Пре 25 година полетео руски свемирски авион „Буран“

У ПРВОЈ ФАЗИ ЛЕТА НОСИЛА ГА ЈЕ РАКЕТА „ЕНЕРГИЈА“

СНАГЕ 170 МИЛИОНА КОЊСКИХ СНАГА

  • „Наш „Буран“ могао је да се налази у орбити дупло дуже од америчког „шатла“ - чак 30 дана - а и да вози више терета и чланова посаде. Али, главна разлика у односу на америчку летелицу била је то што је совјетска могла да изводи полетање и слетање аутоматски, што је на блистав начин и потврдила 15. новембра 1988. године“, наводи се у извештају стручњака Сверуског научно-истраживачког института за авио-материјале (ВИАМ)

        ДАНА 15. новембра 1988. у СССР су успешно извршена тестирања вишекратне свемирске летелице „Буран“.

        Систем „Буран“ био је конструисан искључиво за лансирање тешких орбиталних станица војне намене, како СССР не би остао без заштите у случају да Америка покрене своје борбене ударне системе у свемиру.

        Вишекратна свемирска летелица „Буран“ била је испред свог времена, наводи се у аналитичком извештају стручњака Сверуског научно-истраживачког института за авио-материјале (ВИАМ), припремљеног уочи 25-годишњице његовог првог лансирања.

        У систем „Енергија-Буран“ био је уграђен сасвим другачији принцип од америчког.

        Јер, амерички Space Shuttle је свемирска летелица са два ракетна погонска мотора који после лансирања падају у море, док је  „Буран“ у свемир требало да изнесе ракета „Енергија“.

        „Енергија“ је била довољно моћна да сама могла изнесе на задату орбиту рекордни терет до 105 тона. Укупна снага „Енергије“ у преводу на свима познату меру износи - 170 милиона коњских снага.

        „Наш „Буран“ могао је да се налази у орбити дупло дуже од америчког „шатла“ - чак 30 дана - а и да вози више терета и чланова посаде. Али, главна разлика у односу на америчку летелицу била је то што је совјетска могла да изводи полетање и слетање аутоматски, што је на блистав начин и потврдила 15. новембра 1988. године“, наводи се у извештају.

        У пројекту „Енергија-Буран“ учествовало је 1.200 совјетских индустријских предузећа. За прављење летелице само стручњаци ВИАМ направили су 39 потпуно нових материјала и истражили 230 нових технологија, од којих се део користи и данас. Конкретно, по технологији грејања, истраженој за „Буран“, граде се панелне куће.

        Беспилотно слетање „Бурана“, по мишљењу стручњака, остаће записано у историји космонаутике, заједно с првим вештачким Земљиним сателитом и летом првог космонаута Јурија Гагарина. Сећајући се овог датума, Русија и данас прави планове за конструисање супертешке.

        „Имамо амбициозне планове. Сматрам да у том правцу озбиљно радимо и ради ћемо још активније“ - изјавио је руководилац Федералне свемирске агенције Русије Олег Остапенко.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари