Ђилас нема право да ме критикује

ШТА ШТАМПА ШТАМПА

ИНТЕРВЈУ ПОЛИТИЦИ МИНИСТРА СПОЉНИХ ПОСЛОВА СРБИЈЕ ВУКА ЈЕРЕМИЋА

  • Српски део тима у Канцеларији за праћење рада председавања Генералне скупштине УН чиниће деветоро људи, од којих ће седам бити у Њујорку, а двоје у Београду
  • Тим ће предводити Дејан Шаховић, наш некадашњи амбасадор при УН. Остатак тима ће чинити млађе дипломате различитих рангова који ће бити, у неку руку, „златна генерација“ на чијем ће професионализму и знању сутра почивати мултилатерална дипломатија Србије
  • Одговарајући на питање - Претходних година често сте се налазили на удару критике, а многи кажу да је то углавном долазило из Ваше странке? - Јеремић је рекао и ово: Волео бих да могу да кажем да нисте у праву. До сада се то више пута дешавало, по правилу у мом одсуству. Морам да признам да ме то погађа, јер када напади на вас долазе из сопствених редова, углавном с леђа, не можете а да се не запитате има ли уопште смисла настављати исцрпљујућу борбу
  • Надао сам се да ће то престати након наше велике победе у УН и пошто је постало јасно да одлазим са домаће политичке сцене. Нажалост, нисам био у праву 
  • Упитан - Како коментаришете изјаву заменика председника ДС Драгана Ђиласа да је срамотна одлука владе да Вам се издвоје толика средства? - Јеремић је био више него јасан: „Драган Ђилас је вероватно међу последњим људима у Србији који би смео да користи такве изразе. Градоначелник који спори надлежност државне ревизије да преиспита трошкове градске управе, тешко да би требало да узима себи за право да преиспитује одлуке републичке владе“

          ПОСЛЕ избора Вука Јеремића за председника Генералне скупштине УН, у домаћој јавности отворена су многа питања - од тога како је основана Канцеларија за праћење рада председавања, ко ће бити у његовом тиму и, посебно, колико ће све то да кошта грађане Србије. Јеремић за „Политику” каже да ће се српски део тима састојати од деветоро људи, од којих ће седам бити у Њујорку, а двоје у Београду.

          - Тим ће предводити Дејан Шаховић, наш некадашњи амбасадор при УН. Остатак тима ће чинити млађе дипломате различитих рангова, за које ће рад у Кабинету председника Генералне скупштине представљати радно искуство од непроцењиве вредности. Они ће бити, у неку руку, „златна генерација“, људи на чијем ће професионализму и знању сутра почивати мултилатерална дипломатија Србије. Примера ради, када је СФРЈ била на челу УН 1976. за време председавања Лазара Мојсова, у Њујорк је послат тим најталентованијих младих дипломата. Међу њима је био и Феодор Старчевић, наш тренутни стални представник у Њујорку, који данас несумњиво спада међу најугледније амбасадоре у УН - додаје Јеремић.

          Помиње се да ће у Вашем тиму бити и странаца, неких познатих дипломата?

          Што се тиче међународног дела тима, интересовање да у њему учествују исказали су људи из земаља са свих континената који су понудили да нам, о сопственом трошку, ставе на располагање своје искусне дипломате. До сада је такав договор направљен са Швајцарском, Шпанијом и Јужноафричком Републиком. Такође, биће формиран и Високи савет председника који ће чинити неколико најугледнијих имена светске дипломатије, моје бивше колеге министри иностраних послова. У августу ће бити званично објављена листа чланова Савета, и тада ће се видети да су уз Србију стала светска имена вредна дубоког поштовања. 

          И колико ће то све да кошта? Помиње се сума од седам милиона долара за годину дана?

          Коначан буџет за једногодишње председавање још није дефинисан, и то ће највероватније учинити следећа влада. Све пројекције износа су и даље у фази разматрања, а рађене су на основу параметара добијених од УН. Оно што са сигурношћу могу да кажем јесте да ће сви издаци бити на нивоу оних који су утврђени прописима за српске дипломате у САД. Они су свакако испод примања дипломата других земаља региона и нису ни приближни износима који се, очигледно врло тенденциозно, провлаче у нашој јавности. У сваком случају, председавање Србије највећој светској организацији има своју цену. Потрудићемо се да она буде што нижа, и биће јасно представљена.

          Шта Србија добија тиме што ћете Ви бити на челу ГС УН?

          Ово је сасвим сигурно година у којој ће наша земља бити највидљивија чланица ГС УН. У тој години дана ћемо бити у центру пажње целог света и сва врата планете ће нам бити отворена - како политичка, тако и економска. Неће бити светског лидера, нити инвеститора који за Србију неће бити спреман да одвоји време. Та се шанса добија једном у сто година.

          Претходних година често сте се налазили на удару критике, а многи кажу да је то углавном долазило из Ваше странке?

          Волео бих да могу да кажем да нисте у праву. До сада се то више пута дешавало, по правилу у мом одсуству. Због функције коју сам обављао нисам хтео да на њих реагујем, јер би то показало свету да изнутра нисмо јединствени, и то у тренутку када би ту чињеницу покушали да искористе они који нам не желе добро. Морам да признам да ме то погађа, јер када напади на вас долазе из сопствених редова, углавном с леђа, не можете а да се не запитате има ли уопште смисла настављати исцрпљујућу борбу. Надао сам се да ће то престати након наше велике победе у УН и пошто је постало јасно да одлазим са домаће политичке сцене. Нажалост, нисам био у праву. 

          Како коментаришете изјаву заменика председника ДС Драгана Ђиласа да је срамотна одлука владе да Вам се издвоје толика средства?

          Драган Ђилас је вероватно међу последњим људима у Србији који би смео да користи такве изразе. Градоначелник који спори надлежност државне ревизије да преиспита трошкове градске управе, тешко да би требало да узима себи за право да преиспитује одлуке републичке владе.

          Да ли сте били присутни на председништву ДС-а прошлог петка када је Драган Ђилас, како тврди, упознао присутне о свом ставу?

          Да, седели смо заједно неколико сати, након чега сам морао да одем на унапред договорен састанак. Претпостављам да се то догодило након мог одласка.

          Б. Билбија

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари