Русија неће ући у светску „Отворену владу“

МОСКВА ЗАТРАЖИЛА РАЗЈАШЊЕЊА ПОВОДОМ ФИНАНСИРАЊА

И НЕКИХ ПРИНЦИПА

  • Дневни лист Известија објавио да иза (макар привременог) стоп стоји - налог шефа државе Владимира Путина
  • Председник Института за националну стратегију Станислав БЕЛКОВСКИ: Не постоји никаква међународна отворена влада. То је пиар пројекат. Све што је везано за отворену владу - није ништа друго до ритуални плес

         РУСИЈА је повукла одлуку о ступању у међународну организацију „Отворена влада партнерства“ (Open Government Partnership) која обједињује оне који прихватају принципе такозваног отвореног управљања.

         Ово је московском дневном листу Известија саопштио министар Михаил Абизов који је у влади Дмитрија Медведева задужен управо за „Отворену владу Русије”. При том је указао да је одлука донета због одсуства јасних механизама даљег рада ове организације.

         На званичној страници светске „Отворене владе“ у међувремену је потврђена ова одлука руске владе.

         - Одлука је донета - нагласио је Абазов - и зато што нисмо разумели у које ће се сврхе трошити средства која уплаћује Русија. Такође нам није јасно да ли ће се учешће у OGP узимати у обзир при састављању међународних гранских рејтинга. Осим тога, на јесењем самиту организације планирано је да се преиспитају принципи сертификовања националних планова отворене државне управе, а таква неодређеност се такође не допада руској страни.

         У руској влади се тренутно на основу наредбе председника Русије Владимира Путина спрема пакет предлога за побољшање механизама рада партнера и биће предати OGP, објашњава министар.

         „То је компликован међународни пројекат и ми му одговорно приступамо. Нама није потребно да ударимо само још једну рецку на неко ново учлањење. Ми ћемо дочекати разјашњење ових питања и тада ћемо - нагласио је руски министар - донети коначну одлуку“.

         Московски извор билизак „Отвореној влади“ сматра да руска влада није донела одлуку о одустајању од чланства у овој „влади“ због поменутих тачака, већ због става председника Русије.

         „Пре буквално два месеца OGP је приступило још 13 земаља, а тамо је нешто више од 50 учесника. Русија је, колико је мени познато, једина земља која сматра да је тамо финансирање нетранспарентно” - открио је тај извор Известијама.

         Међутим, прес секретар председника Русије Дмитриј Песков рекао је истом листу да се сарадња са партнерством наставља.

         „То уопште не значи одустајање од рада у том правцу. То је само прецизирање наше позиције поводом формата и рокова“ - рекао је.

         Председник Института за националну стратегију Станислав Белковски сматра да делатност „Отворене владе партнерства“ нема „конкретни излаз“ ни у политици, ни у економији и да због тога за Русију нема никаквог смисла ступати у такву организацију.

         „Не постоји никаква међународна отворена влада. То је пиар пројекат. У Русији све више утицајних људи долази до закључка да није продуктивно плесати ритуалне плесове уз пиар пароле. А све што је везано за отворену владу - није ништа друго до ритуални плес. То јест, не постоји никакав реални механизам који омогућује утицај на одлуке извршне или законодавне власти“ - уверен је овај политиколог.

         Члан експертског савета при влади Русије и шеф фонда „Друштвено мишљење“ Александар Ослон се не слаже са таквом оценом. Он је уверен да нико нема намеру да одустане од система отворене државне управе.

         „Потпуно је могуће да нам се нешто не свиђа, али није могуће да одустанемо од отвореног система државног управљања, а и сам Путин то добро разуме“ - рекао је Ослон.

         Иначе, Русија је званично поднела захтев за ступање у Отворену светску владу у априлу 2012. године - за време годишње конференције ове организације у Бразилу.

         Тада су прокламовани званични циљеви међународног партнерства: повећање транспарентности делатности влада и ангажовање грађана у државној управи и борби против корупције.

         Г. Шимпрага

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари