Како тумачите Николићеву интерпретацију његовог кијевског сусрета са Путином?

ИМА ЛИ КРЕМЉ РАЗЛОГА ДА ПОДРЖАВА БАШ СВЕ ШТО СУ НИКОЛИЋ, ДАЧИЋ И ВУЧИЋ ЗАПОЧЕЛИ?

         ПОСЛЕ свог кратког кијевског сусрета са рзским председником Владимиром Путином, Томислав Николић је рекао:„Имамо потпуно подршку и сагласност Русије да завршимо посао који смо започели, не само у преговорима са инситуцијама из Приштине, већ и на реформама у друштву”.

         Како сте примили и схватили ове речи председника Србије?

         Мислите ли да Русија има разлога да подржава баш све што су Николић, Дачић и Вучић започели? 

         Поготово пуну асиметрију у односу Београда према НАТО и ОДКБ?

         С обзиром на „московске изјаве” патријарха Иринеја – није ли Николић, бар делимично, говорио о подршци Русије какву би волео да има?

 

____________________________________________________________________________________________________

 

         Владислав ЈОВАНОВИЋ, министар спољних послова СРЈ

 

         Не бих рекао да је Русија радосна што Запад
         настоји да прогута цео Балкан

 

 

 

 

  • Пре би се рекло да је Путин примио к знању информацију коју је добио - да је није оспоравао - и да је то примање к знању наш председник протумачио као сагласност са свим оним што Србија чини у односима са ЕУ и у реформама

         ИЗЈАВА Томислава Николића о разговорима са Путином је једна врста сумаријума разговора који је морао бити шири и у неким деловима друкчији. Али, Николић је желео да се то сажме и да у нашој јавности остави позитиван утисак о њиховом сусрету и разговорима о односу Србије и ЕУ и реформама.

         Тачније: Николић је у кратком резимеу настојао да све наше односе са Русијом представи као односе у којима нема разлика. Очигледно је то био циљ овако сажетог формулисања.

         Да ли је то у свему адекватно, тешко је рећи, јер ми немамо потпуну информацију. Међутим, судећи по томе како Руси гледају на инсистирање Запада да цео Балкан интегрише у своје структуре, не би се рекло да Русија изражава радост и задовољство због онога што се са наше стране чини у односима са ЕУ!

         Пре би се рекло да је Путин примио к знању информацију коју је добио - да је није оспоравао - и да је то примање к знању наш председник протумачио као сагласност са свим оним што Србија чини у односима са ЕУ и у реформама.

         Прилика за сусрет није била официјелна, него пригодна, а у таквим приликама сусрети не теку елаборирано, већ се у краћем времену коментаришу односи. Тако је и наш председник пренео да постоји пуна хармонија између две стране...

 

____________________________________________________________________________________________________

 

         Душан ПРОРОКОВИЋ, аутор књиге „Геополитика Србије”

 

         Ако има потребе да се
         реагује, нека Русија реагује

 

 

 

 

  • Проблем за будуће руско-српско стратешко партнерство није у Москви или на релацији два председника, него у унутрашњој политици Србије

         РУСИЈА је задовољна повратком на велика врата у Србију у последњих годину дана. Све што се овде испољава као руски интерес по доласку нове Владе много је више него што је то било у периоду од 2008. до 2012. године. Зато мислим да Русија има зашто да подржава Николића. Има и зашто да га критикује, критике су долазиле са разних страна...

         Међутим, проблем за будуће руско-српско стратешко партнерство није у Москви или на релацији два председника, него у унутрашњој политици Србије.

         Зато Николића треба мање да брину поруке председника Путина, а много више унутрашња политика и неке ствари које се дешавају у самој Влади, где ће постојати опструкције договореног.

         Као што се то дешавало и у претходних годину дана...

         Не бих улазио у детаље шта је значила формулација Русија подржава све што је започето... Ако има потребе да се реагује, треба да реагује друга страна.

         После годину дана председниковања, јасно је да Николић то често ради. Искусан је политичар. Видећемо зашто тако интерпретира разговоре из Ватикана, Брисела и Кијева...

         Или је то порука некоме у Влади, или противницима на унутрашњој политичкој сцени, или нешто треће, али очигледно је да то ради намерно!

 

____________________________________________________________________________________________________

 

         Живадин ЈОВАНОВИЋ, председник Београдског форума,

         шеф дипломатије СРЈ

 

         Став Москве треба чути од Путина
         и руске дипломатије

 

 

 

  • Пречесто позивање на Русију поводом питања која се тичу унутрашњих ствари је признање да српска јавност не одобрава све у нашој политиици па је потребно цитирати Русију

         СРПСКА политика је одговорност наших институција, а не Русије.

         Пречесто позивање на Русију поводом питања која се тичу унутрашњих ствари је признање да српска јавност не одобрава све у нашој политиици па је потребно „цитирати Русију“ као некаквог судије у српској спољној и унутрашњој политици.

         Наш председник и политичари треба да одговарају грађанима Србије!

         Кад је реч о руској политици и односу према нама, треба сачекати да се чује из прве руке! Од руског председника и руских институција.

         У изјавама српских политичара и институција ми недостаје какав је њихов однос према Резолуциоји 1244, северу Косова и државним институцијама на северу Косова. То је оно што народ жели да чује од својих институција и председника. Да ли Србија наставља да се брани КиМ на основу свог Устава и Резолуције 1244 или је спремна да их погази и не поштује?

         Зашто се председник о томе не изјасни?

         Шта значи уопштена прича „све што смо започели, ми ћемо...”?

         Нек конкретно каже како српске институције могу да примењују бриселски споразум када он није постао де правног и уставног система Србије? Значи ли то да Србија не почива на владавини Устава и закона? На основу чега нератификовани споразум може бити старији од Устава и закона?

 

____________________________________________________________________________________________________

 

         Предраг СИМИЋ, бивши амбасадор Србије у Паризу

 

         Већу пажњу треба обратити на
         патријархове „московске изјаве”

 

 

 

 

         АКТУЕЛНО стање српско-руских односа захтева исцрпнију анализу. Наиме, после бриселског споразума су се ти односи доста променили.

         У том контексту, више пажње пажње заслужују московске изјаве патријарха Иринеја, него ово што је дошло из Кијева. Из патријархове посете и изјава које су тим поводом дате – познаваоци би могли да пронађу одговоре на питања која сте поставили.

         Очигледно је да постоје разлике - патријархове изјаве су изазвале реакцију наше власти!

         Поводом Николићеве изјаве могу да кажем да свакако охрабрују изјаве да ће Русија подржати Србију на њеном путу и да ће стати иза онога што буде радио званични Београд.

 

         Диана Милошевић

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари