Русија ће у Медитерану стално држати „оперативну групу“ ратних бродова

ФОРМИРА СЕ ПО НАРЕДБИ МИНИСТРА ОДБРАНЕ СЕРГЕЈА ШОЈГУА

И ЧИНИЋЕ ЈЕ ДО 10 РАТНИХ И ПОМОЋНИХ БРОДОВА

Ракетна корвета Бора

  • Командни брод оперативне групе могао би да буде један од носача хеликоптера типа „Мистрал“, а сама група ће бити потчињена или Главном штабу целе ратне морнарице или Црноморској ратној флоти
  • Луке за снабдевање бродова и одмор њихових посада тражиће се на Кипру, у Црној Гори и Грчкој, плус, наравно, сиријски Тартус
  • У време СССР - од 1967. до 1992. године - у Средоземном мору је била активна 5. Средоземноморска ескадрила бродова која је у то време бројала од 30 до 50 ратних бродова и помоћних пловила

        РУСИЈА је објавила: да ће њена ратна морнарица од 2015. године - са шест до десет бродова - бити стално у Средоземном мору.

       А да ће дотле у источном Медитерану у „сталном партолирању“ бити по четири велика десантна брода.

       Оперативна група у којој би били борбени бродови и бродови за снабдевање, биће под командом Црноморске војне флоте, или главног штаба ратне морнарице, а формира се по наредби министра одбране Сергеја Шојгуа.  

       Командни брод оперативне групе могао би да буде један од носача хеликоптера, брод типа „Мистрал“, који је Русија купила од Француске, али ће коначна одлука о томе бити донета када буде комплетирана инфраструктура за функционисање групе која ће се стално налазити у Средоземном мору.

       „Хипотетички, такви бродови могу да буду командни за овакву оперативну групу. Међутим, засад тих бродова нема, јер се граде. Осим тога, неопходна је и одговарајућа инфраструктура за њихово базирање на југу“, - рекао је представник Главне команде руске ратне морнарице.  

Министар одбране Руске Федерације С. К. Шојгу

       „Планира се да оперативна група бродова у Средоземном мору буде потчињена команданту Црноморске флоте. У ЦФ треба да буде ради тога направљен командни пункт из кога ће се контролисати кретање те јединице у Средоземном мору. Група бродова може да броји до десет пловила“, - открио је исти извор.  

       Непосредно у мору ће се налазити командни брод, са официрима штаба оперативне групе.  

       Постоји могућност и да група буде потчињена Главном штабу Ратне морнарице.  

       „Сва питања су у фази разраде. Сам „командни пунт“ - ко год био непосредно изнад њега - бавиће се питањима ангажовања бродова у зони одговорности и њиховим снабдевањем“, - указао је неименовани саговорник руске државне агенције РИА Новости.  

       Још је додао: „Могуће је да ће у састав оперативне групе улазити бродови три флоте: Црноморске, Северне и Балтичке. Да ће бити компонована по моделу који је већ поримењиван током последњих пола године јер такве мешовите формације редовно одржавају војне вежбе у источном делу Средоземног мора, близу обале Сирије“.  

       Група би се, иначе, стално налазила у мору, али би бродови различитих флота могли да се мењају по принципу ротације.  

       Већ се разматрања и питања уласка тих бродова у стране луке ради попуњавања залиха и одмарања посада.  

       „У време СССР, у ту сврху су коришћене луке Египта, Сирије, Алжира, Либије и других земаља. Данас луке за улазак бродова могу да се нађу у државама као што су Кипар, Црна Гора и Грчка, плус,наравно, сиријски Тартус“, - рекао је саговорник РИА Новости.  

Црноморска флота

       У време СССР - од 1967. до 1992. године - у Средоземном мору је била активна 5. Средоземноморска ескадрила бродова која је у то време бројала од 30 до 50 ратних бродова и помоћних пловила.  

       Она је била створена за решавање ратних задатака на Средоземној позорници ратних операција у време хладног рата, пре свега против 6. флоте ратне морнарице САД.  

       Према писању московског листа „Взгљад“, министар Шојгу је добио задатак да организује управљање оперативном јединицом ратне морнарице ради заштите интереса Русије у Средоземном мору.  

       Још одраније је постало познато да ће се четири велика десантна брода Црноморске флоте Русије налазити у Средоземном мору близу обале Сирије у сталном патролирању. У Министарству одбране су истакли да Средоземно море улази у зону одговорности Црноморске флоте Русије.  

       Уговор за изградњу два „Мистрала“ у Француској, Москва и Париз су потписали у јуну прошле године. Вредност уговора је 1,2 милијарди евра.

       Руски „Мистрали“ ће носити имена „Владивосток“ и „Севастопољ“.  

       На тим пловилима биће постављене најновији руски системи наоружања како офанзивног тако и дефанзивног, укључујући и суперсоничне крилате ракете.  

       Приредила  Марија Петрова

 
Категорије: 

Слични садржаји

Коментари