ДАЧИЋ: И ЕУ и косовски Албанци изненађени нашом конструктивношћу

ДОГОВОР КОД ЕШТОНОВЕ О ИНТЕГРИСАНОЈ КОНТРОЛИ ПРЕЛАЗА

И ПРОЈЕКТУ АУТОПУТА НИШ-ПРИШТИНА

  • Дачић изјавио да је инсистирао да Еулекс има извршну функцију кад је реч о северу Косова, наводећи да је Србија спремна да разговара о свим питањима, али не и о укидању институција Србије на Косову
  • Неће бити дипломатских канцеларија у Приштини и Београду, већ само „официри за везу“
  • Предочио Тачију и Ештоновој да се може разговарати о проблему „паралелизма институција“ да би се нашло решење које је прихватљиво за обе стране и да Србија жели да учини транспарентним финансирање Срба на Косову
  • Тачи обећао да ће бити формирана посебна јединица косовске полиције за заштиту српског културног наслеђа, коју ће највећим делом чинити косовски Срби, а постигнут је и договор о пројекту изградње аутопута Ниш-Приштина, мада ЕУ за сада не пристаје да га финансира
  • Ми нисмо овде дошли да издајемо нашу државу, него да се боримо за њу и интересе Срба који живе на Косову и Метохији. И Европска комисија и косовски Албанци били су изненађени нашом конструктивношћу и не знају да одговоре на предлоге које им дајемо, рекао је Дачић, те додао да је и Тачи показао конструктивност

        ПРЕМИЈЕР Србије Ивица Дачић и шеф шиптарског режима у Приштини Хашим Тачи договорили су се у Бриселу о спровођењу до сада утаначених споразума, и да идућег мјесеца почне интегрисана контрола у оквиру пилот-пројекта на два од шест административних прелаза између Србије и Косова. 

       Дачић је изјавио новинарима касно синоћ, после другог сусрета са Тачијем којем је присуствовала и шефица ЕУ дипломатије ЕУ Кетрин Ештон, да ће таква контрола почети 10. децембра, те да ће се радне групе позабавити питањем расподеле прихода.

       Најављујући следећи састанак за почетак децембра, Дачић је рекао да је на овим разговорима у Бриселу начињено неколико корака напред, међу којима је најважније да неће бити једностраних акција на терену.

       Он је навео да је Тачи обећао да ће бити формирана посебна јединица косовске полиције за заштиту српског културног наслеђа, коју ће највећим делом чинити косовски Срби, а постигнут је и договор о пројекту изградње аутопута Ниш-Приштина, мада ЕУ за сада не пристаје да га финансира.

       Дачић је истакао да је инсистирао на томе да Еулекс има извршну функцију кад је реч о северу Косова, наводећи да је Србија спремна да разговара о свим питањима, али не и о укидању институција Србије на Косову.

       Он је навео да се може разговарати о проблему „паралелизма институција“ да би се нашло решење које је прихватљиво за обе стране, те додао да Србија жели да учини транспарентним финансирање Срба на Косову.

       Дачић је додао да је разговарано и о многим другим темама, укључујући и именовање „официра за везу“, који ће координисати спровођење споразума, али да неће бити канцеларија у Београду и Приштини с карактеристикама дипломатских представништава.

       Дачић је напоменуо да је Србија спремна да разговара и о коначном решењу за Косово, али је поновио да признање једнострано проглашене независности Косова не долази у обзир.

       „Ми нисмо овде дошли да издајемо нашу државу, него да се боримо за њу и интересе Срба који живе на Косову и Метохији. И Европска комисија и косовски Албанци били су изненађени нашом конструктивношћу и не знају да одговоре на предлоге које им дајемо“, рекао је Дачић, те додао да је и Тачи показао конструктивност.

       Тачи је изјавио да је договорено да се сви досадашњи споразуми са Србијом спроведу, посебно споразум о интегрисаном управљању границама, те додао да је косовска страна инсистирала да престане досадашњи начин финансирања „паралелних српских институција на Косову“ и да се то финансирање одвија транспарентно.

       У саопштењу из кабинета Ештонове наводи се да су у „отвореном и искреном разговору“ размотрене различите теме које се тичу нормализације односа Београда и Приштине, као и да су се двојица премијера обавезала да наставе дијалог.

       Договорено је, наводи се у саопштењу, да се настави рад на спровођењу до сада постигнутих споразума, а тема разговора била је и транспарентност финансирања косовских Срба, од државе Србије.

       Током састанка било је речи и о заштити културног и религијског наслеђа Срба на Косову, а обе стране сагласиле су се и да заједничка техничка радна група припреми студију изводљивости о изградњи ауто-пута Ниш-Приштина.

       Претходно је Ештонова, у одвојеним сусретима, разговарала са Дачићем и Тачијем.

       „Оба премијера су се обавезала да наставе разговоре“, навела је Ештон, додајући да ће дијалог ускоро бити настављен.

       „Договорили смо се да наставимо рад на пуној имплементацији свих споразума, а поздравили смо и резултате које је постигла заједничка радна групе, која се састала 5. и 6. новембра, на тему интегрисаног управљања граница“, наводи се у саопштењу.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари