Русија отвара авио-базу у Белорусији и Минску испоручује четири дивизиона С-300

ЗАЈЕДНИЧКИ ОДГОВОР НА ПРИМИЦАЊЕ АМЕРИЧКОГ ЕВРОПРО

ГРАНИЦАМА ДВЕ ЗЕМЉЕ-САВЕЗНИЦЕ

  • Руски министар одбране Сергеј Шојгу са белоруским лидером Александром Лукашенком разговарао о бази за пук ловачких авиона која би коштала око 490 милиона долара
  • Тренутно се у Белорусији налазе два руска војна објекта: радарска станица „Волга“ у Ганцевичима (поред Барановича) и 43. Центар везе Ратне морнарице у Вилејку.
  • Први објекат функционише од октобра 2003. а део је руског система уопзоравања о ракетним нападима. Москва га је закупила до 2020. године. Други објекат обезбеђује везу Главном штабу руске Ратне морнарице са подморницама које дежурају у водама Атлантског, Индијског и делимично Тихог океана

          МОСКВА преговара са својим стратешким партнером Минском о трећој руској војној бази на територији Белорусије.

          Разговор о овој теми водили су и председник Белорусије Александар Лукашенко и руски министар одбране Сергеј Шојгу.

          Русија жели - пренео је Шојгу свом домаћину - да 2015. у Белорусији формира авио-базу, а да њена претходница буду руски ловци који би већ ове године били на „борбеном дежурству“ на некој од постојећих база.

          Шојгу је Лукашенку предочио да Русија жели да нову, трећу базу користи авио-пук. Додао је да Москва жели да њено ратно ваздухопловство у Белорусији има и своју авио-команду.

          Према речима војног експерта Виктора Литовкина, главни разлог отварања руске војне авио-базе је одбрана Савезне државе од НАТО снага у Европи.

          „За Државни савез Русије и Белорусије то је веома добра одлука, имајући у виду да Белорусија за то има одговарајуће аеродроме у чију се реконструкцију мора уложити веома мало средстава“ - указао је Литовкин.

          Утолико пре што НАТО у авио-базама у земљама које се граниче са Белорусијом држи ловце четврте генерације F16 који су у стању да користе бомбе слободног пада.

          Због овога, не чуди што је Шојгу у Минску изјавио да ће Русија следеће године испоручити Белорусији четири ракетна дивизиона система С-300, о чему су се раније договорили Владимир Путин и Лукашенко.

          Шојгу је открио и да су септембру предстоје заједничи маневри две земље „Запад-2013“, истакавши да белоруска и руска армија имају „чврсте односе и заједничке програме“, укључујући и изградњу регионалног система ПРО.

          Маневри „Запад-2013“ ничим не прете НАТО земљама, напоменуо је Лукашенко. Маневри „нису усмерени ни против Пољака, нити против прибалтичких земаља, а ни против НАТО генерално“ - рекао је председник Белорусије. Али је додао: „Уколико покушају мрко да нас погледају, ми ћемо реаговати“.

          Шојгу и његов белоруски колега, Јуриј Жадобин, одржали су заседање колегијума министаратава одбране две земље.

          Белоруски министар одбране је поводом авиобезе изјавио да Москва и Минск формирају најважнији елемент безбедности ОДКБ на западном правцу.

          Белоруски министар је нагласио да ће две земље савезнице ове године увести систем припреме органа ураваљања и војске у целини за радиоелектронску борбу (РЕБ).

          Са Литовкином је сагласан први потпредседник московског Центра за политичка истраживања - генерал-потпуковник у пензији Јевгениј Бужински - који сматра да је Генералштаб Оружаних снага Русије одлучио да направу авио-базу у Белорусији да би ојачао ту компоненту обједињеног Ратног ваздухопловства и противракетне одбране савезне државе Русије и Белорусије која већ постоји у Белорусији.

          Овај екперт не искључује могућност да Русија за свој рачун изгради нову базу и да је потом бесплатно користити.

          По његовој процени, нова база би коштала око 490 милиона долара.

          Тренутно се у Белорусији налазе два руска војна објекта: радарска станица „Волга“ у Ганцевичима (поред Барановича) и 43. Центар везе Ратне морнарице у Вилејку.

          Први објекат је уведен у борбено држурство у октобру 2003. а део је руског система уопзоравања о ракетним нападима. Москва га је закупила до 2020. године.

Други објекат обезбеђује везу Главном штабу руске Ратне морнарице са подморницама које дежурају у водама Атлантског, Индијског и делимично Тихог океана.

          Белорусија је - тим пре што је чланица ОДКБ - за Русију добила додатни стратешки значај због америчког пројекта противракетне одбране у Пољској, Чешкој и Румунији.

          Русија, иначе, има базе Севастопољ (у Украјини), Гјумри у Јерменији, авиобазу Кант у Киргизији, као и 201. базу у суседном Таџикистану.

          Г. Шимпрага

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари