Русије донела закон о амнестији поводом 20-годишњице Устава

НЕЋЕ ВАЖИТИ ЗА ТЕРОРИСТЕ, ПЕДОФИЛЕ, НАРКОМАНЕ

И ОНЕ КОЈИ СУ ПОЧИНИЛИ КРИВИЧНА ДЕЛА У СЛУЖБИ

  • Ово је друга „уставна амнестија“ у РФ, а ова би требало да обухвати око 25 хиљада људи

         ДРЖАВНА Дума Русије  усвојила је данас законски предлог о проглашењу амнестије који је поднео председник Русије Владимир Путин поводом 20-годишњице Устава Руске Федерације.

         За закон су гласала 444 посланика. По прелиминарним проценама, амнестија би требало да обухвати око 25 хиљада људи.

         Према прихваћеним амандманима, амнестија се неће односити на терористе, педофиле, наркомане и лица која су извршила кривична дела на службеној дужности уз примену насиља према грађанима.

         Амнестија ће се односити само на лица осуђена на казну лишења слободе до 5 година и лица која раније нису издржавала казну у поправним установама. Изузетак су само малолетни осуђеници. Амнестија се неће односити на лица која су извршила тешка и најтежа кривична дела.

         У законски предлог су унети претходно брисани ставови 2. и 3. чл. 212. (масовни немири) и члан 213. (хулиганизам)  Кривичног законика ради изједначавања права лица којима се суди и лица која се налазе под истрагом. 

         Претходно је предлог закона предвиђао излазак на слободу оптужених на основу ових чланова тек после доношења судске пресуде, за разлику од других чланова истог предлога закона, где осуђеници и лица под истрагом имају исти третман.

         Под наведене норме Кривичног законика Русије потпадају учесници демонстрација на Болотном тргу и Арктичка тридесеторка - активисти Greenpeace, који су организовали акцију на нафтној платформи Приразломнаја. Они ће бити обухваћени амнестијом чак и у случају да судски поступци против њих још увек трају.

         Међутим, неће сви учесници демонстрација на Болотном добити амнестију, пошто се она не односи на став 1. члана 212, који предвиђа одговорност за организаторе масовних нереда.

         Амнестију неће добити лица која су извршила тешка кривична дела уз примену силе или претњу њене примене, као и лица која су намерно кршила правила издржавања казне.

         Проглашење амнестије налази се у искључивој надлежности Думе (доњег дома федералног парламента Русије). Амнестија ступа на снагу после њеног званичног проглашења.  То би требало да се догоди до краја текуће недеље.

         Ова амнестија је 17. по реду друга „уставна“. Пре готово 20 година - 23. фебруара 1994. године - Државна дума првог сазива почела је свој рад проглашењем амнестије поводом усвајања Устава РФ 1993. године и радни „националног помирења, постизања националног мира и слоге“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари