У Гаспрому забрањена упадљива шминка и недотерани бркови

НАЈВЕЋА РУСКА КОМПАНИЈА УТВРДИЛА СВОЈ КОДЕКС КОРПОРАТИВНЕ ЕТИКЕ

  • Од запослених се тражи да буду љубазни и учтиви са колегама, чак и у конфликтним и спорним ситуацијама, да се у присуству непознатих лица једни другима не обраћају са „ти”, да другима не намећу своје ставове, да стрпљиво примају критике и да не дају обећања која не могу испунити
  • Запослени су дужни да на телефонске позиве одговарају одмах после првог звучног сигнала, док кориснике који не одговарају на телефонски позив не треба дуго чекати: „Није пожељно настављати позив ако позвани корисник не одговара после четвртог звучног сигнала”, истакнуто је у документу
  • На крају радног времена сва документа треба да буду склоњена у ладице и ормане, а на столу се могу налазити само собне биљке, личне фотографије и мали сувенири без симбола ма ког бренда (сем Гаспрома)

         ПОЧЕТКОМ маја највећа руска компанија Гаспром послала је у своје филијале и предузећа нови интерни документ који прописује пожељни изглед запослених, нијансе комуникације између колега, чак и захтеве за вођење преговора преко телефона.

         Према том Кодексу корпоративне етике, љубитељи бркова мораће уредно да их скраћују, а жене да избегавају упадљиву шминку. Сем тога, запосленима је забрањено да на радном месту бораве у капутима, са капама и шаловима.

         Документ важи за запослене у филијалама и предузећима Гаспрома у Русији.

         Кодекс корпоративне етике Гаспрома се односи на запослене у седишту компаније. Кодекс утврђује корпоративне вредности и на основу њих дефинише најважнија правила пословног понашања.

         Запослени се моле да буду љубазни и учтиви са колегама, чак и у конфликтним и спорним ситуацијама, да се у присуству непознатих лица једни другима не обраћају са „ти”, да другима не намећу своје ставове, да стрпљиво примају критике и да не дају обећања која не могу испунити.

         Посебно поглавље документа посвећено је правилима комуникације преко телефона.

         „Неприхватљиво је коришћење жаргона и вулгарних израза. Препоручује се да се пажљиво изговарају бројеви, властита имена и консонанти”, наведено је у кодексу.

         Запослени у холдингу дужни су да на телефонске позиве одговарају одмах после првог звучног сигнала, док кориснике који не одговарају на телефонски позив не треба дуго чекати: „Није пожељно настављати позив ако позвани корисник не одговара после четвртог звучног сигнала”, истакнуто је у документу.

         Колегама и пословним партнерима после 22.00 ч. може се телефонирати само ако су се унапред о томе договорили.

         Посебна пажња у документу посвећена је изгледу запослених у Гаспрому.

         За запослене у канцеларијама прихватљив је само пословни стил, а за раднике у производним секторима само униформа фирме.

         „Код жена шминка не треба да буде упадљива, а мушкарци треба да су обријани или да су им уредно дотерани бркови/браде”, каже се у кодексу овог гасног холдинга.

         Документ прописује и изглед радних столова запослених.

         На крају радног времена сва документа треба да буду склоњена у ладице и ормане, а на столу се могу налазити само собне биљке, личне фотографије и мали сувенири без симбола ма ког бренда (сем Гаспрома).

         И у другим крупним компанијама постоје слични интерни корпоративни прописи. Ипак, они су више лаконски и садрже мањи број услова.

         „Наша компанија има Кодекс корпоративне етике, али се у њему не одређује стил облачења и не регулише изглед радног места и слично. Ми не намеравамо да уводимо тако детаљан нормативни акт, ми и без тога у потпуности успевамо да радимо”, саопштило је руководстве компаније Росњефт.

         У кодексу велике нафтне компаније Лукојл такође нема никаквих препорука за изглед запослених нити прописа који регулишу стање радних места запослених.

         У кодексу ове компаније наведена су само правила о раду са инвеститорима, колегама, акционарима и државним органима.

         У документу су утврђене опште одредбе: ни у ком случају није дозвољено цурење информација из компаније, испољавање дрскости или игнорисање жеља акционара, као и  помагање пријатељима или рођацима у напредовању у компанији и т. д.

         Нешто детаљнији услови одређени су у кодексу Федералне мреже компанија Јединственог енергетског система: забрањено је појављивање на радном месту у алкохолисаном стању или у стању интоксикације од опојних средстава, неучтив однос према колегама, било какав вид корупције и крађе. Компанија се такође веома брине о својим симболима.

         „Неприхватљиво је занемаривање симболике компаније и неадекватно коришћење униформе фирме и њених атрибута”, наведено је у кодексу Федералних компанија.

         Доцент катедре за општи и стратешки менаџмент Високе економске школе, Иља Томорадзе, оценио је да запослени у Гаспрому тешко да прихватити наведени кодекс.

         То је покушај да се накалеми организациона култура, али такве ствари иду изнутра и не намећу се вештачки. Један документ неће променити дуготрајан унутрашњи процес развоја компаније, а тај документ има шансу да постане једна од формалности које се заборављају.

         У земљама југоисточне Азије радни дан у великим компанијама често почиње извођењем химне корпорације.

 

         Превела

         Ксенија Трајковић

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари