Руси желе да заштите свог Деда Мраза од западног Санта Клауса

ПОСЛАНИК У ДРЖАВНОЈ ДУМИ МИХАИЛ ДЕГТЈАРЈОВ ЗАТРАЖИО

ДА РУСИЈА ЗАШТИТИ И СВОЈ „ДУХОВНИ СУВЕРЕНИТЕТ“ 

Деда Мраз и Снегуљица

  • Затражио да се ликови Деда Мраза и Снегуљице стандардизују, законом зашттите и потом користе приликом новогодишњих манифестација, у производњи лутака, на сценским костимима, на радију, телевизији и у филмској индустрији и дечјој књижевности
  • После распада СССР неколико генерација руске деце - упозорио је посланик - гледaло је америчке цртане филмове и играло се америчким играчкама (Суперменом, Бетменом, Спајдерменом и Барби-лутком). Сада већ одрасли људи, такви тешкоћом прихватају јунаке из руских народних бајки као своје

           ПОСЛАНИК у Државној Думи Русије Михаил Дегтјарјов писмом се обратио министру Денису Мантурову са иницијативом да се утврде стандардни ликови Деда Мраза и Снегуљице који би постали Државни стандард (ГОСТ) и као такви обавезујући у доређеним приликама.

           Исти посланик је истим писмом предложио да се законски забрани појављивање лика Санта Клауса на новогодишњим јавним скуповима.

           Он је истакао да ће се у будућности - уколико такав Државни стандарт (ГОСТ) буде утврђен - избећи претерано појављивање Санта Клауса „који је апсолутно стран већини житеља Руске Федерације“.

           „Ликови Деда Мраза и Снегуљице користиће се у индустријској производњи лутака, на сценским костимима, на радију, телевизији, у филмској индустрији и дечјој књижевности“ - указао је Дегтјарјов.

           Он, иначе, посебно инсистира да се ограничи употреба Санта Клауса на званичним скуповима - све до потпуне забране. 

           Дегтјарјов истиче да је добио више захтева грађана у којима га Руси моле да обрати пажњу на чињеницу да су се за време новогодишњих празника, незаслужено често, у многим градовима Русије традиционални културни симболи замењивали страним. 

           „Тако се у Зимском градићу на централном тргу Владивостока, као и на уласку у град Калугу преко моста у улици Гагарина већ другу годину заредом постављају фигуре Санта Калуса и белих јелена. На крововима метро станица „Гагарин“, „Црвени трг“, „Студентска“ и „Октобарска“ у Новосибирску такође су се појавили стојећи Санта Клауси и јелени. У Новосибирску трошкови постављања ових ликова изтуђе бајке коштали су око милион рубаља. Управа града Новосибирска првобитно је планирала да се поставе традиционалне фигуре Деда Мраза. Ипак, због штедње учињен је сумњиви избор у корист Санта Клауса“ - каже се у писму Дегтјарјова. 

           Михаил Дегтјарјов критиковао је иницијативу компаније „Кока-Кола ЕјџБиСи Евроазија“ истакавши да деца у оквиру пројекта „Божићни караван“ не треба да поклонедобијсју од Санта Клауса „не дели Деда Мраза.

           Московском дневном лист „Известија“ Дегтјарјов је објаснио да честа употреба симбола западне културе подрива „духовни суверенитет Руса“.

           „Можемо да имамо ракете, а и суперсигурне границе, али ако не будемо имали духовни суверенитет - неће бити Руског народа“ - истиче Дегтјарјов. 

           Овај руски посланик је уверен да постепено брисање разлика у јавном простору између руских и страних симбола Нове године представља понављање ситуације са играчкама малих Руса. 

           „После распада СССР неколико генерација руске деце гледло је америчке цртане филмове и играло се америчким играчкама (Суперменом, Бетменом, Спајдерменом и Барби-лутком). Сада већ одрасли људи, такви тешкоћо прихватају јунаке из руских народних бајки као своје. Такви лакше могу побројати измишљене јунаке северноамеричких цртаних филмова него домаћих. Лик домаћег јунака мрког медведа Вини Пух из цртаћа Фјодора Хитрука на полицама продавница и телевизијских екрана потиснуо је жути медвед из цртаћа компаније Волт Дизни“ - указује се у документу који је Дегтјарјов упутио Мантурову. 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари