Странци у Русији неће моћи да купују или изнајмљују некретнине без дозволе

ПУТИН КРАЈЕМ ПРОШЛЕ ГОДИНЕ ЗАТРАЖИО ДА СЕ ОНЕМОГУЋИ

ФОРМИРАЊЕ ЕТНИЧКИХ ЕНКЛАВА ИЛИ КВАРТОВА У РФ

 

  • Званична Москва, по свему судећи, неће следити пример Чешке која је у потпуности забранила продају некретнина странцима

        РУСКО министарство за економски развој - а поводом је било свирепо убиство Московљанина Јегора Шћербакова - приступило је изради нацрта закона који треба да спречи стварање етничких енклава.

        Министарство ће предложити да дозволу за продају или изнајмљивање стана или других некретнина странцу мора издавати овлашћени орган, саопштио је његов портпарол Владимир Затомски.

        Он је објаснио да ће закон бити написан за две недеље, а планира се да на снагу ступи већ у првом кварталу 2015. године.

        Постојећи закони не спречавају стварање етничких енклава и успостављање поребне контроле над странцима на територији Руске Федерације.

        Документ предвиђа увођење термина „посебна категорија лица“ са чијим ће се представницима било какви пословни однос бити могућ у режиму „одобрења“.

        У „посебну категорију“ биће увршћени страни грађани и правна лица. У складу са преднацртом закона, под посебном контролом биће лица без држављанства, као и руске компаније чију имовину побројане категорије грађана поседују са више од 50 одсто.

        Под појмом „уз одобрење“ подразумеваће се управна процедура при којој дозволе ове врсте издају државни или други овлашћени орган.

        Међутим, у руском Министарству за економски развој нису прецизирали који ће орган одобравати странцима продају (или узимање у закуп) непокретности на територији Русије.

        Налог да се приступи изради оваквог законског дао је председник РФ Владимир Путин у децембру 2012. године.

        Обраћајући се националном парламенту, руски лидер је тада нагласио: „Нећемо дозволити да у Русији настану затворене етничке енклаве са својим неформалним законодавством које живе изван јединственог правног и културног простора земље и са изазовима општеприхваћеним нормама, законима и правилима“.

        Иначе, члан комисије владе РФ за мигразциону политику, Лидија Графова, истиче да је проблем етничких енклава у Русији већ веома озбиљан и горући. Посебно у Москви где се налази трећина имиграната. Истина, засад у руској престоници не постоје квартови слични кинеским четвртима.

        Али, истиче Графова, у Москви постоје региони са великом концентрацијом имиграната.

        Она се плаши да препуштање локалним властимаконтроле продаје и изнајмљивања некретнина имигрантима не би решило проблем јер ће подмићивање довести домасовног „гледања кроз прсте на могуће прекршаје“.

        „Можда је боље да следимо пример Швајцарске. У тој земљи је питање расељавања имиграната предато кантоналним друштвеним саветима које су формирани од житеља тих рејона“ - каже Графова.  

        Потпредседник Руског удружења најмодаваца Константин Апрељев тврди да ће се, у случају да буду уведена ограничења да се странцима издају станови, власти неминовно суочити са проблемом дискриминације етничких група.

        Апрељев сматра да је у оваквој ситуацији држави лакше да у потпуности забрани продају некретнина странцима. Такав модел, на пример, постоји у Чешкој.

        Страно физичко лице у тој земљи не може да купује некретнине, такво право има само домаће становништво, док такав статус стране компаније треба да заслуже.

        Међутим, Апрељев сматра, да ниједно законодавство неће моћи да забрани давање некретнина у закуп, пошто ово питање не може да решава нико осим власника.

        Горан Шимпрага

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари