Путин одобрио премештање ракета „Калибар“ на копно и рад на хиперсоничним средњег домета

РУСКИ ЛИДЕР ОБЈАВИО ДА И РУСИЈА ОД ДАНАС ПОЧИЊЕ ДА ИСТУПА ИЗ СПОРАЗУМА О РАКЕТАМА СРЕДЊЕГ ДОМЕТА

* Владимир ПУТИН о америчким потезима разговарао са Сергејом ШОЈГУОМ и Сергрејом ЛАВРОВОМ и нагласио Русија не сме и неће бити увучена у трку у наоружању. Такође је нагласио да Русија неће прва разместити ракете кратког и средњег домета: „Полазимо од тога да Русија неће прва разместити пројектиле кратког и средњег домета ни у Европи ни у другим деловима света све док се у неком региону не појави америчко оружје тог типа

* Сергеј ШОЈГУ нагласио да ће већ за коју недељу почети и „премештање Калибара на копно“ и рад на хиперсоничним балистичким ракетама средњег и малог домета. На његову молбу Путину да одобри та два приоритетна контрапотеза уследио је одговор: „Сагласан сам“

_______________________________________________________________________________

        ВЛАДИМИР Путин објавио је данас да Русија поводом ракета средњег и малог домета повлачи потезе идентичне америчким.

        Након састанака које прво имао са министрима одбране и иностраних послова – Сергејом Шојгуом и Сергејом Лавровом – па само са Шојгуом у продужетку, био је и јасан и прецизан.

        „Наш одговор ће бити реципрочан. Амерички партнери су објавили да данас почињу шестомесечно иступање из споразума о ракетсмс средњег и малог домета. Објављујем да и ми 2. фебруара 2019-те почињемо иступање из тог споразума и да ће то бити процес који ће трајати наредних пола године“.

        Указао је да САД непрестано траже "изговоре за демонтажу система међународне безбедности" и да Русија више неће иницирати преговоре с Вашингтоном по том питању, иако је вољна да преговара.

        „Сви наши предлози у тој сфери остају на столу, врата за преговоре су отворена. Истовремено, затражио сам од оба министарства да не иницирају преговоре о том проблему. Сачекаћемо да наши партнери сазру да би с нама водили равноправан и садржајан дијалог о теми важној за нас, за наше партнере и за цео свет“, рекао је Путин.

        Путин је такође одобрио обнову рада на пројектилима кратког и средњег домета, али додао да Русија "не сме и неће бити увучена у трку у наоружању".

        Руски председник је такође навео да Русија неће прва разместити ракете кратког и средњег домета.

        „Полазимо од тога да Русија неће прва разместити пројектиле кратког и средњег домета ни у Европи ни у другим деловима света све док се у неком региону не појави америчко оружје тог типа“, рекао је Путин.

         Руски лидер је у посебном разговору са својим министром одбране одобрио, поред осталог, рад хиперсоничној ракети средњег домета копненог базирања.

         Притом је рекао: „Сједињене Државе су саопштиле да се баве научним и конструкторским радовима у тој области – и ми ћемо радити то исто.“

         Открио је да сложио са Шојгуовим предлогом да руска војна индустрија припреми све што је потребно да се крстареће ракете средњег домета „Калибар“ са ратних бродова и подморница `преселе` и на лансере на копну. Па додао:

         „Прихватам и предлог Министарства одбране да почнемо рад на хиперсоничној ракети средњег домета са лансерима на копну“.

         Шојгу је `рапортовао` шефу државе да су Американци – иако се крију иза замагљених формулација – већ почели да праве ракете средњег и малог домета.

         Руски министар војни је нагласио да ће већ за коју недељу почети и „премештање Калибара на копно“ и рад на хиперсоничним балистичким ракетама средњег и малог домета.

         На његову молбу Путину да одобри та два приоритетна контрапотеза уследио је одговор: „Сагласан сам“.

         Споразум о ракетама средњег и малог сомета су 8. децембра 1987. потписали тадашњи лидери САД и Совјетског Савеза - Роналд Реган и Михаил Горбачов. Њиме је забрањена производња, тестирање и распоређивање крстарећих и балистичких ракета домета од 500 до 5.500 километара.

         До јуна 1991. СССР је уништио 1846 таквих ракета, а САД 846.

         Доналд Трамп и амерички државни секретар Мајк Помпео су јуче објавили да САД 2. фебруара 2019-те почињу иступање из споразума.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари