Русија обнавља производњу бродова на подводна крила

ТОКОМ ПОСЛЕДЊИХ 10 ГОДИНА ИЗГРАЂЕНО САМО НЕКОЛИКО „РАКЕТА“

- И СВЕ СУ БИЛЕ ИЗВЕЗЕНЕ У КИНУ

  • Нови модел зваће се „Валдај 45 - РК“, имаће кобилицу од композитних мaтеријала, бити димензија 21 х 3,6 м и кретати се брзином 60 км/ч

        РУСКО Министарство индустрије и троговине планира да финансира производњу новог брзог брода са подводним крилима.

       Ово министарство рачуна да ће нови модел брода бити тражен и у земљи и у иностранству. Тестирања нове кобилице брода и крилног устројства (нови модел ће се звати „Валдај 45 - РК“) планирана су за 2014. годину.

       Након тестирања биће одређено од којих ће материјала - алуминијумских легура или композитних материјала - бити грађен нови брод. Највероватније ће то бити композитна кобилица на бази угљених и стаклених влакана јер ће серијска производња таквих материјала бити јефтинија.

       Конструктори су за основни циљ имали повећање комфора приликом путовања крилатим бродовима (смањење „поскакивања“ и буке) и побољшање њихових маневарских способносит.

       Димензије брода биће 21 х 3,6 м и кретаће се брзином 60 км/ч (брзина постојећих водених „ракета“ је приближно иста).

       Пројектовање новог брода биће поверено Централном конструкторском бироу за бродове са подводним крилима „Р. И. Алексејева“ из Нижњег Новгорода.

       Први брзи путнички брод са подводним крилима пројекта „Ракета“ био је у СССР уведен у употребу 1957. године - 5 година након првог таквог брода у Швајцарској и 5 година пре него у САД. Након тога су се појавили и други руски (совјетски) пројекти из ове области као нпр. „Метеор“, „Комет“ и „Беларусија“ и др. Они су били у масовној употреби у СССР, а извозили су се и у друге земље.

       Овај брод постиже брзину тако што се приликом убрзавања подиже на крила и тиме смањује отпор и површину „трења“ са водом. Последње серије бродова на подводна крила биле су произведене у Русији између 2000. и 2005. (свега неколико комада), по наруџбини Кине. Кинези су их користили на реци Јангце.

       За производњу бродова од композитних материјала биће потребне нове технологије које се већ користе у авиокосмичкој индустрији.

       Није објављено за шта ће се све „Валдај“ користити. У Санкт Петербургу „Метеори“ - у Петергофу, Ломоносову и Кронштату - превозе туристе, служе за навигацију и као водени аутобуси. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари