БОЦАН-ХАРЧЕНКО: Русија је против „распакивања” Дејтона
- 15:51 02.03.2014.
- 2 коментара
- Штампај
АМБАСАДОР РУСИЈЕ У БИХ УПОЗОРИО ДА ПРОБЛЕМ НИЈЕ У ДЕЈТОНУ И ЊЕГОВОЈ ФУНКЦИОНАЛНОСТИ ВЕЋ - У ЊЕГОВОМ КРШЕЊУ
- Амбасадор Русије у БиХ наглашава да му је „познато да изван БиХ постоје одређени кругови који 'не спавају мирно' зато што је Република Српска мирна и стабилна” и упозорава да је „могућ покушај мешања у унутрашње ствари и посредовања с циљем наметања неких решења”
- Такође: да му нису познати „модели за БиХ„ које помињу високи представник ЕУ за спољну и безбедносну политику Кетрин Ештон и комесар за проширење ЕУ Штефан Филе, а за које је први потпредседник Владе Србије Александар Вучић рекао да су - „тешко оствариви”
- Русија полази од тога да је 'Дејтон' ако се исправно поштује - док се нађе неки нови консензус - модел који обезбеђује стабилност и који још има потенцијал да допринесе развоју БиХ
РУСКА Федерација није за „распакивање„ Дејтонског мировног споразума - за тако нешто нема консензуса унутар БиХ, нагласио је руски амбасадор у БиХ Александар Боцан-Харченко у интервјуу Срни.
„Код неких политичких фактора у БиХ, можда, постоји воља, али нема потпуног политичког консензуса као основе за такво деловање. А ако тога нема, онда је то празна прича”, наводи Боцан-Харченко.
Боцан-Харченко напомиње да је „познато да изван БиХ постоје одређени кругови који 'не спавају мирно' зато што је Република Српска мирна и стабилна”, и упозорава да је „могућ покушај мешања у унутрашње ствари и посредовања с циљем наметања неких решења”.
Он не жели да се упушта у разматрање сценарија о „преливању” кризе из Федерације БиХ у Републику Српску, напомињујући да је било покушаја изазивања нереда и немира у Српској, али да су власти предузеле мере и одржале мир и стабилност.
„Мора се истаћи да Република Српска није изузетак када је реч о економским потешкоћама и нико не ствара илузију да ту нема никаквих проблема. Али, у Републици Српској постоји јасна усмереност председника Милорада Додика и Владе Српске да раде на решавању социјалних питања”, каже Боцан-Харченко.
Руски амбасадор сматра да су протести који се од 7. фебруара свакодневно организују у градовима широм Федерацији БиХ - унутрашње питање и да Русија очекује од домаћих политичких представника да нађу решење за кризне ситуације.
Боцан-Харченко наглашава да се не могу повлачити паралеле између ситуације у Федерацији БиХ и Украјини, у којој, стиче се утисак, споразум Виктора Јануковича и представника опозиције служи само као параван који има за циљ да се успостави власт на основу чињеница на терену.
„Руска Федерација се изјаснила за немешање у унутрашње ствари других земаља”, рекао је Боцан-Харченко и оценио да Савет за спровођење мира /ПИК/ не треба да учествује у разрешавању ситуације у Федерацији БиХ на начин који одговара неком изван БиХ.
Он подсећа да је Руска Федерација неколико пута јасно ставила до знања да је криза у Федерацији БиХ настала у пролеће 2010. године након одлуке високог представника Валентина Инцка.
Потписивање Дејтонског споразума
Боцан-Харченко подсећа и да Русија није подржала Инцкову одлуку којом је отворен пут за формирање Владе Федерације БиХ која је није водила функционалности него ка даљем продубљивању кризе, како економске тако и односа унутар овог ентитета.
„Ми смо јасно ставили до знања да је то унутрашњи проблем Федерације БиХ и да ПИК није најбољи форум за разматрање тог питања. У сваком случају, морамо водити рачуна и о географији збивања, односно у ФБиХ и чињеници да је Република Српска стабилна”, рекао је Боцан-Харченко.
Руски амбасадор у БиХ истиче да му нису познати „модели за БиХ” које помињу високи представник ЕУ за спољну и безбедносну политику Кетрин Ештон и комесар за проширење ЕУ Штефан Филе, а за које је први потпредседник Владе Србије Александар Вучић рекао да су - „тешко оствариви”.
„Када је реч о ставу Русије, ми за сада, док се нађе неки нови консензус, полазимо од тога да је 'Дејтон', ако се исправно поштује, модел који обезбеђује стабилност и који још има потенцијал да допринесе развоју БиХ”, наводи руски амбасадор у интервјуу Срни.
Он наглашава да проблем није у Дејтону и његовој функционалности, што се често чује, већ у његовом кршењу.
Амбасадор Боцан-Харченко наводи да пажљиво прати ситуацију у БиХ и закључује да је најважније да не дође до подизања међунационалних тензија под изговором неких такозваних „грађанских акција”, којима се настоји нарушити структура која се заснива на Дејтонском мировном споразуму.
Додај коментар