ПУТИН: Цела економија мора бити „изведена из офшорне сенке“

РУСКИ ЛИДЕР УЛТИМАТИВНО ЗАТРАЖИО

ДА СЕ РУСКА ЕЛЕКТРОПРИВРЕДА ОЧИСТИ ОД КОРУПЦИЈЕ

  • На офшорно наслеђе из времена дивље приватизације мора да буде стављена тачка - био је категоричан руски премијер
  • Истовремено је упозорио руске бизнисмене: наши закони не забрањују да се остварени профит изнесе из земље и чува негде у иностранству, али - тек након што на њега буду плаћени порези у Русији
  • Мора се стати на пут и давању послова из компанија са државним власништвом својим „џепним“ снабдевачима и повезаним грађевинским и пројектантским организацијама преко којих се испумпава новац који завршава ван Русије и у приватним џеповима
  • Топ-менаџери енергетских компанија са државним учешћем у својини обавезни су - нагласио је Путин - да декларишу и своје и приходе чланова својих породица и блиских рођака
  • Од укупно 352 проверавана лица руководећег састава енергетског комплекса, код 169 - практички код сваког другог - откривена је повезаност са 385 различитих комерцијалних структура, поред оних где су запослени, упозорио је Путин

            РУСКИ премијер Владимир Путин затражио је да се национална електропривреда очисти од корупције и да та привредна грана почне да послује потпуно „прозрачно“. Мере које је при том затражио могу направити праву малу „сечу кнезова“ јер од сад па надаље неће само шефови електроенергетских компанија морати да полажу рачун о својим прихгодима него и њихови рођаци.

            Што је вероватно још далекосежније, Путин је ултимативно затражио да цела руска економија буде „изведена из офшорне сенке“. Свој захтев је образложио речима: „Ако желимо да у земљи имамо нормалну инвестициону климу, више не смемо толерисати могућности за примену офшорних шема у инфраструктурним гранама привреде! На офшорно наслеђе из времена дивље приватизације мора да буде стављена тачка! Иначе, неће бити никаквог поверења према нама.“

            Још је упозорио руске бизнисмене: наши закони не забрањују да се остварени профит изнесе из земље и чува негде у иностранству, али - тек након што на њега буду плаћени порези у Русији. „Ко жели да новац држи изван Русије - нека изволи, али нека сви знају: да је недопустиво извлачење новца из обрта  преко измишљених фирми“, подвукао је Путин.

            Путин је, у наставку излагања, још једном говорио о неопходности да топ-менаџери енергетских компанија са државним учешћем у својини декларишу и своје и приходе својих породица и сродника. При том је подвукао: „Руководиоци таквих компанија морају пристати и на декларисање прихода чланова својих породица и блиских рођака“. Са руководиоцима који буду ухваћени у сумњивим везама треба се обавезно растајати. Многи од њих су већ „обележени“ као корисници коруптивних шема које се користе за пребацивање новца у офшорне зоне.“

            Као да је говорио и о ситуацији у Србији, руски лидер је рекао и ово: „Мора се стати на пут и давању послова из компанија са државним власништвом својим „џепним“ снабдевачима и повезаним грађевинским и пројектантским организацијама преко којих се испумпава новац који завршава ван Русије и у приватним џеповима.“

            Путин је све ово изговорио на заседању владине Комисије за развој електропривреде на Сајано Шушенској хидроелектрани. У наставку је саопштио резултате провере коју је по његовом налогу извршило Министарство енергетике:

            „Од укупно 352 проверавана лица руководећег састава енергетског комплекса, код 169 - практички код сваког другог - откривена је повезаност са 385 различитих комерцијалних структура, поред оних где су запослени. Утврђени су случајеви, који нису усамљени, да су читави енергетски комплекси неких региона Руске Федерације под контролом, једноставно речено, породичних кланова. Тако, на пример, енергетски систем Севернокавкаског региона у великој мери контролише једна породица - породица господина Каитова“.

            Утврђено је такође, наставио је Путин, да су потрошачи плаћали за испоручене енергенте на рачун афилираних компанија које су агенти компанија које се баве пласманом енергије. Даље:  да су добијена средства претварана у кеш преко фирми које су осниване само на двадесетчетири часа или су средства напросто присвајали чланови породице.

            Слична ситуација је откривена, нагласио је Путин, и у Западном Сибиру. У интеракцији са правосудним органима утврђено је да је група лица из руководства крупне енергетске ккомпаније „Тјумененерго“, са генералним директором господином Крјучковом на челу, основала мрeжу организација које контролишу и које ангажују за ремонт објеката енергетике које реализују средствима и снагама самог „Тјумененерго“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари