БОЦАН-ХАРЧЕНКО: Русија је против „распакивања” Дејтона

АМБАСАДОР РУСИЈЕ У БИХ УПОЗОРИО ДА ПРОБЛЕМ НИЈЕ У ДЕЈТОНУ И ЊЕГОВОЈ ФУНКЦИОНАЛНОСТИ ВЕЋ - У ЊЕГОВОМ КРШЕЊУ

  • Амбасадор Русије у БиХ наглашава да му је „познато да изван БиХ постоје одређени кругови који 'не спавају мирно' зато што је Република Српска мирна и стабилна и упозорава да је „могућ покушај мешања у унутрашње ствари и посредовања с циљем наметања неких решења”
  • Такође: да му нису познати „модели за БиХ„ које помињу високи представник ЕУ за спољну и безбедносну политику Кетрин Ештон и комесар за проширење ЕУ Штефан Филе, а за које је први потпредседник Владе Србије Александар Вучић рекао да су - „тешко оствариви
  • Русија полази од тога да је 'Дејтон' ако се исправно поштује - док се нађе неки нови консензус - модел који обезбеђује стабилност и који још има потенцијал да допринесе развоју БиХ

         РУСКА Федерација није за „распакивање„ Дејтонског мировног споразума - за тако нешто нема консензуса унутар БиХ, нагласио је руски амбасадор у БиХ Александар Боцан-Харченко у интервјуу Срни.

         „Код неких политичких фактора у БиХ, можда, постоји воља, али нема потпуног политичког консензуса као основе за такво деловање. А ако тога нема, онда је то празна прича”, наводи Боцан-Харченко.

         Боцан-Харченко напомиње да је „познато да изван БиХ постоје одређени кругови који 'не спавају мирно' зато што је Република Српска мирна и стабилна”, и упозорава да је „могућ покушај мешања у унутрашње ствари и посредовања с циљем наметања неких решења”.

         Он не жели да се упушта у разматрање сценарија о „преливању” кризе из Федерације БиХ у Републику Српску, напомињујући да је било покушаја изазивања нереда и немира у Српској, али да су власти предузеле мере и одржале мир и стабилност.

         „Мора се истаћи да Република Српска није изузетак када је реч о економским потешкоћама и нико не ствара илузију да ту нема никаквих проблема. Али, у Републици Српској постоји јасна усмереност председника Милорада Додика и Владе Српске да раде на решавању социјалних питања”, каже Боцан-Харченко.

         Руски амбасадор сматра да су протести који се од 7. фебруара свакодневно организују у градовима широм Федерацији БиХ - унутрашње питање и да Русија очекује од домаћих политичких представника да нађу решење за кризне ситуације.

         Боцан-Харченко наглашава да се не могу повлачити паралеле између ситуације у Федерацији БиХ и Украјини, у којој, стиче се утисак, споразум Виктора Јануковича и представника опозиције служи само као параван који има за циљ да се успостави власт на основу чињеница на терену.

         „Руска Федерација се изјаснила за немешање у унутрашње ствари других земаља”, рекао је Боцан-Харченко и оценио да Савет за спровођење мира /ПИК/ не треба да учествује у разрешавању ситуације у Федерацији БиХ на начин који одговара неком изван БиХ.

         Он подсећа да је Руска Федерација неколико пута јасно ставила до знања да је криза у Федерацији БиХ настала у пролеће 2010. године након одлуке високог представника Валентина Инцка.

Потписивање Дејтонског споразума

         Боцан-Харченко подсећа и да Русија није подржала Инцкову одлуку којом је отворен пут за формирање Владе Федерације БиХ која је није водила функционалности него ка даљем продубљивању кризе, како економске тако и односа унутар овог ентитета.

         „Ми смо јасно ставили до знања да је то унутрашњи проблем Федерације БиХ и да ПИК није најбољи форум за разматрање тог питања. У сваком случају, морамо водити рачуна и о географији збивања, односно у ФБиХ и чињеници да је Република Српска стабилна”, рекао је Боцан-Харченко.

         Руски амбасадор у БиХ истиче да му нису познати „модели за БиХ” које помињу високи представник ЕУ за спољну и безбедносну политику Кетрин Ештон и комесар за проширење ЕУ Штефан Филе, а за које је први потпредседник Владе Србије Александар Вучић рекао да су - „тешко оствариви”.

         „Када је реч о ставу Русије, ми за сада, док се нађе неки нови консензус, полазимо од тога да је 'Дејтон', ако се исправно поштује, модел који обезбеђује стабилност и који још има потенцијал да допринесе развоју БиХ”, наводи руски амбасадор у интервјуу Срни.

         Он наглашава да проблем није у Дејтону и његовој функционалности, што се често чује, већ у његовом кршењу.

         Амбасадор Боцан-Харченко наводи да пажљиво прати ситуацију у БиХ и закључује да је најважније да не дође до подизања међунационалних тензија под изговором неких такозваних „грађанских акција”, којима се настоји нарушити структура која се заснива на Дејтонском мировном споразуму.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари