Москва се спрема за тоталну контролу ђака на наркотике

ЗА УЧЕНИКЕ МЛАЂЕ ОД 15 ГОДИНА ТРАЖИЋЕ СЕ САГЛАСНОСТ РОДИТЕЉА, А НАЛАЗИ ЋЕ БИТИ ДОСТУПНИ САМО ПОРОДИЦИ

  • Анализе ће се од адолесцената узимати за време редовног систематског прегледа
  • Влада рачуна да ће федерални закон дозволити да тестирање буде принудно   

         МАСОВНО тестирање ђака на наркотике у Москви може да почне већ крајем ове школске године – у току редовног систематског прегледа деце.

         Ово је најавио руководилац комисије за борбу против наркотика департмана за регионалну безбедност Владимир Попенков. Московске власти рачунају на то да ће федерални пројекат закона „О спречавању немедицинског коришћења наркотичких средстава”, који је ових дана влада предложила Државној Думи, омогућити да се уведе обавезно тестирање. Мада, према речима стручњака, у данашњој редакцији документа се говори само о добровољним анализама.    

         - Ми се спремамо за увођење фронталног  истраживања. Надамо се да ће процес почети већ ове школске године. Кочи нас само недостатак федералне базе норми, - рекао је Попенков. – Ако законом буде предвиђена обавеза, моћи ћемо да радимо такве тестове. Данас, сваки родитељ може да напише изјаву и да одбије тестирање.  

         Према речима Попенкова реч је о прегледу у оквирима годишњег систематског прегледа.   

         - Ако наркоманију маркирамо као болест, то значити да она за време систематског прегледа мора да се открије, као и свако друго оболење, - истакао је он.  

         Истраживање ће се вршити лабораторијском методом – ђацима ће се узимати крв на анализу. Таква метода даје стопостотни резултат, наглашава Попенков, позивајући се на став министарства здравља и градског завода за наркоманију.

         Он посебно наглашава да ће се ова истраживања обављати уз поштовање анонимности, па нико неће знати резултате осим породице.  

         - Информација је такође потребна лекарима, како би помогли детету са позитивним налазом - рекао је он. —  

         Узгред, пилот-пројекат за добровољно тестирање на дрогу у неколико школа у Москви требало је да стартује ове јесени, али се то није догодило. Власти су одлучиле да не губе због тога целу годину, већ да почну са истраживањима одмах у свим образовним установама, како би се видела потпуна слика.  

         Да ли ће Москва издвајати додатна средства за тестирање ђака, још увек није познато. Према прорачунима Министарства за образовање и науку, тестирање једног ученика годишње износи 174,1 рубаља (4,3 евра), па би тестирање свих ђака коштало 2,6 милијарди рубаља (65 млн. евра) годишње на нивоу државе. То су федерална средства у оквиру образовног програма.  

         Поменути нацрт закона претпоставља социјално-психолошко тестирање и превентивне медицинске прегледе. За тестирање је неопходна сагласност родитеља, у случају да је дете млађе од 15 година. Адолесценти старији од 15 година морају да пристану на тестирање сами.  

         У сваком случају, Москва ће предложити свим ђацима да прођу тестирање на наркотике. Међутим, „принцип добровољности ће остати”, изјавила је заменик председника комисије за здравствену заштиту Градске скупштине Москве Ина Свјатенко.  

         Московске власти, уз највећу жељу, још не могу да контролу учине свеобухватном, убеђен је заменик председника синдиката „Учитељ” Андреј Демидов.  

         - Сваки родитељ који поднесе тужбу - добиће је, - упозорава Демидов. – У случају да се тестирање врши без пристанка родитеља ђака, избиће грозан скандал.  

         Према речима директора школе бр. 259 Алексеја Железњакова, закон о заштити приватних података чува, између осталог, и информацију о здрављу. Приликом било ког медицинског прегледа човек мора да дâ пристанак на спровођење неке процедуре. Чак и обичан систематски преглед ђак није обавезан да пролази, ако не жели.  

         Превела

         Марија Петрова

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари