КОШТУНИЦА: Владе ће бити оцењена по томе хоће ли земљу ишчупати из замке ЕУ

ЕУ ЈЕ ТОЛИКО ПРИСТРАСНА ДА ЈЕ НЕПОЖЕЉНА У ПРЕГОВОРИМА О КИМ

КОЈИ СЕ МОРАЈУ ВРАТИТИ ПОД ОКРИЉЕ СБ УН

  • Није добра порука Владе да ће поштовати споразуме које је постигла претходна власт и да ће учествовати у дијалогу са Приштином. Преговоре под окриљем ЕУ наша влада мора да прекине, а не да их иницира. Циљ ЕУ је независно Косово
  • Мора се јасно искључити свака игра ЕУ са територијалним интегритетом Косова. Или се поштује територијални интегритет Србије или територијални интегритет Косова. Једно друго искључује. Нужно је да Србија јача институције на Косову, а не да их укида како тражи Брисел
  • Политике ДС и ДСС дијаметрално су супротне. Немамо ништа заједничко и не видим да ће ту ишта да се промени. ДС је ушао у кадровску, организациону и техничку трансформацију. Кад је реч о политици, остали су потпуно иста странка. Не видим могућност за сарадњу са њима ни после промене председника

        УСПЕХ садашње владе зависи од тога да ли ће моћи да ишчупа државу из клопке у коју нас је увукла ЕУ уз помоћ претходне власти - да европске интеграције служе као средство притисака за разградњу и осиромашење државе. ЕУ је злоупотребила поверење грађана Србије и непосредно ради на стварању независног Косова. У првих сто дана нисам видео одлучност и вољу да се та агонија прекине.

       То је изјавио за Новости председник ДСС Војислав Коштуница који оцењује да је нова влада, ипак, показала и позитивне стране - од борбе против криминала и корупције до заустављања ”погубне политике да ЕУ нема алтернативу”.

       Видите ли разлику у политици нове власти према ЕУ и одбрани Косова?

       - Први утисак је да у 100 дана није учињено довољно да се раскине са политиком бивше владе. ЕУ је наставила да условљава Србију етапним признавањем Косова. Цена коју Србија мора да плати да би ушла у ЕУ је одустанак од Косова и то је сад свима јасно. Зато Србија мора да се окрене очувању државних и националних интереса. Потребно је суспендовати ССП који наноси економску штету и прогласити политичку неутралност како бисмо сарађивали са свим државама. Мора се ставити тачка на европске интеграције.

       Сматрате ли, ипак, да је нова влада генерално боља од претходне?

       - Бивша власт коју је предводила ДС радила је толико погубно да је чак и неупоредива. Али, кључ првих сто дана нове владе, па и читавог мандата, јесте да ли ће успети земљу да ишчупају из замке ЕУ. Влада сад има шансу да то учини.

       Верујете ли да ће Србија, потезима који се најављују, успети да избегне све те спољнополитичке замке - да иде ка ЕУ и сачува Косово?

       - Није добра порука Владе да ће поштовати споразуме које је постигла претходна власт и да ће учествовати у дијалогу са Приштином. Преговоре под окриљем ЕУ наша влада мора да прекине, а не да их иницира. Циљ ЕУ је независно Косово.

       Државни врх је припремио платформу за преговоре са Приштином, очекујете ли да се постигне широк консензус?

       - Нисмо још видели текст платформе. Такав документ је требало већ да буде усвојен у парламенту и са његовом израдом несумњиво се касни. У периоду од 2004. до 2008. године усвојили смо више докумената о Косову, уз широк консензус у Народној скупштини. Данашњи консензус зависи од самог садржаја документа.

       Да ли је могућа сарадња са ДС после смене руководства у тој странци? Колико вам је Ђилас прихватљивији од Тадића?

       - Политике ДС и ДСС дијаметрално су супротне. Немамо ништа заједничко и не видим да ће ту ишта да се промени. ДС је ушао у кадровску, организациону и техничку трансформацију. Кад је реч о политици, остали су потпуно иста странка. Не видим могућност за сарадњу са њима ни после промене председника.

       За шта ће се залагати ДСС кад вас председник Николић позове на консултације о платформи?

       - Мора се јасно искључити свака игра ЕУ са територијалним интегритетом Косова. Или се поштује територијални интегритет Србије или територијални интегритет Косова. Једно друго искључује. Нужно је да Србија јача институције на Косову, а не да их укида како тражи Брисел. И најзад, ЕУ се толико показала као пристрасна у преговорима, да је постала непожељна и некредибилна. Зато се преговори морају вратити у окриље СБ УН.

       Може ли Србија наметнути преговоре о статусу, на чему инсистира премијер Дачић?

       - Погрешно је хрлити на те преговоре у Брисел. Држава би требало да сачека да Уставни суд Србије најпре одлучи о претходним споразумима са Приштином, што је предложио ДСС. У сваком случају, преговори о статусу се не могу наметнути у оквирима које намеће ЕУ. Циљ најављених преговора је да Србија постепено одустане од Косова. Прича о статусу могућа је само са непристрасним посредником, а то је СБ УН.

       Очекујете ли да Србија због иницирања преговора са Приштином добије условни датум за почетак преговора са ЕУ већ у децембру?

       - Та јурњава за датумима само нам штети. Да ли нам је боље после добијања кандидатуре коју смо толико јурили? Није. Држава је озбиљна творевина и није зец који стално гледа како ће да се дочепа шаргарепе, било да је то кандидатура или условни датум.

       Подржавате ли Владину борбу против корупције и криминала?

       - Тај процес је покренут и несумњиво је позитиван. Преломна тачка борбе против корупције и криминала је афера са прислушкивањем највиших државних функционера. То је крајње озбиљно питање. Афера је и дошла после покушаја да се уђе у траг озбиљној корупцији у земљи. Држава сада мора да заштити свој правни поредак и да покаже да је заиста држава. Потребно је подржати онај део полиције који је вољан да се са корупцијом и криминалом обрачуна до краја.

       Јесте ли започели преговоре са СНС о смени власти и у Београду?

       - Важно је да дође до промене власти у локалним самоуправама, а нарочито у Београду. Тешко је раздвојити судбину Београда од Србије и тешко је помислити да ДС може у главном граду водити неку бољу и другачију политику него што су је водили у републици. Што се тиче ДСС, промена власти у Београду је неопходна и пожељна, али то не зависи само од нас.

       Сматрате ли да су озбиљне спекулације да је, чак, покушан и атентат на председника државе?

       - Све треба да се испита и не сме да се оставља ни трунка сумње на догађајима који су окарактерисани као озбиљни инциденти.

       Видите ли промену политике Србије према САД после посете Хилари Клинтон?

       - Нит која обележава политику САД су стални притисци на Србију и уступци који се од нас очекују и који су увек на нашу штету.

       Колико се држава у овом мандату померила ка Русији?

       - Ту има позитивних помака, нарочито кад је реч о економској сарадњи са Руском Федерацијом. Веома је важно управо јачање економске сарадње са Москвом. Влада је показала спремност да побољша односе са Русијом и то поздрављам.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари