Сноуден затражио од Русије статус избеглице и политички азил

У ЗАХТЕВУ ИСТАКАО ДА СЕ ПЛАШИ ЗА СВОЈ ЖИВОТ

И ДА МУ У САД ПРЕТЕ МУЧЕЊЕ И СМРТНА КАЗНА

Анатолиј Кучерена

  • Бивши сарадник CIA написао и потписао захтев уз помоћ познатог руског адвоката Анатолија Кучерене и у његовом присуству га уручио званичом представнику ФМС (Федералне миграционе службе Русије)
  • Захтев за политички азил садржи својеручно написану молбу и око 20 листова попуњених образаца са свим личним подацима
  • Статус избеглице у Русији се додељује на годину дана и може се сваке године продужавати за још годину. У том статусу, Сноуден би могао да се слободно креће, да ради итд. Одлуку о статусу избеглице доносе органи ФМС, а одлуку о политичком азилу потписује Председник Русије

         ПОЗНАТИ руски адвокат и члан Друштвене коморе Русије Анатолиј Кучерена саопштио је данас медијима да је Едвард Сноуден у његовом присуству написао и потписао захтев за политички азил у РФ и у његовом присуству га уручио званичом представнику ФМС (Федералне миграционе службе Русије).

         Адвокат Кучерена је истовремено изразио уверење да ће захтев Сноудена бити размотрен у најкраћем року.

         Он је објаснио новинарима да је Сноуден свој захтев написао у понедељак, после консултације са њим, али да је том приликом било договорено да га не предаје док га заједно не погледају. Кучерена се данас састао са Сноуденом у међународној зони московског аеродрома Шереметјево.

         Заједничка „провера“ је, по речима Кучерене, била неопходна „због мноштва законодавних и правних питања“.

         Према извештајима агенција, захтев за политички азил, који се предаје ФМС, мора садржати својеручно написану молбу и око 20 листова попуњених образаца са свим личним подацима.

         Кучерена је цитирао да је Соуден у својој молби истакао да је прогоњен од стране владе САД, да се плаши за свој живот и своју безбедност и да се плаши да би против њега могли бити примењени мучење и смртна казна.

         Сноуден је пре неколико дана, на сусрету са представницима руских и међународних организација за заштиту људских права, изјавио да је спреман да прихвати услове Русије за добијање азила, посебно с обзиром да му америчка влада онемогућава да напусти Москву, претећи пресретањем било ког авиона на којем би се он могао налазити.

         Недавно су западне земље по команди САД, принудиле на слетање у Бечу и преглед службени авион боливијског председника Ева Моралеса, што се сматра невиђеним скандалом и кршењем међународног права, после којег је Моралес, уз подршку низа латиноамеричких вођа, запретио затварањем амбасаде САД у Ла Пазу. Подсетимо, руски председник Владимир Путин је јуче у мекој форми оптужио САД да су „заробиле Сноудена“ на московском аеродрому, који је он намеравао да користи само у транзиту према Латинској Америци.

         Оклевање Сноудена да раније поднесе захтев за азил у Русији, његов адвокат Кучерена је објаснио Сноуденовим непознавањем руских закона.

Процедура коју ови закони предвиђају за добијање политичког азила је прилично сложена и може потрајати неколико месеци. Коначној одлуци о политичком азилу претходи одлука о добијању привременог азила и статуса избеглице, која се мора донети у року не дужем од три месеца.

         Сноуден се у Шереметјеву већ налази око месец дана. Статус избеглице се додељује на годину дана и може се сваке године продужавати за још годину - до у бесконачност...

         У том статусу, Сноуден би могао да се слободно креће, да ради итд.

         Одлуку о статусу избеглице доносе органи ФМС, а одлуку о политичком азилу потписује Председник Русије.

         Према руским законима, Сноуден неће морати да чека у Шереметјеву окончање процедуре, ни за добијање статуса избеглице, односно лица чији се захтев за политички азил разматра, ни само добијање политичког азила.

         Ако је његов данас предати захтев правилно оформљен и ако буде узет у разматрање, Сноудену ће у најкраћем року (можда већ сутра?) бити издата потврда да је његов боравак у Руској Федерацији законит. Са том потврдом, Сноуден ће моћи да напусти међународну зону аеродрома Шерметјево и уђе на територију Руске Федерације.

         Самим тим, он ће се наћи у безбедности, јер суверене земље, у које спада и Русија, никоме не одају податке о кретању странаца на својој територији. Посебно се то односи на лица која су због кршења људских права и прогона у својој земљи, затражила и добила политички азил.            

         Политички азил, ако је неопходно, подразумева и посебне мере заштите безбедности уживаоца азила.

         Сматра се да се међу лицима која су раније добила политички азил у Русији налазе и супруга и син бившег председника Србије Слободана Милошевића.

         Не треба сумњати да је Сноуденов захтев за азил „правилно оформљен“, ако се узме у обзир ко је његов адвокат.

         Анатолиј Кучерена је веома позната личност у Русији. Осим што је члан Друштвене коморе Русије, налази се и на челу Дрштвеног савета при Министарству унутрашњих послова Руске Федерације. Доктор је правних наука и професор, а животни пут је започео као припадник Ракетне војске Оружаних снага РФ. У својој богатој адвокатској каријери заступао је и такве личности као што су Никита Михалков, Јуриј Љубимов, Јосиф Кобзон и други.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари