МЕДВЕДЕВ РУСИМА: Никаквог „смака света“ неће бити, спремајте се за дочек Нове године

ПРЕДСЕДНИК ВЛАДЕ РФ У ИНТЕРВЈУУ ГЛАВНИМ УРЕДНИЦИМА

ПЕТ ВОДЕЋИХ НАЦИОНАЛНИХ ТЕЛЕВИЗИЈА

  • Војни расходи јесу велики, али нису највећи. Социјални су далеко озбиљнији. А што је најважније - држава за њих има новац. У буџету су за то обезбеђена значајна средства. Примера ради, указао је Дмитриј Медведев, програми за здравство ангажују око 50 милијарди рубаља, а образовање - 40 милијарди
  • Медведев потврдио сопствену изјаву да је спреман да поново постане председник Русије, нагласивши да му животна доб то омогућује
  • Не тако давно, открио је, рекао сам да себи не затварам ни једну могућност, а практично сам одмах након тога предложио Владимира Владимировича Путина на дужност председника државе јер сам сматрао и сматрам да је то добра одлука. Он је имао боље шансе да буде изабран за председника наше земље и он је то остварио. Мислим да је то добро  
  • Нисам стар политичар - додао је Медведев - и имам неки ресурс у времену. Зашто себи треба да затворим неку могућност? Друга је ствар да ли ће наши људи то да желети. И то ћу, наравно, узети у обзир

        РУСКИ премијер Дмитриј Медведев дао је предновогодишњи интервју главним уредницима пет водећих националних телевизија. 

       При том је „морао“ - јер је то било једно од питања која су му постављена - да се осврне и на предвиђања да ће ускоро битии „крај света“.

       „Тога неће тако бити! Боље је да се људи спремају за дочек Нове године која ће - за разлику од „смака света“ -  сигурно наступити“ - поручио је Медведев сународницима.

       Највише је било питања о економији, политици, новим законодавним иницијативама и актуелним догађајима у земљи.

       Медведев је посебно указао да је нетачно раширено уверење да су војни издаци највећа ставка у руском буџету. Нагласио је: „Војни расходи јесу велики, али нису највећи. Социјални су далеко озбиљнији. А што је најважније - држава за њих има новац. У буџету су за то обезбеђена значајна средства. Примера ради, програми за здравство ангажују око 50 милијарди рубаља, а образовање - 40 милијарди. То омогућује да се исплате не само обавезе везане за опремање наших научних установа, већ и да се повећају зараде наставника и лекара. Тај циљ је постављен и неће се реализовати само у једној години. Али, ове године плате запослених у образовању дићи на просечни ниво наших федералних јединица“.

       Руском премијеру било је постављено више питања поводом недавних корупционих скандала. У првом реду у Министарству одбране и улоге бившег министра Анатолија Сердјукова.

       „Сердјуков засад није чак ни учесник у том процесу. Води се истрага. Нека она изађе на крај са истином и утврди објективно стање ствари, а на крају нека суд донесе одлуку - ко је крив. То нека каже суд, а не истрага“ - подвукао је Медведев.

       Он је подсетио да је за време министровања Сердјукова изведена значајна реформа армијских јединица, да су порасла примања официра и да је решавање стамбеног проблема војних лица покренуто са мртве тачке. Шта више, атикорупцона тема није била затворена, отворени су скандали који су потресали не само министарство одбране, већ и друге државне структуре.

       Водеће људе руских телевизија интереосало је: да ли је то почетак опсежне кампање или случајност: 

       „Први пут смо у руској историји - истичем, не новој, не совјетској, већ у целокупној руској историји - направили антикорупционо законодавство и придружили се међународним атикорупцијским концепцијама. Многима се чинило да је то ритуална ствар, да смо закон донели реда ради и да ништа нећемо радити и да се ништа неће десити и да су то у суштини формалности.

       Ништа није било тако! Квантитет пре или касније прелази у квалитет, а то што се десило, подударност је са два тренда: прво - то је захтев друштва у борби са корупцијом, јер људи желе да се и власт очисти да би понудила резултате борбе с корупцијом и нормативну основу која је за то неопходна. Осим ова два фактора, наравно да је потребна политичка воља и кад се подударе ова три момента, почиње реална борба са корупцијом. Уверен сам  да то што се десило није случајност - да је то почетак тешког посла истребљивања корупције у нашој земљи“.

       Премијер је детаљно објаснио зашто се не треба бојати донетих закона о невладиним организацијама и „страним агентима“, клевети, митинзима, државној издају и прекршајима на Интернету. Ове године су и владу и Думу критиковали због тога што су ти закони пооштрени. Али, Медведев је напоменуо, да нико није у стању да наведе конкретне примере, чија су права тим законима оштећена.

       Нова правила организаовања митинга - нагласио је Медведев - обезбеђују већу сигурност њихових учесника. Ограничења на интернету су резултирала уклањањем низа незаконитих информација, али нису довела до затварања сајтова.

       Пред крај разговора, гост уредника пет водећих руских телевизија прокоментарисао је сопствену изјаву да је спреман да поново постане председник Русије. Он је потврдио своје речи јер му животна доб омогућује да још много ради:

       „Желим да кажем следеће: не тако давно сам рекао да себи не затварам ни једну могућност, а практично сам одмах након тога предложио Владимира Владимировича Путина на дужност председника државе јер сам сматрао и сматрам да је то добра одлука. У оваквој политичкој ситуацији, он је имао боље шансе да буде изабран за председника наше земље и он је то остварио. Мислим да је то добро. Са друге стране, још нисам стар политичар и имам неки ресурс у времену. Зашто себи треба да затворим неку могућност? Друга је ствар да ли ће наши људи то да желети. И то ћу, наравно, узети у обзир“.

       Премијер је признао да је задовољан својим животом и својим послом, нагласивши да га сматра интересантним.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари