „не треба радити ништа што би изазвало у друштву поделу и препирке“.   

       Категорички против „сахрањивања Лењина“ иступа вођа Комунистичке партије РФ Генадиј Зјуганов. Према његовом мишљењу, „сваки покушај банализовања совјетске епохе, њеног преписивања, понижава успомену на Лењина и донете у његово време законе. Зјуганов је, чак, уверен да би „дирање у Лењина“ значило подривање целовитости Руске Федерације“.  

        Приредила  Марија Петрова

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари