Русија ће тужити Сенегал због задржавања рибарског брода „Олег Најденов”

ИЗГЛЕДА ЈЕ ГРИНПИС УЧИНИО СВЕ ШТО ЈЕ МОГАО ДА СЕ ОСВЕТИ МОСКВИ У АФРИЦИ

  • На броду се налазе 62 Руса, углавном морнара из Мурманске области, као и 20 грађана Гвинеје Бисао. Сенегалски војници су им нанели више повреда. Затим је брод спроведен у дакарску луку. Морнарима су одузете исправе, а држе их на броду под контролом сенегалских полицајаца

         ФЕДЕРАЛНА агенција за рибарство Русије (Росриболовство) припрема више тужби против Владе Сенегала због задржавања руског рибарског брода „Олег Најденов”.

         „Руска страна је ангажовала искусног локалног адвоката, тужбе ће бити поднете наредних дана” – истакао је неименовани представник ове агенције, а пренео ИТАР-ТАСС.

         Росриболовство намерава да суду Сенегала поднесе неколико тужби, укључујући тужбу за непружање медицинске помоћи капетану брода. Такође, тужба ће бити поднета и због самог задржавања брода „Олег Најденов” и примене оружја и силе.

         Притом, представник агенције је уверен да сенегалска страна отеже с покретањем судског поступка. Тако, рецимо, капетан брода Вадим Манторов није пуштен с брода, у болницу коју је изабрала руска страна, како би му се утврдиле телесне потврде задобијене приликом заузимања борда.

         У Росриболовству сматрају да главну улогу у отезању преговарачког процеса о судбини руског брода игра „зелени лоби” Сенегала.

         Међутим, руске дипломате и представници агенције и даље ће покушавати да приведу ову ситуацију срећном крају. Руска страна намерава да води мирне преговоре са свим структурама власти Сенегала, истакли су из Центра за односе с јавношћу Росриболовства.

         У јуну 2012. године Сенегал је увео забрану на издавање дозвола страним рибарским компанијама. Председник земље Маки Сал, изабран 2012. године, образложио је ту одлуку тиме што је претходна влада потписала неповољне споразуме са страним рибарским компанијама, које троше сенегалске залихе рибе.

         Нови министар поморства Сенегала Папе Диуф 2012. године поништио је 29 дозвола за улов рибе у водама Сенегала издатих странцима.

         Забрана се, у првом реду, односила на 10 рибарских бродова руске компаније  „Мурмански траловиј флот”. Коначна одлука о забрани донета је после истраге о стању рибног фонда западно од Африке коју су спровеле еколошке организације. Тако су у извештају Гринпис Африка „Пљачка националног богатства” (Дакар, 2012.) наведени подаци о томе да је брод Гринписа Arctic Sunrise 2012. и 2010. године наводно „видео како рибарски брод из Мурманска „Олег Најденов” спроводи активности у водама  Сенегала које имају елементе криволова”.

         А управо тај брод Arctic Sunrise спроведен је у луку Мурманска после покушаја искрцавања активиста Гринсписа на нафтну платформу „Приразломнаја” у Печорском мору 18. септембра 2013. године.

         Жестоко заузимање рибарског брода „Олег Најденов” догодило се почетком јануара на 46 миље од обале Гвинеје Бисао. Приликом извођења операције, Сенегалски војници су нанели више повреда морнарима. Затим је брод спроведен у дакарску луку. Морнарима су одузете исправе, а држе их на броду под контролом сенегалских полицајаца.

         Документа с конкретним оптужбама против руског рибарског брода и његове посаде нису достављена. Почетак званичних преговора одлаган је више пута. Руска страна за неуспех преговарачког процеса оптужује Гринпис, који својим изјавама врши притисак на званични Сенегал, док овај покушава да форммулише своју позицију.

         На броду се налази 62 Руса, углавном морнара из Мурманске области, као и 20 грађана Гвинеје Бисао.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари